Süt Dişlerinden Kök Hücre Elde Edilebilir Mi?

Sevil Akgül

Çocuğunuzun dişlerini çektirmeden önce gelecekte herhangi bir hastalığın tedavisinde o dişlerinden elde edilmiş kök hücrelere ihtiyaç duyabileceğinizi biliyor muydunuz?

Ben kliniğe gelen hastalarımdan da gördüğüm üzere, bu farkındalığa sahip kişi sayısı malesef oldukça az. Üstelik günümüzde yüksek sesle bile söylemeye korktuğumuz hastalık sayısı bu kadar çok artmışken bu konunun gündemden böylesine uzak olmasına ben bir diş hekimi olarak çok üzülüyorum. ‘Süt dişi değil mi nasıl olsa düşecekler, çürüse de bir şey olmaz!’ algısını kırma zamanı çoktan geldi, hatta geçiyor. Nitekim bu algının ne kadar hatalı olduğunu gösteren bir destek de süt dişi kök hücrelerin “ben aslında tedavi ediciyim” demesiyle geldi 🙂

Süt dişleri önemsenmediğinde 1 şey olmaz sevgili ebeveynler, aslında ÇOK şey olur. Çürük, enfeksiyon, dişlerde yamulma, kalıcı dişlerde bozulmalar, çene gelişiminde bozulmalar, beslenme problemleri  nedeniyle büyüme gelişimde aksaklıklar, estetik problemler, konuşmada bazı sesleri çıkaramama, psikolojik sıkıntılar.. Bunlar yıllardır aslında herkesin az çok bildiği ama aksiyon almayı ertelediği eski bilgilerdi.

Oysa şimdi durum çok farklı! Süt dişlerinden elde edilen ve gelecekteki hastalıklar için umut ışığı olan kök hücreler süt dişlerinin önemini hiç olmadığı kadar arttırıyor. Çünkü artık çekilen süt dişlerinden kök hücre elde edilebiliyor.  Tabii ki bunun için süreci doğru yönetebilmek son derece önemli. Diyelim ki çocuğunuzun dişi ağrıdı ve son aşamada doktora getirdiniz. Dişi çürümüş, hatta tedavi aşamasını geçmiş, artık çekilmesi gerekiyor.. Siz de çekilen dişin kök hücre için kullanılmasını istiyorsunuz. Maalesef mümkün değil; çünkü kök hücre elde edilebilmesi için dişin sağlıklı olması gerekiyor.

Şimdi gelin dişlerden kök hücre  elde etme sürecinin detaylarından biraz bahsedelim:

Kök hücre nedir ?

Kök hücreler; farklılaşmamış, olgunlaşmamış, klon oluşturma, kendini yenileme ve birçok hücreye dönüşme kapasitesine sahip hücrelerdir. Kök hücreler bir hastalık durumunda hastalıklı dokuyu iyileştirme ve fonksiyonel hale getirebilme özelliğine sahiptirler.

Diş kök hücreleri hangi hastalıklarda kullanılabilir?

Pulpal, nöral yaralanmalar, kardiyovasküler hastalıklar, MS, kemik kaybı, parkinson, alzheimer gibi hastalıkların tedavisinde fayda diş kök hücreleri sağlayabilir.

Diş kök hücre nasıl elde edilir?

Diş çekimi yapılır yapılmaz çekilen dişler kök hücre bankasının getirdiği özel bir solüsyonun içerisine konulur ve kök hücre bankasına gönderilerek hücre kültürü ve kalite testleri yapılır. Çekilen dişlerde kök hücre bulunabilirse kök hücreler çoğaltılır ve gelecekte bir hastalık durumuna karşı kök hücre bankasında -196°C de saklanır.

Kök hücre elde edebilmek için 1 diş yeterli midir?

1 dişte de kök hücre bulunabilir fakat diş sayısı 1 den çok olursa kök hücre bulma şansı da artar.

Hangi dişlerden kök hücre elde edilebilir?

Çocuklarda süt dişlerinden, ergenlerde yirmi yaş dişlerinden ve ortodonti tedavisi nedeniyle çekilen dişlerden kök hücre elde edilebilir. Kök hücre elde edilebilmesi için çekilen dişler sağlıklı olmalı,  dişlerde enfeksiyon olmamalı ve dişlerin kökleri olmalıdır.

Neden diş kök hücreleri?

Diş kök hücrelerinin yenilenme ve farklılaşma kapasiteleri fazladır.

Diş kök hücreleri; sinir, yağ, kemik ve kıkırdak gibi çeşitli hücrelere farklılaşma yeteneğine sahiptir. Bu sayede diş tedavilerine ilaveten kök hücreler iskeletin onarımı, kalp krizi, alzeimer ve parkinson gibi hastalıklar için umut ışığı olmaktadır.

Diş kök hücreleri, yakın zamanda sinir sistemi, kemik, kıkırdak ve kas dokularının onarımında ve bağışıklık sisteminde anahtar rol alacaklar, ben bilgi paylaşımı yaptığımı siz bilinçli ebeveynlere sadece aksiyon almak kalıyor. 🙂

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere,

Sağlıklı gülüşler 🙂

0 Yorum

Bu yazılar ilginizi çekebilir!

Yorum Yaz