Yerken Mutlu Olmak Mümkün Mü? (Mutlu Eden Besinler)

Elif Nur Başaran

Yeni bir yazıyla herkese merhaba…

Son yazımda bağırsak sağlığının vücuda etkisinden bahsetmiştim. Bu sefer de bağırsakların mutlulukla olan ilişkisinden bahsedeceğim. Umarım ilginizi çeken ve mutlu eden bir yazı olur.

Gelelim mutluluk ve yemek yeme ilişkisine…

Aslında bir çoğumuz duygu durumumuzu dengelemek için, gerek mutlu gerekse üzgün olduğumuz zamanlarda yemek yiyoruz. Fakat ben bugün psikolojik yeme davranışından değil, mutluluk hormonunu aktifleştiren besinlerden bahseceğim.

Gerçekten yerken mutlu olmak mümkün mü ?

 ‘Evet gerçekten mümkün 😊

Bazı besinler, içerdiği aminoasitlerden dolayı mutlulukla bilimsel olarak sıkı dost. Çünkü bu besinler bağırsak, bağırsak da serotoninle bağlantılı. Özellikle halk arasında mutluluk hormonu olarak bilinen serotonin hormunu, vücudumuz için bir kilit taşı. Bağırsak yapısından da salgılanan serotonin uyku düzeni, depresyon, kaygı ve mutluluk ile doğrudan ilişkili…

Yapılan çalışmalar kaygı ve stres durumundaki kişilerde serotonin hormonun daha az olduğunu gösteriyor. Diğer bir çalışma ise, bağırsak yapısı ne kadar sağlıklıysa serotonin hormonunun o kadar kolay salgılandığını gösteriyor.

Serotonin seviyesi nasıl arttırılır?

Serotonin özellikle bağırsak yapısında yer aldığı için, sağlıklı bağırsak yapısı bireyin serotonin düzeyinin artması ile, bu da dolayısıyla psikolojik olarak iyi olmakla ve mutlu hissetmekle alakalı.

Sağlıklı bağırsak için ne yapmalı?

Öncelikle bağırsak yapısındaki iyi bakterilerin sayısını arttırmalıyız. Bu bakterilerin sayısı, probiyotik, prebiyotik ve lifli besinler tüketmekle mümkün.

‘Kefir Bu Anlamda Bizler İçin Oldukça Kıymetli’. Üstelik kendi kefirinizi yapmak hiç te sandığınız gibi zor değil. Merak edenler Suna’nın Balkafa okurları için yazdığı kefir tarifine göz gezdirebilir: “Kefir Nasıl Yapılır?

Aynı zamanda serotonin salınımı arttıran ‘Triptofan’ içeren besinlerin tüketimini de serotinin salınımı arttırıyor. Peki ya hangi besinlerin içerisinde vardır bu triptofan derseniz, aşağıya sizin için küçük bir liste bıraktım:

Triptofan içeren besinler nelerdir?

  • Yumurta
  • Muz
  • Peynir
  • Fındık
  • Hindi Eti
  • Soya Ürünleri
  • Ispanak
  • Ananas

Ben şahsen, diyetisyenliğe başlamadan önce de ıspanak ve muz yediğimde çok mutlu olur ve severek yerdim. Mesleğe başladıktan sonra anladım ki bunun bir sebebi varmış… 😊

Kendinizi mutlu etmenin bilimsel olarak bir çok yolu var. Bu küçük ayrıntılarla bile yaşam kalitenizi arttırabilirsiniz.

Herkese çok mutlu ve fit günler diliyorum…

0 Yorum

Bu yazılar ilginizi çekebilir!

Yorum Yaz