Stokke Bebek Arabası Yorumları

Berna Salkaya

Bebek için alışveriş yaparken en çok araştırdığımız şeylerden birisi de bebek arabası seçimi sanırım. Sıklıkla kullanılan ve bebek konforunu doğrudan etkileyen bir ürün olması nedeniyle, almadan önce üzerinde iyice bir araştırma yapmakta fayda var diye düşünüyorum. Daha önce yazdığım bir yazımda kanguru tercihimi Stokke’den yana yaptığımdan bahsetmiştim. Markaya olan güvenimden yola çıkarak bebek arabası seçimini de yine Stokke’den yana kullandım. İki yıldan beri sıkı bir Stokke kullanıcısı olarak bu yazımda Stokke bebek arabası ile ilgili detaylı yorumlarıma yer vereceğim.

Stokke bebek arabasının özellikleri nelerdir?

Her markanın olduğu gibi Stokke’nin de birden fazla bebek arabası modeli mevcut. Ben Stokke Scoot V2 kullanıyorum ve bu modelin özellikleri şu şekilde:

Arabanın 3 farklı oturma pozisyonu ile iki yönlü kullanılabilen koltuğu, yırtılma- delinme riskine karşı dayanıklı ve süspansiyonlu tekerlekleri, uyku pozisyonunda bebeği güneşten koruyacak geniş bir tentesi ve büyük bir alışveriş sepeti bulunuyor. Yüksek koltuk pozisyonu sayesinde, restorant ve kafelerde mama sandalyesi olarak da kullanılabiliyor. Ayak desteği mesafesinin ayarlanabilir olması çocuk büyüdükçe daha rahat bir kullanım avantajı sağlıyor. Bunların dışında ebeveynler tarafından kullanılan ittirme kolu, 3 farklı şekilde ayarlanabiliyor. Ayrıca oturma koltuğu ile katlanabilme özelliği de mevcut. Bu bebek arabasını doğumdan itibaren kullanabilmek için, 0-6 ay döneminde kullanılabilen ‘Stokke İzi Go’ puseti de almak gerekiyor. İlla Stokke puset almak zorunda mıyım derseniz, maalesef evet çünkü bu marka diğer bebek arabalarının pusetleri ile birlikte kullanılamıyor.

Stokke bebek arabası güvenilir mi?

Bebek arabası güvenliği denince benim için akla gelen iki şey var. Bunlardan ilki sağlam, kolay açılmayan kemer diğeri ise iyi bir fren sistemine sahip tekerlekler. Stokke bu anlamdaki beklentimi fazlasıyla karşılıyor. Kemerlerin yumuşak ve kalın kumaştan yapılmış olması aynı zamanda konfor öğesini destekliyor. Arabanın frenlerini ayağınızı kullanarak kolaylıkla aktif hale getirebiliyorsunuz. Frenler açık konumda olduğunda, yokuşta dahi olsa bebek arabası milim yerinden oynamıyor. İnternetten güvenlik konusunda izlediğim videolarda bu özellikleri destekliyor, dolayısıyla Stokke bebek arabalarının güvenilir olduğunu düşünüyorum.

Stokke bebek arabası avantajları

  • 3 farklı oturma pozisyonu bu bebek arabasının en işe yarayan özelliği diyebilirim. Geniş oturma alanı uyku pozisyonunda bebeğin çok rahat bir şekilde yatmasını sağlıyor. Uyumak istediğini hissettiğimde arabayı dik pozisyondan 2. seviyeye alıyorum, tam olarak uykuya daldığında ise tamamen uyku pozisyonuna getiriyorum. Pera ani hareketlerden çok etkilenen ve kolay uyanan bir bebek. Bebek arabasının bu özelliği sarsılmasını engellediği için uykusunu bölmeden rahat etmesini sağlayabiliyorum.
  • En çok sevdiğim diğer bir özellik ise geniş tenteye sahip olması. Yine uyku pozisyonunda yüzüne güneş değmediği için rahatsız olmadan ve terlemeden uyuyabiliyor.
  • Bebek arabasının kumaşı sabunlu ve nemli bir bezle kolayca temizlenebiliyor. Eğer çok kirlendiğini düşünüyorsanız kullanma talimatlarına uyarak belirli parçaları elinizde, belirli parçaları makinede yıkayabiliyorsunuz.
  • Göz zevkine önem veren biri olarak, Stokke bebek arabalarının tasarımları benim çok hoşuma gidiyor. Sade, minimal ve her zevke uygun renk alternatifleri mevcut.

Stokke bebek arabası dezavantajları

  • Kullanımı kolaylaştıracak pek çok yan ürüne sahip olması bir avantaj olarak görünse de, fiyatları yüksek olduğu için insanı biraz düşündürüyor. Örneğin yağmur ve güneşten koruma sağlayan şemsiyenin fiyatı 200 TL, sokakta yürürken kahvenizi koyabileceğiniz bardak tutacağının fiyatı 90 TL gibi. Yine değişebilen kumaş kitleri sayesinde bebek arabasını farklı opsiyonlarla kullanma imkanı sunmasına rağmen kitlerin ortalama fiyatı 400 TL civarı.
  • Yan ürünlerle ilgili diğer bir sıkıntı ise, bebek arabasının yalnızca kendi yan ürünleriyle uyumlu olması. Örneğin şemsiye gibi küçük bir aksesuar dahi eklemek istediğinizde Stokke’nin kendi şemsiyesini almak zorunda kalıyorsunuz. Dolayısıyla Stokke’ye bir kez bulaştıysanız kurtulmanız pek kolay olmuyor 🙂
  • Bunun dışında kolay katlanma ve taşınabilme özelliği olsa da araba katlandığı zaman da oldukça fazla yer kaplıyor. Ben bebek arabasını çok kolay bir şekilde açıp kapatabiliyorum fakat katlanmış hali bile hatchback bagajlı arabamızın neredeyse tamamını kaplıyor. Bebekle tatile çıkıldığında ne kadar çok eşya ile birlikte gidildiği düşünüldüğünde, arabanın böylesine büyük olması çeşitli zorluklara neden olabiliyor.

Stokke bebek arabasının avantajlarını ve dezavantajlarını birlikte düşündüğümde benim önerebileceğim bir bebek arabası, tabi bu kararı verirken kendi ihtiyaç ve beklentilerinizi göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Bir sonraki hafta farklı bebek arabası modelleri kullanan kişilerden yardım alarak oluşturduğum bir post daha yayınlayacağım. Kullanıcı deneyimlerine yer vereceğim bu post bebek arabası tavsiyesi okumak isteyen ebeveynler için oldukça zengin bir içerik olacak.
Keyifli haftalar 🙂

Buz gibi bir havada, mışıl mışıl uyuyan Pera 🙂

0 Yorum

Bu yazılar ilginizi çekebilir!

Yorum Yaz