Oyuncak Şehir

Pınar Cambaz

Merhaba kitap kurtları!

Bu haftanın kitabı Remzi Kitabevi’nden çıkan, Üstün Dökmen’in kaleme aldığı ve Esin Şahin’in çizimleriyle renklendirdiği Oyuncak Şehir.

Oyuncak Şehir, daha önce Mevsimler kitabıyla tanıyıp sevdiğimiz “Duru ile Doruk” serisinin ikinci kitabı. Kahramanımız Doruk, annesiyle gittiği oyuncakçıda bir oyuncak şehir görüp çok beğenir. Ancak incecik yolları, ufacık köprüleri, minyatür gökdelenleri ile Doruk’un aklını başından alan bu oyuncak hem çok büyük hem de çok pahalıdır.

Oyuncakçıdan eli boş ayrılan kahramanımız ertesi gün arkadaşı Duru ile kolları sıvar, kağıtlar, kartonlar ve boyalarla hummalı bir çalışmaya girişir. Acaba kahramanlarımız kendi oyuncak şehirlerini yaratabilecekler midir? 🙂

Kitap, her gördüğümüzü satın alamayız mesajını çok naif ve basit bir dille aktarıyor. Doruk oyuncağa sahip olmak istediğini anlatırken kendini yerlere atıp ağlamadan düzgün bir dille ifade ederken, annesi de “hayır, olmaz” diye kestirip atmadan neden alamayacaklarını açıklıyor.

Sırf bu diyalog bile dönem dönem oyuncak krizlerinin yaşandığı evlere barış ortamı getirecektir diye düşünüyorum. 🙂

Sonrasında sahip olamadıklarına üzülüp sızlanmak yerine, hayal gücüyle kendi oyuncak şehirlerini yaratma çabaları ise alkışı hak ediyor.

Çocukların sağlıklı iletişim kurmayı başarabilmeleri, kendilerini doğru ifade edebilmeleri, bir engelle karşılaştıklarında farklı çözüm yolları bulabilmeleri ve değişik bakış açıları geliştirebilmeleri için oldukça başarılı bulduğum bu kitabı bütün minik kitap kurtlarına önerebilirim! 🙂

Keyifli okumalar!

Yazan: Üstün Dökmen

Yayınevi: Remzi Kitabevi

Sayfa: 16

Yaş aralığı: 2+

0 Yorum

Bu yazılar ilginizi çekebilir!

Yorum Yaz