Prematüre Annesi Olmak

Nursen Demir

Anne-baba olmaya keyifle karar verdik..Bugün 17 yaşında Damla ve 12 yaşında Duru adında iki kızımız var..

İlk hamileliğimde 6 aya kadar her şey çok yolunda gitti. 6.ayda tüm vücudumda dayanılmaz bir kaşıntı başladı. Doktorumuz hamilelikte olabileceğini, doğum sonrasında geçeceğini söyledi. Bu durumun bebeğin gelişimine bir zararı olmayacağını ifade etti, ama kaşıntı dayanılmaz duruma geldiği için 8 aylıkken Damla’yı sezeryanla dünyaya getirdim. Kilosu ve gelişimi iyi olduğu için doğum sonrası bir sıkıntı yaşamadık, kalıntı problemim de hemen geçti.

4 yıl sonra ikinci bebeğe karar verdiğimizde doktorumuz aynı süreci yaşama ihtimalinin çok düşük olduğunu söyledi. Bu umutla Duru’ya hamile kaldım. Fakat,kaşıntı bu sefer hamileliğimin 4.ayında daha da şiddetli olarak başladı. Dünya gerçekten başıma yıkılmıştı, süreç Damla’dan çok daha erken başlamıştı ve önümüzde 5 ay gibi bir süre vardı! Uykusuzluk, halsizlik, yaşadığımız psikolojik çıkmaz beni, eşimi ve ailemizi çok hırpaladı…

Gece gündüz hiç bitmeyen kaşıntılar, vücudumda kaşıntıya bağlı oluşan yaralar ve acılar, hiç bir ilacın ve kremin fayda etmemesi bizi çok yordu ve üzdü. Bir kaç doktora gittim, uzun bir teşhis sürecinden sonra en son gittiğim doktorum ve ekibi bir gecelik hastane yatışı sonrası teşhisimi koydu. Karaciğer enzimlerinin normal değerlerinin çok üstüne çıkması ve safra kesemin zarar görmesi sonucunda yaşadığım bir rahatsızlık olduğu anlaşıldı. Yurt dışından getirilen bir ilacın çözüm olduğunu, fakat hamilelik haftam nedeniyle bu ilacı kullanma süremin geçtiğini, dolayısıyla dayanmaktan başka bir çözüm olmadığını öğrendik. Bütün yaşananların en mutlu eden yanı bu durumun bebeğimizin gelişimine bir zararı olmadığıydı, Duru’nun gelişimi gayet yolundaydı.

Artık yanımda biri olmadan hayatımı devam ettiremiyordum. Gündüz ailem, gece eşim nöbetleşe yanımdaydı. En çok yorulan tabi ki eşimdi, çünkü; gündüz işte gece benim yanımda hiç uyumadan nöbetteydi..Damlam 5 yaşındaydı ve o bile çok anlayışlı ve yardımcıydı.

Uykusuzluk, kaşıntı, yorgunluk ve iştahsızlık zaman zaman şuur kapanması ve bayılmaya bile sebep olmaya başlamıştı. Bu şekilde yaklaşık 2,5 ay dayandım. Bir gece eşimin doktorumuzla konuşması, durumun artık daha da zorlaştığını anlatması üzerine yapılan kontroller, hazırlıklar sonucunda istemeyerek de olsa erken doğuma karar verildi. 7 ayımı tamamlamaya yakın doğuma girdim. Doğum öncesi hastane psikoloğu ve doktorumuz açıkça her şeyi anlatıp, bizi biraz daha dayanmam noktasında ikna etmeye çalıştılar ama  en sonunda hep beraber doğuma karar verdik.

Uyandığımda ilk sorum bebeğimin yaşayıp yaşamadığı oldu.. Yaşadığını ,kuvezde olduğunu söyleseler de görmeden inanmadım… Uzaktan fotoğrafını çekip gösterdiler, buna da inanmadım. Şımarıklık gibi düşünmeyin, çaresizlikle alınmış kararın sonucunda ne yaşayacağını bilememek çok ağır… Doğumdan iki saat sonra yoğun bakıma indim, sadece bebeğimin parmağına eldiven takarak dokunabildim.. Bileğindeki “Demir bebek” yazısı bin kez şükür sebebimdir.

Bebeğim minnacıktı, her tarafında kablolar vardı, ama olsun ben ona çok iyi bakacaktım. O benim için mücadele vermişti ve artık korkmuyordum. Ben taburcu olduktan sonra Duru bir hafta kuvezde kaldı. Her gün sütüm gelir umuduyla hastaneye gittim ama gelmedi.. Mamayla beslendi.

Yine bir sabah hastaneye gitmek üzere hazırlanırken telefon çaldı. Hastaneden bebeğimizi taburcu edeceklerini ve kıyafet getirmemizi söylediler. Artık Duru’yu alıp eve gelecektik. Hemşire Duru’yu hazırladı. İlk kez kucağıma aldım. Bebeğimi kucağıma aldığımda mucize gibi sütüm geldi.. Bir günde iki güzel haber almıştık, muhteşem bir duyguydu…

Sonrasında her şey yolunda gitti…Doğumdan üç ay sonra safra kesesi ameliyatı oldum.
Kızlarımız en güzel arkadaşlarımız oldu. Bu arada neden adı Duru? Çünkü, ablamız Damla, kardeşinin kız olacağını öğrendiğinde ona DURU ismini koydu 🙂

Buradan, sevgili eşime, kızlarıma ve aileme, arkadaşlarıma sonsuz teşekkürlerimi bir kez daha dile getirme fırsatı buldum…

İyi ki varsınız…

0 Yorum

Bu yazılar ilginizi çekebilir!

Yorum Yaz