Unsuz Rafine Şekersiz Brownie Tarifi

Suna Songul

Merhaba!

Uzun bir aradan sonra yeni ve enfes bir kek tarifiyle sizinleyim! Bu kek gerçekten enfes oldu. Bütün kek lezzetlerini unutun ve hem rafine şekersiz hem de glutensiz bu lezzetli kekle damağınızda sağlık dolu yeni bir sayfa açın.

Yasam felsefem zorluklar ve yasaklar üzerine değil, hayatı kolaylaştırmak üzerine. Böyle olunca en sevdiğim lezzetlerden mahrum kalmadan doya doya yemenin bir yolunu eninde sonunda buluyorum. İnsan yeter ki istesin su hayatta başarılmayacak hiçbir şey yok. Bu anlayışa ulaşmam aslında pek de kolay olmadı.. Genetik bir hastalığınız varsa ve özel beslenen biriyseniz yasakların hayatınızda büyük bir yer kaplaması kaçınılmazdır. İlk başlarda benimde öyle oldu ve çocuğumun olmasıyla birlikte acaba onda da çıkar mı, nasıl koruyabilirim endişesiyle ona da yasaklar koymaya başladım. Şeker ve tatlılar, paketli gıdalar konusunda çok katı bir tutum izledim ve bir gün uyanışım çok sağlam bir tokatla oldu.

Oğlum 4 yaşındaydı, birlikte çocuklu ailelerin olduğu bir geziye katıldık. Çok heyecanlı ve mutluyduk ama ilerleyen saatlerde gezi ikimiz için de bir kabusa dönüştü. Geziye katılan aileler yanlarında poşetler dolusu abur cuburla otobüse binmişti. 3 saatlik yol boyunca sürekli abur cubur yendi ve ikram edildi. Ben oğlumu sürekli uyaran “ondan 1 tane yiyebilirsin şundan yiyemezsin” diyen gergin anne olmaya başladım.

Otobüs kısmını az zararla atlattık derken gezi boyunca çocukların yemesi maalesef bitmedi. Sürekli dondurma, şekerleme yiyerek üstüne bir de kutu kutu meyve suları içip durdular. Ben artık geziyi unutmuş, sürekli oğlumla kavga ediyor ve ona baskı yapıyordum. Diğer aileler gayet rahat ve mutluydular, çocukları ben izin vermedikçe gelip oğlumun gözü önünde yemeye ve “ben 4 tane dondurma yedim, 10 tane şeker yedim” falan demeye başladılar… Oğlum haklı olarak “ben de yemek istiyorum” diyordu. Ben “hayır hasta olursun” diye ümitsizce ve akılsızca vazgeçirmeye çalışırken “Anne yeter artık! Burada ki çocukların hiçbiri hasta olmuyor neden sadece ben hasta oluyorum, neden sadece bana yasak? ben hasta değilim görmüyor musun” diye isyan etti… Gözlerim doldu, ne diyeceğimi bilemedim. O yaşta bir çocuğa bu kadar yasak ve hastalık korkusuyla ne yapıyordum… O gün hayatımın en zor günlerinden biriydi ama uyanışım ve kendime gelmem için çok güzel bir başlangıç oldu. Oğluma döndüm ve haklı olduğunu söyledim, özür diledim, bugün için istediğini yiyebileceğini ama az yerse, eve döndüğümüzde ona dünyanın en güzel çilekli dondurmasını yapacağımı ve istediği kadar yemesine izin vereceğimi söyledim. Çocuklar kesinlikle bizden daha anlayışlılar, bu konuşmadan sonra hiçbir şey yemedi ve eve dönünce ona ballı, çilekli süper bir dondurma yaptım istediği kadar yedi. Bizimde şekersiz, glutensiz, yasaksız ama sağlıklı hayatımız başlamış oldu. Tabi abur cubur da yiyoruz ama sınırlarımız var ve inanın o sınırlar hayatımızı hiç zorlamıyor.

Hikayeyi göz ardı edip dondurma tarifini merak edenler için önümüzdeki günlerde tarif gelecek. Şimdi Unsuz Rafine şekersiz Browni tarifimize geçelim 🙂

Unsuz rafine şekersiz browni tarifi

Unsuz rafine şekersiz browni için malzemeler

  • 2 adet yumurta
  • 1 bardak hindistancevizi şekeri
  • 1 paket çiğ krema (koyu kıvamlı bir krema tercih etmenizi öneriyorum)
  • 3 çorba kaşığı kakao
  • 1.5 su bardağı badem unu
  • 1 çay kaşığı karbonat ya da 1 pkt kabartma tozu
  • 1 pkt vanilya ya da 1 çay kaşığı vanilya özütü
  • 1 paket 60 gr bitter çikolata
  • ½ çay bardağı kuru vişne (isteğe bağlı koymayabilirsiniz ama vişne kurusu mükemmel oluyor)

Unsuz rafine şekersiz browni yapılışı

Bütün malzemeleri alacak büyüklükte bir kabın içinde Hindistancevizi şekeri ve yumurtaları 3 – 4 dk çırpıyoruz. Kremayı ve diğer malzemeleri ekleyip 1 dk daha güzelce karıştırıyoruz. Malzemeleri dilediğimiz bir kalıba alıyoruz ve gelişi güzel kırdığımız çikolata parçalarını karışımın aralarına gömüyoruz. Fırında 160 C de 20 dk ya da mikrodalgada 800 w da 3 dk pişirip afiyetle yiyoruz. Mikrodalgada piştiği zaman daha lezzetli oluyor fakat kek hamurunun oranını çok iyi ayarlamak
gerekiyor fazla doldurursanız kabarıp taşabilir, dolayısıyla en az 2 parmak boşluk olmasında fayda var.

Hayatı kolaylık, neşe ve kısıtlanmışlık içindeyken bile ihtişam katıp yaşayanlara sevgilerimle…

Afiyet olsun.

0 Yorum

Bu yazılar ilginizi çekebilir!

Yorum Yaz