Ortodonti Nedir? Ortodontik Tedavi Aşamaları Nelerdir?

Yasin Akgül

Merhaba sevgili balkafa.com okurları,

Bugün sizlere “ama dişlerime tel taktırdığımda çıkması çok uzun sürüyor.” düşüncesiyle, başlamaya bir türlü cesaret edemediğiniz ortodonti tedavisi ve bu tedavi hakkında bilmeniz gerekenlerden bahsedeceğim.

Evet, ortodonti tedavilerinin uzun soluklu olduğu hepimiz tarafından bilinen bir gerçek, teknoloji ortodonti tedavilerini 1-2 gün içerisinde tamamlayabileceğimiz kadar çok gelişmedi, ama geçtiğimiz yıllarla karşılaştırdığımda artık tedavi süreçleri çok daha profesyonel ve buna karşılık aldığımız sonuçlar da oldukça başarılı. Yine de kendimi hastalarımın yerine koyduğumda kafanızdaki soru işaretlerini ve kaygılarınızı çok iyi anlayabiliyorum.

Sırf bu nedenle, ortodonti tedavisi hakkındaki ön yargılarınızdan sıyrılabilmeniz adına,  hastalarım tarafından bana sıklıkla sorulan ortodonti tedavisi hakkında merak edilenlere değinmek istiyorum bu yazımda.

Ortodontik tedavi neden uzun zamana yayılıyor?

Ortodonti, dişlerde ya da çenede görülen iskeletsel bozuklukların tedavisidir. Ortodonti kemik yapılarını hareket ettirebilmeye dayanan bir tedavi yöntemi olduğu için de, tedavi malesef bir iki günde gerçekleşemiyor. Sert yapıların hareket ettirilmesi ve ağız yapısının uyum sağlama süreci tedavinin süresini mecburen uzatıyor, dolayısıyla tedavi süresi boyunca sabırlı olmanız şart 🙂 Tedavi edilen bölgelerin yapısı gereği, ortodonti uzun soluklu bir tedavi olsa da, sonuçlar oldukça etkili olduğundan dolayı bence kendinizi başlangıçta sıkıntıya sokmanızda fayda var. Tedavi sonrasında, tellerini çıkardığım hastaların yüzündeki mutlu ifadeyi ve gülümserken kendilerini ne kadar rahat hissetiklerini gördükçe bunu gönül rahatlığıyla söyleyebiliyorum:)

Ortodontik tedavi süreci nasıl ilerler?

Sağlık problemlerinde hekim ile olan iletişim ve işbirliği tedavinin sürecini etkiler. Bu yüzden güvenilir bir hekimle yola çıkmak önemlidir. Genel olarak sağlığımızla ilgili problem yaşadığımızda bizi endişelerimizden uzaklaştıracak, bize sorundan çok çözümlerle gelecek ve mümkünse güleryüzle sorularımızı cevaplayacak bir ekiple çalışmak isteriz. Sizde doktorunuzu seçerken, muayenelerde soru sorduğunuzda sizi her seferinde istediğiniz kadar bilgilendirecek, alanına hakim ve iletişimi yüksek doktorları tercih ederseniz kendinizi daha rahat hissedersiniz.

Ortodontik tedavi aşamaları nelerdir?

Ortodontik tedavi aşamaları şu şekilde ilerler ;

İlk Muayene:

Ortodontik problemini fark etmiş ve tedavi için başvurmuş kişiler bir ortodonti uzmanından randevu alarak muayene alırlar.

Ortodonti uzmanı ilk muayenede detaylı bir şekilde ağız içini inceler. Ağız yapısının sağlık durumuyla ilgili bilgi verir. Diş hekimi var olan problemleri, çözüm yöntemlerini, alternatif olabilecek tedavi uygulamalarını anlatır. Tedavilerin çeşitleri, tedavinin ortalama süresi, ortalama ücretler ve tedavi sonrası oluşacak görünüm üzerine fikir verir. Özetle ilk muayene, tedaviye ilişkin kapsamlı bir ön bilgi alıp, kafanızdaki soru işaretlerini giderebileceğiniz kısımdır.

Ortodontik Tedaviye Hazırlanma:

Ortodontik tedaviye başlamadan önce, ağız içinde dolgu, kanal tedavisi gibi yapılması gereken işlemler varsa onlara öncelik verilir. Planlanan tedaviye göre yapılması gereken ağız içi müdahaleler (çürük dişlerin çekilmesi, diş eti problemlerinin giderilmesi vb.) uygulanır. Bazı durumlarda ağızda fazla olan dişler de çekilebilir.   Böylelikle ağız içinde tedavisi yapılması gereken bölgeler sorunsuz hale getirilerek, ağız ortodontik tedaviye uygun hale getirilir.

Analiz:

Ortodontik tedavi için kullanılacak yardımcı araçların ölçülerinin belirlenebilmesi için kapsamlı bir şekilde ağız içi ölçümlemeler yapılır, diş yapısı analiz edilir.

Planlama:

Ölçümlemeler ve analizler yapıldıktan sonra ortodonti uzmanı teşhisi ortaya sunarak gidilebilecek alternatif tedavi yollarını açıklar. Hekim-hasta işbirliğinde en uygun tedavi yöntemi belirlenir.

Ortodontik tedavi nasıl yapılır? Neden alternatif tedavi yöntemleri var?

Tedavi için gereken rotanın çizilmesi birden fazla etkene bağlı olarak değişir. Ortodontik problemin boyutu, tedavinin seyrini ve kullanılacak tedavi araçlarını etkiler. Ortodontik tedavide standart araç ve tedavi süresi yoktur. Her ortodontik müdahale kişiye özgüdür.

Örneğin, çenenin ileride ya da geride olduğu durumlarda vaka komplike bir durumsa ameliyat gerekebilir. Önce diş teli kullanıp sonrasında ameliyat olan ve ardından apareylerle tedavisini sürdüren vakalar vardır. Teşhis konduktan sonra alternatif tedavi araçları sunulur. Bildiği yöntemden vazgeçmek istemeyip, metal diş teli kullanmak isteyenler metal diş tellerini tercih edebilirler. Diş telinin belli olmamasını tercih eden kişiler ise şeffaf diş tellerini ya da lingual ortodontiyi tercih edebilir. Bu gün için diş telinin en görünmeyen formu şeffaf plaklardır. Ben de hastalarıma yoğunlukla şeffaf plaklarla tedaviyi öneriyorum. Kullanım kolaylığı ve hastayı rahatsız etmeyen yapısıyla kullanıcılar hem sosyal hayatlarına kesinti yapmadan devam ediyor, hem de estetik bir görünümle sağlıklı ve düzgün dişlere kavuşabiliyorlar.

Ortodontik Tedavi Süreci:

Ortodontik tedavi süreci hekim-hasta işbirliğinde yürünen bir yoldur. Tedavi süresince hastaların dikkat etmesi gereken ayrıntılar ve kontrol etmesi gereken alışkanlıkları vardır. Kullanılan tedavi aracı nedeniyle hastalar yeme içme alışkanlıklarını bir süreliğine değiştirmek durumunda kalabilir. Bunun gibi hassas noktalarda hekimin uyarılarını dikkate almak gerekir.

Ortodontik tedavi sürecinde ağız hijyenine ekstra önem vermek gerekir. Tedavide kullanılan diş teline zarar geldiğinde ya da uzun bir seyahat nedeniyle randevuların arası açılacaksa hasta hekimle görüşerek mutlaka fikir almalıdır. Hastalar kontrol randevularını kaçırmamaya özen göstermelidir.

Ortodontik tedavi başladıktan sonra ortalama ayda bir defa ortodonti uzmanına muayene olunur. Hekim dişlerin hareketini gözlemleyerek sonraki ay için gereken hamleleri yapar.

Ortodontik Tedavi Sonrası:

Ortodontik tedavi bittikten sonra hastayı tamamen uğurlamıyoruz. Tedavinin kalıcı olması için pekiştirme tedavisinin de yapılması gerekir.

Pekiştirme tedavisi nedir?

Ortodontik tedavide kullanılan araç çıkarıldıktan sonra aktif tedavi biter. Fakat dişlerin eski konumuna geri dönme hareketliliğine girmemesi için pekiştirme tedavisi uygulanır. Kemikler yeni konumlarına alışana dek apareyler kullanılarak tedavi korunmuş olur.

Pekiştirme tedavisi uygulanmadığında neler olabilir?

Yerleri değiştirilen kemikler eski yerlerine doğru harekete geçerek tedavi ile düzeltilmiş bölgelerdeki yerleşmiş yapıları bozabilir. Ortodontik tedavi ile düzeltilmiş yapılar bozulabilir.

Ortodontik Tedavi Sonrası:

Ortodontik tedavide pekiştirme uygulamaları da yapıldıktan sonra tedavi alan kişiler ömür boyu kullanmak üzere sağlıklı ve estetik bir gülüşe kavuşur.

Ortodontik tedavi genellikle estetik kaygılarla yaptırılmak istenen bir uygulamadır. Bizlerde hastalarımızın estetik kaygılarından kurtulmuş bir şekilde gülümsediklerini görmek istiyoruz. Bu yüzden her bireyin tedavi planını kişiye özgü tasarlayarak, en etkili yöntemi belirleyerek tedavi sürecine giriyoruz. Bu süreçte en yüksek motivasyon kaynağımız hastalarımızın günden güne büyüyen özgür gülüşleri oluyor. Herkesin rahatlıkla gülümsemesi ve tabi ki sağlıklı ağız yapısına sahip olması için çalışıyoruz.

Çocuğunuzun İlk Ortodonti Tedavisi Ne Zaman Olmalı? başlıklı yazıma üzerine tıklayarak, bunun dışında ortodontik tedavi ile ilgili her türlü sorunuz için bana e-mail yoluyla ulaşabilirsiniz.

Herkese keyifli günler dilerim 🙂

0 Yorum

Bu yazılar ilginizi çekebilir!

Yorum Yaz