Xiaomi Mi Robot Vacuum Cleaner Ürün Yorumları

Konuk Yazar

Teknoloji geliştikçe akıllı teknolojiler de hayatımıza hızla girmeye başladı. Artık pek çoğumuzun evinde işleri kolaylaştıran, hatta kendi kendine çalışan cihazlar mevcut. Akıllı yaşam kategorisinde, son zamanların en çok dikkat çeken ürünleri ise akıllı robot süpürgeler. Yani en azından bir adet edinene kadar benim için en dikkat çeken cihaz akıllı süpürgelerdi. 🙂

Fiyatları da standart özellikler taşıyan diğer süpürgelere göre epey yüksek olunca,  almadan önce akıllı süpürgelerle ilgili iyice bir araştırma yapmak gerekiyor bana kalırsa. Araştırmayı ve bildiklerini paylaşmayı seven bir akıllı süpürge kullanıcısı olarak, bu yazımda sizlere  Xiaomi Mi Robot Vacuum Cleaner ile ilgili yorumlarımı paylaşacağım.

Xiaomi markasını neden tercih ettim?

Xiaomi markasını tercih etmemizin ilk nedeni, öncesinde mobil cihazlarını kullanıp memnun kalmamızdı. Robot süpürgeye yönelmemizin nedenleri ise eşim ve benim yoğun iş temposundan ötürü temizliğe yeteri kadar zaman ayıramamamız, daha doğrusu ayırmak istemememiz, bizimle birlikte evimizi paylaşan 2 adet kedimizin olması ve bu ikilinin delicesine tüy dökmesiydi.

Xiaomi’nin uygulama avantaj ve dezavantajlarına değinmek gerekirse;

Mi Robot Vacuum Cleaner avantajları neler?

 • Robotu istediğiniz zaman istediğiniz saatte çalıştırabiliyorsunuz. Bunun için evde olmanıza gerek bile yok, telefondan gerekli uygulamayı kurup robotunuzu kontrol etmeniz yeterli.
 • Robot odanın her bir köşesini itina ile dolaşıyor, sandalye-masa gibi kenarları olan kısımlar da bile başarılı sonuç alabiliyorsunuz.
 • Halı paspas kısmına gelecek olursak, evde halı kullanmadığımız için bu konuda net bir şey söylemem çok doğru olmaz ama banyo paspası üzerinde başarılı sonuç verdiğini söyleyebilirim. Saç ve tüyleri çekim gücü oldukça iyi.
 • Robotu istediğiniz alanda çalıştırabiliyorsunuz. (zoom area)
 • Şarj süresi 2+1 evi temizlemek için yeterli oluyor, sonrasında tekrar şarj ünitesine gidip kendini şarj edebiliyor.
 • Sesi rahatsız edecek boyutta değil.

Xiaomi Mi Robot Vacuum Cleaner dezavantajları neler?

Ürünün dezavantajları, daha çok evinde hayvan besleyen kişileri ilgilendiriyor. Bizim evimizde de 2 kedi olduğu için bazı noktalarda ürünü yetersiz bulduğumuz oldu. Eğer evinizde evcil hayvanınız yoksa, cihazın sizi olumsuz etkileyecek bir özelliği olduğunu sanmıyorum. Bizim yaşadığımız dezavantajları soracak olursanız;

 • Xiaomi tüyleri çok güzel almasına rağmen kedi kumlarını (ince taneli) almakta %100 başarı göstermiyor. Bu durumu kumlu kısmı zoomlayıp birkaç kez temizleterek çözebilirsiniz.
 • Bizim kediler yaramaz ve meraklı oldukları için sürekli robotun etrafında koşturuyorlardı, bu da robotun çevreyi algılamasını engelleyebiliyor doğal olarak. Bir de kediler tırnaklarıyla çizebiliyorlar cihazı. Çözüm olarak kedileri uzak tutmak dışında yapabileceğiniz başka bir şey malesef yok 🙂 Bu yazdıklarım tüm kedileri kapsıyor diyemem tabi, kediye göre de değişir. Mesela bu ürünün benzerini köpeği olan bir arkadaşım da aldı, onun köpeği korktuğu için yaklaşamıyor robota 🙂
 • Xiaomi koltuk üstü gibi alanların temizliği için uygun değil.

Xiaomi Mi Robot Vacuum Cleaner fiyatı ne kadar?

Mayıs 2019 tarihinde bizim ürünü aldığımız fiyat 3.071,04 TL. Şuan güncel Hepsiburada fiyatına baktığımda ürünün 3.199,00 TL‘ye satıldığını görüyorum. (Temmuz 2019 fiyatıdır.)

Xiaomi Mi Robot Vacuum Cleaner bakımı nasıl yapılır?

Bu da araştırıp bulabildiğim bir bilgi değil, fakat zaman içerisinde kazandığım deneyimler sonrasında aşağıdaki yorumları yapabilirim:

 • Belli aralıklarla fırçasını temizlemeniz gerekli, bunu yapabilmeniz için paketin içerisinden bir temizleme aparatı çıkıyor.
 • Fırçalarını da belli aralıklarla değiştirmeniz öneriliyor (AliExpress gibi sitelerde bu yoruma denk gelmiştim.) Biz cihazı yaklaşık 2.5 aydır 2-3 günde bir kullanıyoruz ve henüz değiştirme ihtiyacımız olmadı.

Xiaomi Mi Robot Vacuum Cleaner tavsiye eder miyim?

Kesinlikle evet, benim gibi ev işini sevmeyenler için hayat kurtarıyor. 🙂

0 Yorum

Bu yazılar ilginizi çekebilir!

Yorum Yaz