Sanat ve Spor

Çiğdem Ertem
2 Yorum

1980’li yılların başında orta okul öğrencisi bir genç kız iken, TRT’nin siyah beyaz yayınlarında, sanat ve sporun en güzel  birlikteliği olarak kabul edilen “artistik buz pateni” ile tanışmıştım. Artistik buz pateni yarışmalarını seyrederken buzun üstünde tek başına adeta “bale” yapan bir sporcu, Doğu Alman Katerina Witt, nefes kesen performansıyla beni büyülemişti.

Katerina Witt’in buzun üstündeki estetik mükemmeliyeti  sporcu kimliği ile birleşmiş, bunun sonucunda almış olduğu altın madalya ile Witt bütün dünyanın ilgisini çekmeyi başarmıştı.

Buzlar kraliçesi,  sportif gelişiminin yanısıra  almış olduğu sanat ve estetik eğitiminin de başarısının sırrını oluşturduğunu söylüyordu. O sanatı, sporla birleştirmişti. Belki de beni bu kadar etkileyen şey buydu.

Spor ve sanat birlikteliğinin en çarpıcı örneklerinden biri olarak, Witt,  sporu sanat ile harmanlayarak estetize etmiş ve bu başarısıyla dünya tarihine geçmiştir.

Bu gün, bir sanat eğitimcisi olarak düşündüğümde Katerina Witt’in sportif başarısının aldığı sanat eğitimi ile ne kadar ilişkili olduğunu çok net bir şekilde anlarken, onun bu sayede dünyayı daha geniş algılayabildiğini ve sanatın olumlu etkilerinin tüm beyin-vücut koordinasyonuna yansıdığını görebiliyorum.

Bu bilinç ile yola çıktığımızda aslında sanatın hayatımızın ne kadar içinde olduğunu kolaylıkla fark edebiliriz. Özellikle gelişim çağında, dünyayı keşfetme merakıyla dolu çocuklarımız, sanatla iç içe oldukça, daha özgün, daha yaratıcı ve kendisinin farkında olan nesiller yetişecektir. Sanat eğitimi çocuklarda algılama becerilerini geliştirir. Sanat ile iç içe büyüyen gelişme çağındaki çocuklar, yaptıkları iş ve eylemleri sanat yoluyla daha doğru biçimlendirebilirler. Sanat eğitiminin kazandırdığı bu yeti aynı zamanda düşünce-eylem koordinasyonunu da olumlu yönde geliştirir ve pekiştirirken, daha mutlu bireyler yetiştirmemize de katkı sağlayacaktır.

Sanat eğitimi almakla her insan belki sanatçı olamaz ancak sanatın güzellik anlayışını kavrayabilir ve bunu yaptığı işe yansıtabilir. Sanat eğitiminin yalnızca insana özgü bir gereksinim olduğundan hareket edersek, bireyin tüm ruhsal ve bedensel bütünlüğü içinde, estetik  duygularının  geliştirilmesi, yetenek ve yaratıcılık gücünün olgunlaştırılması sanat eğitiminin amacını ortaya koymaktadır.

 

2 Yorum

Bu yazılar ilginizi çekebilir!

2 Yorum

Avatar
Mine Özol Levent 27 Eylül 2017 - 21:57

Sanat ve spor Harika bir birleşim? Buz pateni izlemeye bayılırdım çocukluk günlerime götürdünüz… Harika bir yazı Sanat +Spor +çocuk = Güzel bir dünyaya açılan kapıyı aralamaya yardım edecek birleşim????

Reply
Avatar
Çiğdem Ertem 29 Eylül 2017 - 12:10

Çok teşekkür ederim güzel yorumunuz için, beğenmenize çok sevindim 🙂

Reply

Yorum Yaz