Yüzen Toplar

Gülenay Kabil

Suyla oynamayı sevmeyen çocuk yok gibidir. Su birikintisine girmek, bardaktaki, kovadaki suya elini sokmak, suyu sağa sola sıçratmak, ellerini yıkarken musluktaki suyla dakikalarca zaman geçirmek çocuklar için büyük mutluluk kaynağıdır. Ayrıca su oyunları çocuğun sakinleşmesine yardımcı olurken, dikkat eksikliği olan çocuklarda dikkat ve konsantrasyonu geliştirir. Çocuğa özgür bir ortam sunan su oyunları, çocuklar için en eğitici oyun araçlarından biridir.

Çocuklarımızın zorlandıkları alanlardan biri olan matematik becerilerini su oyunlarıyla bütünleştirmek, kuşkusuz bu etkinlikleri çocuklarımız için eğlenceli hale getirerek etkin bir öğrenme ortamı oluşturacaktır. Ve evet! Evde çocuklarınızla oynayabileceğiniz bol eğlenceli, bol dikkat gerektiren bir oyunla yeniden merhaba 🙂

Malzemeler:

1 Adet büyük boy kap, 2 adet orta boy kap, pinpon topları, misketler, küçük boy toplar, 2 kaşık , rakam eşleme kartları için karton ve kalem (1-10)

Rakam eşleme kartları nasıl hazırlanır ?

Kartonları 5×5 ebatında kesip üzerine 1-10 arası rakamları yazın. ( Her rakamın eşi olan kartla birlikte toplamda 20 kart olmalı .)

YÜZEN TOPLAR Nasıl Oynanır ?

Kabın içerisini su ile doldurup içine elinizde olan top veya misketleri atın. Orta boydaki diğer kapları biri sizin, biri çocuğunuzun yanında olacak şekilde konumlandırın. Rakam eşleme kartlarını rakamsız kısım üste gelecek şekilde kapatın.

Öncelik sizin olsun. Böylelikle çocuğunuz oyunun nasıl oynanacağını daha iyi anlayacaktır. Eşleme kartlarından iki kart seçin. Eşini bulamadıysanız sıra karşı tarafa geçer. Eşini bulana kadar sırayla devam edin. Eşini bulduktan sonra, bulunan sayı kadar topu, su dolu kaptan kaşıkla toplayın. ( Ör: 5 sayısı için 5 tane pinpon topunu tek tek sayarak kaptan çıkarın.) Kaşıkla topları çıkarırken çocuğunuzun tek elini kullanmasına dikkat edin. Top düşerse tekrar, daha dikkatli denemesine imkan tanıyın. Sırayla topladığınız topları, yanınızdaki boş kaba koyun ve tüm kartlar açılıp bitene kadar devam edin. Eşleme kartları bittiğinde herkes kutusunda topladığı topları sırayla saysın ve en çok topun sahibi bol bol alkışlanarak oyun sonlandırılsın. Şimdiden denemek isteyen herkese iyi eğlenceler 🙂

Dikkat Edilmesi Gerekenler:

Su içerisindeki topların sayısı fazla olmalıdır çünkü tüm sayıların toplamı kadar top, kabın içerisinden toplanacaktır. ( min 45 ) Topları sudan çıkarırken çocuğunuzun doğru ve tek tek saymasına dikkat edin. Saymayı yeni öğrenen çocuklarımız için sözel ipucu verilebilir. Oyun isteğe bağlı olarak 2 kişiden fazlada oynanabilir.

Oyunun Çocuğa Kazandırdıkları:

  • Çocuk dikkat edilmesi gereken olaya odaklanarak dikkat süresini geliştirir.
  • Çocuk nesneleri birer birer ritmik sayar, saydığı nesnenin kaç tane olduğunu söyler ve kimde daha fazla nesne olduğunu belirleyerek bir sonuca varır. Bu sayede matematik becerisini geliştirir.
  • Oyun, çocuğa rakam kartlarından kapalı şekilde rakam eşleme yaptırarak bilişsel becerilerine katkıda bulunur.
  • Oyun sırasında sırasını bekleme, sabretme davranışı gelişir.
  • Oyunda kaşık yardımıyla toplanan toplar çocuğun ince motor becerilerinin ve el göz koordinasyonunun gelişmesine yardımcı olur.
0 Yorum

Bu yazılar ilginizi çekebilir!

Yorum Yaz