Sen ve Başkaları

Pınar Cambaz

Merhaba kitap kurtları!

Selim hızla dört yaşına yaklaşırken, gün içerisinde sorduğu soruların ardı arkası kesilmiyor. Dış dünyayı daha çok merak edip algılamaya başladıkça daha önceden sorduğu “anne bu ne?” tarzı sorular rafa kalktı.

Artık dünya, uzay, ırklar, farklı ülkeler, cinsiyetler, insanların dış görünümleri, korkular, hayaller hatta hayal kırıklıkları gibi konuları merak edip, sürekli “neden?” diye sorarak daha derinlere inmeye çalışıyor. Bense ‘Kim 500 Bin İster?’ setine düşmüş gibi ter dökerek soruları cevaplamaya çalışıyorum.

Sen ve Başkaları, dünya üzerindeki milyarlarca insanı ve onların farklılıklarını çok naif bir dille anlatıyor. Kitapla birlikte, hepimizin birbirimizden farklı olduğumuzu, üzüntülerimizin, mutluluklarımızın, görünüşlerimizin, inandıklarımızın, korkularımızın farklı olduğunu ama bunun normal olduğunu, tüm bu farklılıklara saygı duymamız gerektiğini Selim’e yavaş yavaş anlatmaya çalışıyorum.

Tüm bu farklılıklardan sonra kitabın sonunda hayatımızdaki en değerli kişiye, ‘kendimize’ de içimizi ısıtacak bir not var. Dünya üzerinde milyarlarca insan var… “Ama senden bir tane daha yok!” 🙂

İçinde hayata ve insana dair pek çok bilgi yer aldığından, en erken 4 yaş ve sonrası için tavsiye edebilirim sanırım bu kitabı. Örneğin Selim’e hala ölümü anlatmadığımız için kitapta yer alan “insanlar birisi öldüğünde üzülürler.” cümlesini atlayarak okuyoruz.

Bu ve buna benzeyen zor konuları çocuklara anlatırken yararlanabileceğimiz bambaşka kitap önerileriyle buluşuruz belki ilerleyen zamanlarda, kim bilir!

Herkese keyifli okumalar!

 

Yazar: Siska Goeminne

Yayınevi: Redhouse Kidz Yayınları

Sayfa: 32

Yaş aralığı: 4+

0 Yorum

Bu yazılar ilginizi çekebilir!

Yorum Yaz