Yeni Anneler için Kitap Önerisi; Harika Haftalar!

Sinem Yiğit

Bebeğiniz doğdu, evinize geldiniz hatta yatak odanıza yerleştiniz yavrunuzla birlikte… Oh mis! Melekler gibi uyuyor kuzucuk. Tertemiz çarşaflar, sakin ve düzenli bir oda, muhtemelen ve umarım ki inşallah evde yardımcı olacak iş bilir büyüklerin olması derken, hafifçe kaykılıp uykuya daldınız. Takribi iki hafta sonra yavrunuzun değişen (buraya dikkat!) düzeni ile uykudan sıçrayarak uyanıyorsunuz, kesin bilgi. Yavaştan başlayan gaz sancıları mı desem, hızlanan bebek refleksleri sebebiyle kendini uyandırması mı desem, ne desem de sizi korkutmasam bilemedim.

Şimdi bunun üzerine de koyun ordan 3-4 hafta ve hooop ilk büyüme atağı, yaşasın! Tam tamına koskoca bir gün boyunca, o ana kadar tanıdığınız yavrunuzdan aksi bir bebekle baş başa kalma ihtimaliniz var. O bir gün nasıl geçiyor yaşayan bilir. Bebeğe de zor, anaya da. Hayır zaten sudan çıkmış balıksın hala, bebekle içgüdüsel iletişim seviyeleri bile yerlerde. Hatta benim durumum o kadar vahimdi ki, bebeğin altını 40’ı çıkana kadar değiştirememiştim düşünün. 41’inde sünnet oldu zaten, bir 10 gün de öyle değiştiremedim, mis gibi ortam oldu evde. Bir de üzerine büyüme atağı gelince hırpalandım. Ama yılmadım, yılmam. Google’da çok iyiyimdir!

Bebeklerde büyüme atağı nedir?

Şimdi bu büyüme atağı nedir diyenleriniz olabilir, ben başıma gelmeden bihaberdim mesela. Ara ara gelişme atakları olarak da geçiyor kaynaklarda ve adından da belli olduğu gibi bebeklerin yeni kavramları anlamlandırıp, dünyayı algılama biçimlerini eviren zihinsel ve psikolojik sıçramalar olarak tanımlanıyor. O minik tatlı kafanın içerisinde bunlar olurken, dışardan memeye yapışma, bazen asla yapışmama, huysuzluk, sebebi belli olmayan ve kafayı yediren ağlama krizleri şeklinde görülüyor. Daha dün kendi düzensiz düzeninde mutlu ve sakin olan bebeğiniz nasıl olur da bu derece çıldırabilir anlamıyorsunuz. İlk atakta bizim oğlan asla emmek istememişti ve ağlaya ağlaya sızmıştı mesela. O anlarda içinizde kopan fırtınaları dindirmeye çalışmak en zoru olacak biliyorum, ama sakin olun. Bebeğiniz büyüyor! O gün bizim evdeki manzarayı aktarayım; bu kız bize sarabilir çabuk kaçalım diyen koca-kayınvalide-kayınbaba, “nazarkovar” etkisi kanıtlanmış sürekli mırıldanan bir anneanne, kucakta sızmış ve terden bana yapışmış bir bebek ve elinde telefonla mantıklı cevaplar bulmaya çalışan bir anne (ben).

O gün buldum arkadaşlar. Bir kitap var, muh-te-şem! Tracy Hogg’lar halt etmiş, ki zaten almadım o kitabı ya, neyse. Harika Haftalar (Wonder weeks) isimli bu kitabı muhakkak edinin, hem bebeğinize hem de size faydalı. Hamilelik dönemim de dahil, bundan daha çok faydalandığım bir kitap olmamış olabilir. Lütfen imkanınız varsa inceleyin, hatta bir de mobil uygulaması var yalnız ben kullanmadığım için bilemiyorum, indirin telefonunuza bir bakın.

Bebeklerde büyüme atakları konusunda kitap önerisi: Harika Haftalar

Başucu kitabının tanımı olarak aldığım bu kaynakta her atak dönemi ayrı ayrı işlenmiş. Tavsiyem bir oturuşta okuyup bitirmemeniz, yavrunuzun atak haftası yaklaştıkça alıp okumanız yönünde. Ve evet, her bebek hatta memeli yavrusu benzer gelişim dönemlerinden benzer şekilde geçiyorlar. Zaten bu kitap da yıllar yıllar süren araştırmalar sonucu bu benzerliğe uyanan iki bilim insanı tarafından yazılmış. Kitapta bebeğinizin kendisine o atak dönemi özelinde neler kattığından, atak sırasında ne gibi tepkiler verebileceğinden tutun da gelişim evrelerine ait kontrol listelerine varan bilgiler var. Hatta, bu dönemi destekleyebileceğiniz oyun ve oyuncak önerileri ve en sonunda da bu dönemden fazlasıyla ve direkt etkilenecek anneler için sakinleştirici, şefkat arttırıcı bazı öneriler mevcut. Öneriyi geçtim, o dönemlerde ihtiyacınız olan sadece anlaşılmak olduğu için (beklentiyi epey düşürmüşüm ben de), inanın etrafınızdaki insanlardan çok bu kitap size bu anlayışı verecek. Ha olmadı mı?! O zaman size başka bir kitap önerisinde daha bulunabilirim. Canınızın içi yavrunuzun atak dönemini sağ salim atlattıktan sonra hemmen okumaya başlayabilirsiniz:  “B*k gibi hissetmekten nasıl vazgeçilir?” (evet böyle bir kitap var..)

Sevgiyle kalın 🙂

0 Yorum

Bu yazılar ilginizi çekebilir!

Yorum Yaz