Yeni Doğanlar Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Temel Bilgi

Burçak Aykul Öztürk

İşte yeni doğan bebeğiniz hakkında bilmeniz gereken birkaç temel bilgi:

Bebeğinizin komik bir görünüşü olabilir.

Bebeğinizin başı, doğum kanalı boyunca yaptığı yolculuktan dolayı hafifçe düzleşmiş ve kafası lanugo adı verilen ince telli saçlar ile kaplı olabilir. Ayrıca şişik bir surat, çoğunlukla kapalı ve oldukça duygusal bakan gözler yenidoğanların en belirgin özellikleri. Ne de olsa, anne karnında dokuz ay geçirdi. Ama çok yakında, hayal ettiğiniz güzel bebeğe bir benzeyecek. 🙂

6. Hafta bitene kadar gülücükler, agucuklar beklemeyin.

Bebeğiniz 6. hafta bitene kadar sadece şikayet eden bir patron gibi davranacak! Ama yine de çok fazla yorgunluk ve duygusal karışıklık yaşamamak için şunu aklınızda bulundurun: Çabalarınız asla boşa gitmez. Bebekler annesi ya da babası tarafından kucaklandığında, onlara karşı bağlılık hissederler ve kucakta tutulmaktan çok hoşlanırlar.

Yumuşacık başına hafifçe dokunabilirsiniz.

New York City’den April Hardwick isimli bir ebeveyn, bebeğin kafatasındaki açıklığa atıfta bulunarak, bebeğin doğumunu kolaylaştıran fontanel denilen yapıdan korktuğunu itiraf ediyor. Hardwick, “Gemma’nın doğumdan sonra oldukça gür saçları vardı ve ilk zamanlarda bu yumuşak bölgeyi taramaktan korkuyordum” diyor. Ancak endişelenmenize gerek yok, bu yumuşak dokuya ve o bölgeye dokunmanız herhangi bir sorun yaratmayacak.

Karnı doyduğunda size belli eder.

Yeni doğan bebeğin her iki ila üç saatte bir beslenmesi gerekir – fakat emziriyorsanız, ne kadar süt vereceğinizi bilmek zordur. Bebeğin ağırlığı, ilk günlerde en iyi göstergedir. Çocuk doktorunuz taburcu olduktan sonraki birkaç gün içinde bunu kontrol edecektir. Yenidoğan bir bebek ilk hafta kilosunun yüzde 5 ila 8’ini kaybeder, ancak ikinci hafta bu kiloyu geri alması gerekir. Bebek bezi saymak da bir ölçü olabilir. İlk beş gün içinde gelişigüzel bir sayı elde edebilirsiniz, ancak ondan sonra, günde beş ya da altı defa kirlenmiş bez ve en az bir veya iki defa dışkı göreceksiniz.

Bebek bezi nasıl değiştirilir?

Hiç şüphe yok ki bebekler çok fazla kaka yapar. Bebeğinizin bezini günde en az 8 defa değiştiriyor olmalısınız. Bu yüzden birkaç basit adımla bebek bezini nasıl değiştirmeniz gerektiğini öğrenmelisiniz. Bebeğinizin bezini değiştirirken onu asla yalnız bırakmamanız gerektiğini unutmayın. Bebek bezinin bantlarını açtığınızda, bebeğinizin tuvaletini yapma ihtimaline karşı bezi kesinlikle altından almamalısınız. Bu durum özellikle erkek çocuklarda daha sık başınıza gelir. Bebeğinizi ayak bileklerinden tutarak yukarı doğru kaldırın ve ıslak bez yardımıyla altını temizleyin. Kız bebeklerin enfeksiyon kapmasını önlemek amacıyla her zaman yukarıdan aşağıya doğru silinmesi gerekir. Görünen bütün yerlerin temizlendiğinden emin olun. Pişiği önlemek amacıyla pişik kremi sürmeyi unutmayın. Yeni bebek bezini kenarların sıkı bir şekilde bağlayın. Bebek bezi değiştirilirken yapılan en önemli hatalardan biri bezi yeterince sıkı bağlamamaktır. Bu da dışkının bulaşmasına neden olur.

Kuru bir cilt yeni doğanlar için en önemli kuraldır.

Başlangıçta, bebeğinizin cildi yumuşak ve ipeksi olabilir, ama bu zamanla değişiyor. Kendinizi dokuz ay boyunca bir sıvı içinde tutarsanız ve ardından havayla temas ederseniz siz de tamamen kurursunuz! Yine de bebeğinizin kuru cildi için bir nemlendirici kullanmak dışında yapmanız gereken fazla bir şey yok. Ancak çok endişeliyseniz, kokusuz olan antialerjik bir bebek losyonu kullanabilirsiniz. Bebeğinizin cildinde küçük pembe yumrular, bebek bezi döküntüleri ve hatta bebek sivilceleri bile görebilirsiniz. Ancak bu akneler çoğunlukla birkaç ay içinde iyileşme eğilimindedir. Öyleyse bebeğinizin 1. ayı dolmadan sevimli fotoğraflarını çekmek için acele edin!

(Küçük bir hatırlatma: Ciddi bir sağlık sorunu yaşadığınızda uzman bir hekimden danışmanlık almayı ihmal etmeyin.)

Kendinizi eve kapatmayın.

Normal hayatınıza devam edin, ama tedbiri elden bırakmadan. 🙂 Bebeğinizi güneşten uzak tutun, hasta insanlardan (doğum günü partileri olmaz!) ve kapalı alanlardan (alışveriş merkezi gibi) uzak durun. Eğer başka bir çocuğunuz daha varsa, ona da bebeğin ellerine ve yüzüne dokunmak yerine ayaklarına dokunmayı öğretin, bu olası bir enfeksiyonun yayılmasını önlemeye yardımcı olur. Aynı şekilde bebeğinizi sevmek isteyen insanları hijyen konusunda uyarmaktan çekinmeyin: “Ellerini yıkamadan bebeğe dokunma.”

Bebekler çok fazla ağlar, ağlamak onların doğası..

Bebeğinizin ağlama şekli onun aç ya da tok olduğunu, üşüyüp üşümediğini, bezini kirletip kirletmediğini size çok rahat anlatır. Sizinle iletişim kurmak için bu kadar çok ağlaması biraz sinir bozucu olabilir, ancak zaman içinde yeni yollar bulacağından emin olabilirsiniz. Birçok anne baba biraz tecrübe edindikten sonra bebeklerinin ne zaman aç olduğunu anlayabiliyorlar. Bebekleri ilk doğduğunda, bebeklerini beslemek için her iki saate bir alarm kuran ebeveynler bir süre sonra alarma ihtiyaçları olmadığını, bebeklerinin onlara herşeyi anlatabildiğini fark ediyorlar ve bu onlara komik bir anı olarak kalıyor 🙂

Bebekler çok uyur, ama aralıksız değil.

İlk üç ay tam bir karmaşa! Bebeğinizin her iki ila üç saatte bir beslenmesi gerekir, bu yüzden siz de fazla uyuyamazsınız, ancak zamanla bu değişir. Bebeklerin çoğu, 3 aylıkken altı ila sekiz saat uyuyabilir. Bu arada bebeğinizi gece gündüz zamanlamasına alıştırmaya çalışın: Gün içinde onu beslerken 3 saati geçirmemeye dikkat edin; geceleri ise doğumda kaybettiği kiloyu geri aldığında, istediği kadar uyumasına izin verin.

Bu geçici bir süreç

Stresli, yorgun ve yalnız mısınız? Evet, bu ilk zamanlar oldukça zor. Ama yakında hepsi geride kalacak. Bu zamanların aslında çok çabuk geçeceğini de unutmayın. Bir çok annenin bu ilk zamanlarda bebeğinin fotoğrafını fazla çekmediği için pişman olduğunu biliyor muydunuz? Hatta bir çok anne, ilk çocuklarında her şeyi kafalarında fazlaca dert ederken, ikinci çocuklarında çok daha rahat olduklarını ve anın tadını çıkardıklarını söylüyor.

İşte Bebeğinizin Dönüm Noktası: 1. Ay

Bebeğiniz çok fazla uyuyor olabilir. Hatta bu süre günde 16 saatten 21 saate bile çıkabilir. Ayrıca bu dönemde bebeğinizin yüzünüzü görmesini, sizi fark etmesini istiyor olabilirsiniz. Bunun için bebeğinizin yüzüne 20-30 cm uzaktan bakmalısınız. Bu dönemde bebekler çok fazla fiziksel hareket yapamasalar da kollarını ve bacaklarını hareket ettirebilirler. Eğer bu aşamada bebeğinizin bir tarafını daha fazla hareket ettirirken diğer tarafını daha az hareket ettirdiğini fark ederseniz doktorunuza başvurmalısınız.

İlk ayda bebeğinizin birkaç refleksini keşfedeceksiniz. Örneğin bebeğinizin yanağını hafifçe gıdıklarsanız yüzünü o yöne çevirdiğini ve emmek için ağzını açtığını görebilirsiniz. Ya da ani bir ses ya da görüntüye karşı ağlamaya başladığında kollarını sürekli açıp kapattığını görmeniz de mümkün.

Bebekler nasıl kundaklanır?

Bazı bebekler kundaklandığı zaman mışıl mışıl uyuyorlar. Bebeğinizi sarabileceğiniz geniş ve yumuşak bir battaniye bulun. Battaniyeyi düz bir zemine serin. Örtünün bir köşesini karşısındaki köşeye bakacak şekilde katlayın ve bebeğinizin başı buraya gelecek şekilde battaniyenin üzerine yatırın. Minik bebeğiniz kollarının sarılmasından çok hoşlanacak. Kundaklama işlemini yaparken örtünün önce sol tarafında kalan kısmını, sonra alt tarafta kalan kısmını, en son ise sağ taraftaki kısmını bebeğinize hafifçe sarın. Ancak onu sararken hareket edeceği küçük bir alan kalmasına izin vermelisiniz.

0 Yorum

Bu yazılar ilginizi çekebilir!

Yorum Yaz