Yengeç Kitap Yorumları

Berna Salkaya

Kötü bir çocuk, ya annesinin, ya babasının ya da her ikisinin ortak eseridir diye başlıyor Yengeç Kitap. Yazar C.G Salzman “Çocukları Kötü Yetiştirmenin Yolları” nı anlattığı bu kitapta, hayatın içerisinden çok temel örnekler vererek aslında çocuklarımıza nasıl davranmamamız gerektiğini anlatıyor. Kitapta “Çocuklarınıza bağırmayın, el kaldırmayın, ceza vermeyin, tehdit etmeyin” gibi cümleler yok. Yazar, ebeveyn davranışlarının çocuk psikolojisi üzerindeki etkilerini 15 ana başlık altında kısa örnekler vererek anlatılırken aslında doğru bilinen yanlışlara vurgu yapmak istiyor.

Yengeç Kitabı tavsiye eder miyim?

Kitabın “çocuklarımıza nasıl davranmalıyız” yönteminden ziyade “nasıl davranmamalıyız” yöntemiyle yazılmış olması hoşuma gitmiş olsa da, genel anlamda verilen örneklerin çok basit olduğunu düşünüyorum. Bu kitapta “nasıl bir ebeveyn olmalıyım” sorusuna verilen yeni bir yanıt yok benim için. Neden derseniz, yazım dili çok sıradan, o kadar sıradan ki bir sonraki bölüm başlığını okuduğunuz anda nasıl bir aile örneği ile devam edeceğini tahmin eder duruma geliyorsunuz. Bunun dışında bazı bölümlerde kitap kendini tekrar ediyor hissi yaratıyor. Beni iten diğer bir noktada kitapta dini içeriklere olması gerekenden fazlaca yer verilmiş olması. Elime aldığım her kitabı sonuna kadar okuma alışkanlığım olmasa bu kitabı muhtemelen yarım bırakırdım.

Çok sevdiğim bir büyüğümün tavsiyesi üzerine hemen alıp okumaya başladığım bu kitap, beni fazlasıyla hayal kırıklığına uğratınca kitaptan not aldığım bazı bölümleri kendisiyle de paylaştım. O da kendi okuduğu versiyonun aslında böyle olmadığını ve son versiyonun orjinalin çok dışına çıktığını söyledi bana. Tabi bu kadar eleştiriyi yaparken yazarın 1744 yılında doğmuş olduğunu ve kitabın o zamanlardan günümüze kim bilir kaç versiyon değişikliği ile gelmiş olduğunu unutmamak lazım. Dolayısıyla aslının dışına çıkarak evrimleşmesi de normal. Yukarıda yazdıklarım benim kişisel görüşlerim, eğer merak ediyorsanız 155 sayfalık kısacık bir kitap olduğu için sizde Yengeç Kitap’a bir şans verebilirsiniz.

Bir sonraki kitap yorumunda görüşmek üzere, hoşçakalın 🙂

0 Yorum

Bu yazılar ilginizi çekebilir!

Yorum Yaz