Stokke MyCarrıer Kanguru Yorumları

Berna Salkaya

Kanguru içine koyduğu bebeğiyle gezen anne/babalar hep aşırı sempatik gelmiştir bana, dolayısıyla hamilelik dönemi boyunca kullanmayı en hevesle beklediğim şeylerden birisidir kanguru. Fiziksel olarak bebek sağlığını olumsuz yönde etkileyebileceği yönünde çeşitli görüşler olsa da doğru seçilmiş bir kangurunun herhangi bir soruna sebep olacağını düşünmüyorum.

Kanguru alınırken dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

Hepimizin de bildiği gibi yenidoğan bebekler, kemikleri henüz tam gelişmediği için vücutlarını ve başlarını dik tutamazlar. Dolayısıyla bebeklerin doğal duruşunu olumsuz yönde etkilememek adına sırt desteği sağlayan, bebeğin omurgasını dik tutabilecek ergonomik bir kanguru seçimi oldukça önemlidir. Bunun dışında baş desteği bulunan bir kanguru yine oturma kolaylığı sağlayacak ve bebek bu iki destek sayesinde doğru bir pozisyonda kanguruda otururken aynı zamanda bel kemiğine de baskı olmayacaktır. Eğer kullanımı konusunda endişeleriniz varsa, bu iki temel kriteri göz önünde bulundurarak bir araştırma yaptığınızda, bebek sağlığını olumsuz yönde etkileyecek bir durum oluşmayacağını göreceksiniz. Ben yaptığım araştırmalar neticesinde tercihimi Stokke MyCarrier Front and Back Carrier‘ den yana kullandım.

Stokke My Carrier Kanguru güvenilir mi?

Stokker My Carrier seçmemdeki en büyük etken, International Hip Dysplasia Institute (Uluslararası Kalça Displazisi Enstitüsü) tarafından onaylanmış olması. Enstitü doktorları, bebek ve ebeveyn için büyük rahatlık sağlayan, aynı zamanda bebeğe en uygun ergonomiyi sunan bir taşıyıcı olarak Stokke My Carrier öneriyor. (Doktor yorumlarına Stokkenin ürünle ilgili resmi web sayfası üzerinden ulaşabilirsiniz). Bunun yanı sıra üretimi esnasında kullanılan tekstil ürünlerinin güvenilirliği Oeke-Tex Standartları (ürün içeriklerinin, işleme sürecinde kullanılan malzemelerin uygunluğunu test eden dünya çapında bir sertifikasyon sistemi) tarafından da uygun bulunan Stokke kangurular, Amerika ve Avrupa güvenlik standartlarından da tam not almış.

Stokke My Carrier Kangurunun özellikleri nelerdir?

Bebeğinizin 4 haftalık olmasından itibaren 3 yaşına kadar kullanabileceğiniz ürün size ön ve arka olmak üzere 2 adet taşıma opsiyonu sunuyor. Ön taşıma durumunda yüzü size veya dışarıya dönük olacak şekilde bebeğinizi oturtabilirsiniz. İlk 2-3 aylık sürede başlarını dik tutamadıkları için baş desteği açık bir şekilde yüzü size dönük olarak kullanmanız gerekiyor.
Tüm bu oturma şekillerini destekleyecek 3 ana parçadan oluşuyor kanguru. Bel kemeri, sırt desteği ve ebeveyn için tasarlanmış omuz askıları ile bebeğin ağırlığını vücudunuza eşit olarak dağıtırken, yükün tek bir noktada toplanmasını engelliyor. Ayarlanabilir kemer ve askı boyu sayesinde birden fazla vücut tipine sahip olan insanlar tarafından da kullanılabiliyor.

Stokke My Carrier Kanguru Yorumları

  • Bu ürün kesinlikle hayatımı kolaylaştıran ve özellikle 6-12 ay döneminde bebek arabasından çok daha fazla severek kullandığım bir ürün. Neden derseniz, öncelikle çok pratik ve dışarıda yürürken size bebeği kontrol etme derdi olmadan gezebilme imkanı sunuyor. Özellikle kalabalık yerlerde yaşıyorsanız ve bebek arabası ile dışarı çıkmak size zor geliyorsa tam anlamıyla biçilmiş kaftan. Pera’yı önüme, sırt çantamı arkama taktığım zaman, elimi kolumu sallayarak istediğim yere gidebiliyorum.
  • Arkasındaki sırt desteği gerçekten çok faydalı çünkü bebeği taşırken sizin de dik yürüyebilmenizi sağlıyor. Bel kemeri ve omuz askılarını da istediğiniz ölçüde ayarladığınızda saatlerce bu kanguruyla yürüyebilirsiniz.
  • Yıkanabiliyor olması ise benim için diğer bir bonus, özellikle ağız akıntısına önlük yetiştiremediğim günlerde kangurunun katlanabilen baş desteği çok çabuk kirleniyordu. Kanguruyu defalarca yıkamama rağmen renginde de hiçbir değişiklik olmadı.
  • Son olarak kanguru kullanmanın benim için en büyük avantajı Pera’nın kanguruyla gezerken çok mutlu olması ve kucağımdayken kendini daha güvende hissetmesi. Öyle ki bebek arabasıyla çıktığımız zamanlarda bile arabada
    oturmak istememe ihtimaline karşı kanguruyu yanımızda bulunduruyorduk.

Yukarıda yazdığım nedenlerden dolayı ben tercihimi Stokke kangurudan yana yaptım. Piyasada çok çeşitli ürünler var, internet üzerinden sipariş vermeden önce büyük bir joker yada ebebek mağazasında ürünleri incelemenizi öneririm.
Bebeğinizle keyifle gezebileceğiniz kanguruyu bulabilmeniz dileğiyle 🙂

7 Yorum

Bu yazılar ilginizi çekebilir!

7 Yorum

Gülçe ülker 6 Aralık 2017 - 00:48

Merhabalar
Ben blogunuzda kullanıdığınız stokke marka kanguru için rahatsız ediyorum. Bende almayı düşünüyorum fakat kullanan biri olarak sizden bilgi almak istedim kızım 16 aylık oldu ve 10 kilo kısa mesafelerde ve bazen arabada sıkıldığında kullanmak için istiyorum sizde bu aydan sonra gereksiz mi siz ne kadar kullandınız öğrenebilir miyim? Teşekkürler.

Reply
Berna Salkaya 6 Aralık 2017 - 14:21

Merhaba Gülçe Hanım,
1 yaşından sonra kullanım alanı kesinlikle daha kısıtlı, benim kızım yürümeye başladıktan sonra daha çok kendisi gezmek istediğinden şu aralar çok tercih etmiyoruz. Arada sırada toplu taşıma araçlarını yalnız başıma kullanmam gerekirse, kanguru hala kurtarıcım oluyor. Muhtemel bir yurt dışı tatili içinde oldukça kullanışlı bir ürün. Benim kızım şuan 12.5 kg ve ben bu kiloda bir bebeği kanguruda çok rahat taşıyabiliyorum. Eğer kızınız kucakta gezmeyi seven bir bebekse, kesinlikle çok işinize yarayacaktır ama bu dönemlerde doğaları gereği istekleri sürekli değişkenlik gösterdiğinden düşündüğünüz kadar kullanayabilirsiniz diye düşünüyorum.
Sevgiler 🙂

Reply
Zehra Mutlu 27 Şubat 2019 - 01:33

Merhaba,
Bebeğim 7 aylık ve memnun kalmadığım bir kanguru tecrübesinden sonra Stokke My carrier kanguru için yorumları incelerken yazınızı gördüm. Kangurunun kendisinin ağır olduğunu duydum, siz bu konuda rahatsız oldunuz mu? Sadece önde taşınabilir olanı yeterli mi, sırtta taşıma kullanışlı mı sizce? Ve son olarak bebek kaç kilo olana kadar rahat kullanabildiniz, zira bebeğim şu an 9 kilodan fazla, kısa süre kullanabileceksem hiç masrafa girmesem mi diye düşünüyorum. Geç bir soru oldu ama dönüş yaparsanız sevinirim:)

Reply
Berna Salkaya 27 Şubat 2019 - 16:54

Zehra Hanım merhaba;

Sırt destekli olması eğer kanguruyu uzun süre kullanmayı amaçlıyorsanız önemli. Çünkü bebeği sırtta taşımak çok daha konforlu ve insanı yormuyor.
Benim kızım 1.5 yaşına gelene kadar biz kanguruyu sürekli kullandık, hatta yanımıza almadan dışarı çıkmıyorduk diyebilirim. Bana kalırsa kanguru tek başına kesinlikle ağır değil. Kemerleri, sırt ve kol desteği kalın olduğundan belki bu şekilde düşünülmüş olabilir, fakat bana kalırsa bunlar konfor destekleyici unsurlar.

Kanguruyu alıp almama konusuna gelince, kendinize şu soruyu sormanızı öneririm: “Ben bu ürünü ne kadar kullanacağım ve bebeğim kanguruda oturmaya alışkın mı?” Eğer arada bir kullanacaksanız bu parayı vermeniz yersiz. Fakat özellikle kalabalık bir bölgede yaşıyorsanız, bebek arabası kullanmak zorluk yaratıyorsa kanguru inanılmaz kolaylık. Üstelik bebeğiniz daha 7 aylıkmış, kullanabileceğiniz en az 1 yıl var önünüzde 🙂

Umarım yardımcı olabilmişimdir,
sevgiler
Berna 🙂

Reply
Berna Salkaya 28 Şubat 2019 - 09:11

Son olarak ben 12-13 kiloya kadar rahatça taşıyabildim, sonrasında ise kendisi kangurudan ziyade yürümeyi tercih etti. 🙂

Reply
Fatmanur 12 Mart 2019 - 09:39

Merhabalar, uzun araştırmalar sonucu bu ürünün bi alt modeli my carrier 3 in 1 aldım ama 10 dakikalık kullanım bile ciddi yoruyor sırtımı ve belimi. Önceleri benimle ilgili sanmıştım eşim de kullanınca hiç rahat edemedi. Kullanım videolarını ve kılavuzunu dikkatle inceledim ama gözden kaçırdığımız bir nokta mı var acaba? Kullanım hatası olduğu kanaatindeyim ama ne olduğunu anlayabilmiş değilim. Bir püf noktası varsa paylaşırsanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim 😊

Reply
Berna Salkaya 14 Mart 2019 - 11:58

Merhaba Fatmanur Hanım,

Eğer kılavuzu dikkatli bir şekilde okuduysanız aslında bir sorun yaşamamanız gerekiyor. Tek önerim rahat hareket edebilmeniz için bebeği tam ortaya oturacak şekilde yerleştirmeniz ve kemerleri vücudunuza uygun şekilde ayarlayabilmeniz.

Özellikle koltuk altına bağlanan kancaları eğer çok aşağıya takıyorsanız, bu ağırlığın eşit dağılmamasına neden olabilir. Bence vazgeçmeden önce mutlaka bir kaç deneme daha yapın, insan kullandıkça pratiklik kazanıyor çünkü:)

Sevgiler
Berna 🙂

Reply

Yorum Yaz