Parmak Kuklası Nasıl Yapılır?

Berna Salkaya

Kendin yap köşesinde bugün sizinle arı şeklinde parmak kuklası yapımını paylaşacağım.  Pera hem hayvanları çok seviyor hem de bu tip oyunları oynarken çok eğleniyor. Ben bu kez yapım aşamasında kullanılan malzemeler nedeniyle Pera’yı uzak tutmayı tercih ettim. Fakat sizin çocuğunuz daha büyükse bu aktiviteyi birlikte keyifle yapabilirsiniz. 🙂 Lafı fazla uzatmadan nasıl yapılacağına geçelim 🙂

Parmak kuklası için gerekli malzemeler:

Sarı ve beyaz (veya çok açık renk) fon kartonu, beyaz şönil ip, siyah ve kırmızı keçeli kalem, makas, 2 adet oynar göz, uhu ve falçata. Uhu seçiminde özellikle solvent içermeyen olanı tabi ki tercihim.

Parmak kuklası nasıl yapılır?

  • Sarı karton üzerine biri büyük biri küçük olmak üzere iki adet yuvarlak çizin ve bu yuvarlakları kesin. Bu yuvarlaklardan birisi arımızın kafasını birisi ise gövdesini oluşturacak.
  • Gövde için çizdiğiniz yuvarlak içine parmaklarınızın geçebileceği büyüklükte iki adet yuvarlak daha çizin ve kesin. Burada bozuk para kullanabilirsiniz, ben 10 kuruş kullandım.
  • Açık renkli veya beyaz olan fon kartonuna ise yine iki adet yuvarlak çizin ve kesin. Bu yuvarlaklar ise arımızın kanatlarını oluşturacak.
  • Kafa, vücut ve kanatları arımızı oluşturacak şekilde uhu ile yapıştırdıktan sonra, arımızın gözlerini yapıştırabiliriz.
  • Son olarak gövdeyi şekildeki gibi boyayıp, kırmızı keçeli kalemle ağzını çizip, şönil iplerden antenlerini de ekledikten sonra arımız hazır. Gerisi sizin tiyatral yeteneğinize kalmış 🙂

Keyifli zamanlar 🙂

0 Yorum

Bu yazılar ilginizi çekebilir!

Yorum Yaz