Şönil İplerden Bukalemun Yapımı

Berna Salkaya

Yaz dönemi hafta sonlarının büyük çoğunluğunu yazlıkta geçirdiğimiz için ev aktivitelerine uzun bir ara vermiştik. İstanbul’a dönüş ile birlikte evde geçirdiğimiz süre de artınca, oyun saatlerimizi daha keyifli hale getirebilmek için küçük el oyuncakları konseptine de dönüş yapabildik. Pera artık iletişim konusunda da çok yol katettiği için bu seferki oyuncağı birlikte yapmak (süreyi uzatsa da!) ve onun bir şeyleri keşfettiğini izlemek çok keyifliydi.

Önceleri gereksiz zaman kaybı olarak gördüğüm bu tarz işler, şimdi birlikte keyifli vakit geçirdiğimiz anlara dönmeye başlayınca “kendin yap” oyuncakları aynı zamanda bir hobi olma yolunda gidiyor benim için. İlerleyen günlerde yapacağımız şeyler için aldığım çeşit çeşit malzemenin içerisinde yer alan şönil ipler ise bu tarz işler için inanılmaz bir materyal. Birbirinden değişik pek çok figürü şöniller ile yapmanız ise çok pratik. Biz bu haftasonu şöniller ile bukalemun yaptık ve adını da ‘Rıfkı’ koyduk 🙂

Nasıl yapılacağına geçmeden önce, bu malzemeleri nereden bulabilirim diyenler için ufak bir not geçmek istiyorum. Neredeyse tamamını hepsiburada üzerinden rahatlıkla bulacağınız bu malzemeleri, çok uygun fiyatlarla temin etmeniz mümkün.

Şimdi nasıl yapıldığına geçelim 🙂

Şönilden bukalemun yapmak için gerekli malzemeler:

Uygun renklerde şönil, oynar göz, yapıştırıcı ve makas bu sevimli oyuncağı yapmanız için yeterli.

Şönilden bukalemun nasıl yapılır?

  • Bir adet şönili vücut iskeleti olarak kullanıp, bir ucunu içeriye doğru yuvarlayarak kuyruk şekline getirin.
  • Bacakları için uygun uzunlukta 2 adet şönili keserek v şeklinde gövdeye oturtun.
  • Bacak kısımlarını kavrayacak şekilde diğer şöniller ile sarmallar yaparak gövdesini oluşturun.
  • Kafası için eğer elinizde var ise uygun renkli ponpon kullanabilir veya yine şöniller yardım ile kafa oluşturabilirsiniz. Benim evde ponponum olduğu için kafa kısmında onu kullandım.
  • Kafayı yerine oturttuktan sonra kırmızı şönil ile dilini takıp, son olarak gözlerini yapıştırdığınızda bukalemununuz hazır!

Şimdi geriye sadece bu bukalemun için eğlenceli bir hikaye yaratmak kalıyor 🙂

0 Yorum

Bu yazılar ilginizi çekebilir!

Yorum Yaz