Şehirde Bir Mola: Flamingo Köy

Berna Salkaya

Uzunca bir aradan sonra herkese merhaba!

O gün yazıcam bugün yazıcam derken epeyce zaman geçmiş üzerinden, ama yazacaklarımın hepsi aklımda. 🙂 Üstelik bu kez sizin için bolca fotoğrafta çektim Flamingo Köy’den. Yazının altına hepsini ekleyeceğim.

Bugün bu yazımda sizlere İstanbul’a bir saatlik mesafede olan Çatalca’daki Flamingo Köy’den bahsedeceğim. Siz de ısınan havalar ile birlikte gezme motivasyonu artanlardansanız rotanızı Çatalca’ya çevirmenizi önerebilirim. Zira sadece Flamingo Köy değil, Çatalca’da çocuğunuzla gezebileceğiniz pek çok mekan var. Yol boyunca “aaa burası da güzelmiş, bir hafta sonu da şuraya mı gelsek….” dediğim pek çok mekan gördük.

Gelelim Flamingo Köy ile ilgili gözlemlerime…

Flamingo Köy nerede?

Flamingo Köy Çatalca’ya girmeden önce Gökçeali Köy yolu üzerinde kalıyor. Bizim Ataköy’den gidişimiz yaklaşık 1 saat sürdü. Biz herkesin yoğun olarak sokaklara döküldüğü tatil günlerinden birini seçmiş olduğumuz için yol ekstra uzun sürmüş olabilir; eğer çalışma günleriniz esnekse bu gibi yerlere hafta içi daha sakinken gitmek en güzeli.

Flamingo Köy’ün internet sitesi üzerinde de bulabileceğiniz açık adresini de aşağıya ekliyorum:

Gökçeali Mahallesi. Cevizlik Sokak. No:43. Gökçeali / Çatalca / İstanbul

Flamingo Köy’de neler var? Flamingo Köy’de neler yapabilirim?

Köy deyince aklınızda öyle çok büyük bir yer canlanmasın. Evet sevimli ve keyifli bir ambiyans oluşturmuşlar; fakat içeride yapacağınız şeyler oldukça kısıtlı. Bence 2-3 saatlik süre mekanın hakkını vere vere oturmak için gayet yeterli.  Peki Flamingo Köy’ de neler yapılır bu sürede derseniz, sırayla anlatmaya başlayalım:

İnternet araştırmalarında ya da Flamingo Köy’ün web sitesi üzerinden de görebileceğiniz üzere, Flamingo Köy daha çok çocuklu ailelerin tercih ettiği bir yer. Yeşillikler arasında kahvaltı ya da mangal yapabileceğiniz mekanın tam ortasına konumlandırılmış yapay havuzdaki flamingo ve ördekler mekanın en ayırıcı özelliği. Özellikle Pera gibi hayvanları çok seven bir miniğiniz varsa, bu hayvanları gördüğünde çok mutlu olacak. Eğer şansınız varsa, ya da yeterince erken gitmeyi başarabilirseniz bu göletin kenarından bir masa kapıp, kahvaltınızı flamingolar ile birlikte yapabilirseniz.

Yoğun ziyaretçi aldığı günlerde Flamingo Köy’de sabah açık büfe kahvaltı dışında serpme kahvaltı veya kahvaltı tabağı gibi bir opsiyon  sunulmuyor. Eğer ben kahvaltıda hizmet beklerim, her şey önüme gelsin tayfasındansanız bu mekan pek size göre değil. Her ne kadar açık büfe menüsü oldukça çeşitli ve büyük olsa da, pişiler sosisler için sıra beklemeniz şart.

Yanlış hatırlamıyorsam kahvaltı hizmeti hafta sonu saat 13.00’da son buluyor ve açık büfeyi kaldırıp mangal konseptine geçiş yapıyorlar. Bu geçiş süresince ortalık epeyce duman altı olduğu için biz mekanda çok uzun süre kalmayı tercih etmedik. Gerçi açık büfenin hemen altında kalan göletin yanındaki masaları tercih ederek, dumandan ve mangal kokusundan izole olmak mümkün. Fakat eğer çocuğunuz için buraya geldiyseniz parka ve flamingolara yakın olmak isteyeceksiniz. 🙂

Mekanın çocukları düşünerek tasarlandığı son derece ortada. Geniş ve keyifli bir çocuk parkının içerisine, büyükçe bir trambolinde yerleştirmişler. Pera uzunca bir süre sıkılmadan parkta oynayınca, bende rahat rahat kahvaltımı yapabildim. Bunun dışında çocuk parkının hemen arkasında minik bir hayvanat bahçesi de var. Hayvanları fazla yakından göremiyorsunuz haliyle, ama güzel canlılar da ortama ayrı bir renk katmışlar.

Bunun dışında kahvaltı servisinin yapıldığı alanın hemen aşağısında büyük bir bahçe daha var ve bu bahçe de bir göletin kenarına konumlandırılmış. Burası yukarıya göre nispeten daha sakin. Gölet üzerinde bir adet deniz bisikleti koymuşlar. Eğer sıraya girmeyi gözünüz kesiyorsa, ücretsiz olarak deniz bisikletine binerek keyif yapabilirsiniz.

Flamingo Köy giriş ücretleri ne kadar? Flamingo Köy kahvaltı ücreti ne kadar?

Gelelim en çok merak edilen fiyat/ performans kısmına. Biz hafta sonu tarifesi olarak değerlendirilen 1 Mayıs’ta ziyaret ettik Flamingo Köy’ü ve sabah için yalnızca açık büfe kahvaltı ücreti alınıyordu.  Yetişkinler için Flamingo Köy kahvaltı ücreti kişi başı 90 TL, çocuklar için ise 45 TL. Sanırım 6 yaşa kadar çocuklardan ücret alınmıyor.

Bunun dışında serpme kahvaltı hizmeti de veriyorlarmış, ama yoğunluk yaşanan günlerde bu opsiyon tabii ki sunulmuyor.

Flamingo Köy  giriş ücreti, kahvaltı ya da mangal için ödediğiniz bedelin içerisinde. Eğer kahvaltı değil de mangal opsiyonunu tercih edecekseniz 4 kişi için en 100 TL’lik bir fiş almanız gerekiyor. Bu 100 TL’yi daha sonra mangal menüsünden istediklerinizi alarak doldurabiliyorsunuz. İstediklerinizi alarak doldurabiliyorsunuz derken, bakiyeniz elverdiği ölçüde bir dolumdan bahsediyorum:)

Flamingo Köy’ü tavsiye eder miyim?

Çocuksuz ailelere kesinlikle tavsiye etmem. Bana kalırsa Flamingo Köy’ün açık büfe kahvaltı ücreti biraz pahalı. İstanbul’da boğaz kenarında herhangi bir mekanda da üç aşağı beş yukarı bu rakamları, hatta çoğunlukla daha altını ödeyerek çok daha lezzetli ve kaostan uzak bir kahvaltı yapabilirsiniz.

Çocuklu aileler için mekan kesinlikle daha tercih edilebilir, ambiyans çok sevimli; fakat o kadar kalabalık ki bir süre sonra başınız dönüyor o yoğunluktan.  Kahvaltı benim için daha dingin, daha sakin ve daha sade olmalı. Kalabalığın bir diğer etkisi de tabağınızı doldurmak için uzunca bir kuyrukta beklemeniz..

Pera’ya gelince o burayı çok sevdi, hatta daha geçtiğimiz gün “anne yeniden Flamingo Köy’e gider miyiz” diye soruyordu. Küçük börülcesini kırmak istemeyen süper anne, “gitmeyeceğiz tatlım” dememek için yeni alternatifler aramaya devam edecek..

Bir sonraki hafta sonu aktivitesi yazısında görüşmek üzere, sevgiyle kalın 🙂

 

Parkın ortasındaki gölette çokça flamingo görebilirsiniz 🙂

Masalara gelmeden hemen sağda çocuk parkını göreceksiniz

Flamingo köyde sadece flamingolar yok tabii ki 🙂

Muhteşem güzellikteki tavus kuşları 🙂

0 Yorum

Bu yazılar ilginizi çekebilir!

Yorum Yaz