Suçiçeği Nedir? Suçiçeği Nasıl Tedavi Edilir? (Varisella-Zoster Virüs Enfeksiyonu)

Aysel Karaca Ünlü

Suçiçeği varisella-zoster virüsünün (vzv) yol açtığı bir hastalıktır. Daha çok çocukluk çağında görülür. Ateşli ve veziküler döküntü denilen küçük içi sıvı dolu kesecikler şeklinde lezyonlarla ortaya çıkar.

Suçiceği ne zaman olur?

Suçiçeği daha çok kış sonu ve ilkbahar başında sık olarak görülür. Suçiçeği belirtileri mikrobu vücuda aldıktan sonra ortalama 16 gün içinde ortaya çıkar. Suçiçeği çok bulaşıcı bir hastalıktır. En yüksek oranda bulaşma, döküntüler çıkmadan 2 gün önce olur ve bulaşma döküntüler kabuklanana kadar 5-7 gün sürer.

Suçiçeği hangi yollarla bulaşır?

Suçiçeği öksürme, hapşırma gibi yollarla havada asılı olan mikroplardan ve doğrudan lezyon ile temasla bulaşır. Ev içi bulaş riski %90’ın üzerindedir.

Suçiçeği mikrobu kimlerde görülür? Suçiçeği mikrobu hamile kadınları etkiler mi?

Suçiçeği mikrobu sadece insana özgüdür. Hayvanlarda görülmez. Her iki cinsiyette eşit oranda görülür. Özellikle gebelerin suçiçeği olan insanlardan uzak durması önemlidir. Çünkü bu virüs gebeliğin ilk 3 ayında anne karnındaki bebeği etkileyerek enfeksiyona sebep olabilmektedir.

Suçiçeği belirtileri nelerdir?

Suçiçeği virüsü bulaşan çocuklar döküntüler başlamadan 24-48 saat önce ateş, halsizlik, iştahsızlık, baş ağrısı gibi belirtiler gösterebilirler. Ateş genelde 37.8 °c ile 38.8 °c arasındadır.

Suçiçeğinde döküntü önce saç aralarında, yüz veya gövdede ortaya çıkar. İlk önce döküntü sadece kırmızı leke şeklindeyken, daha sonra bu leke üzerinde içi berrak sıvı ile dolu olan oval şekilli vezikül dediğimiz kesecikler oluşur. Bu veziküllerin sayısı tüm vücutta 300 veya daha az sayıda olabilir. Bu veziküller yeni çıktığında kaşıntılıdır. Döküntüler 7 gün boyunca çıkabilir. Keseciklerin içindeki sıvı 24-48 saat sonra bulanıklaşır ve sonrasında veziküller kabuklanır. Kabuklanma iyileşme göstergesidir. Kabuklar döküldükten sonra ciltte birkaç hafta süren açık renkte iz kalır.

Suçiçeği geçiren çocuklarda dikkat edilmesi gereken şeyler nelerdir?

Suçiçeği geçiren çocukta dikkat edilmesi gereken şey lezyonların kaşınıp tırnakla yırtılarak başka mikroplarla enfekte edilmemesidir. Bu döküntü yerinden kana karışan mikroplar ölüme kadar gidebilecek hastalıklara yol açabilirler. Bir diğer dikkat edilmesi gereken konu özellikle 5 yaşından küçük çocuklarda oluşabilecek  beyni etkileyen tutulumdur. Aniden gelişen havale, bilinç kaybı durumlarında zaman kaybetmeden hekime başvurulmalıdır.

Suçiçeği hastalığında kaşıntıyı önlemek için ne yapılabilir? Suçiçeği hastalığında ateş nasıl düşürülir?

Suçiçeği tedavisinde hastayı temiz tutmak önemlidir. Banyo yapılabilir ancak veziküllere zarar verebilecek kese veya lif kullanımı kesinlikle yasaktır. Kaşıntıyı gidermek için çeşitli losyonlar ve ilaçlar kullanılabilir. Ateşi düşürmek için parasetamol veya ıbuprofen içeren ilaçlar kullanılabilir, ancak aspirin kullanımı kesinlikle yasaktır. Eğer hastanın bağışıklık sistemi ile ilgili problemler varsa veya çok ağır geçirilen hastalıklarda hekiminiz antiviral tedavi önerebilir.

Suçiçeği aşısı ne zaman yaptırılabilir?

Suçiçeği hastaları döküntüleri kabuklanıp dökülünceye kadar izole edilmelidir. Okula veya kreşe gitmemelidir.  Ülkemizde 2013 yılından itibaren ulusal aşı takviminde suçiçeği aşısı bulunmaktadır. 2013 yılından önce doğan çocuklarda suçiçeği geçirme riski çok daha fazladır. Aşı 1 yaş ve üzerinde yapılmaktadır. 13 yaşından büyük çocuklara en az 4 hafta ara ile 2 kez uygulanabilir. Suçiçeği ile temas ettikten sonraki ilk 3 gün içerisinde aşı yapılırsa hastalığın ortaya çıkması %90 oranında engellenebilir. Suçiçeği aşısı 20 yıl boyunca koruyucudur.

0 Yorum

Bu yazılar ilginizi çekebilir!

Yorum Yaz