Ömür Boyu Tatlı Yemeyecek Miyim?

Elif Nur Başaran

Hepinize merhaba Balkafa Ailesi,

Bu yazımda, çoğumuzun oldukça düşkün olduğu tatlıdan bahsetmek istiyorum.

Danışanlarımla ilk görüşmemizde çaya, kahveye artık şeker atmayacağız dediğimde, hemen ” Ömür boyu tatlı yemeyecek miyim?” diye soruyorlar. 🙂 Bunu keşke yapabilsek… Fakat hayat devam ediyor ve ansızın bir davet veya doğum günü organizasyonu ile karşılaşabiliyoruz. Hatta davet ya da doğum günü gibi cazip teklifler olmasına da gerek yok. Tatlı çoğumuzun en sevdiği kaçamaklardan biri. O nedenle tatlıyı ne kadar yiyeceğimizi ve nasıl dengeleyebileceğimizi bilmemizde fayda var.

Sürdürülebilir sağlıklı beslenme nasıl olur?

Ben danışanlarımla görüşürken, eğer bir sağlık problemi ile karşı karşıya değillerse, sürdürülebilir beslenmeyi anlatma taraftarıyım. Hayattan kopmadan, her şeyin tadına bakarak, dengeleyerek beslenmenin sizi daha mutlu edeceğini düşünüyorum. Ve bunun ömür boyu sürebileceğine de inanıyorum. Böylece kilo verme süreci bittikten sonra kilo almadan hayatımıza devam edebilirsiniz.

Ne kadar tatlı yiyebilirim?

Tekrar ediyorum, eğer bir sağlık problemi ile karşı karşıya değilseniz, haftada 2 kez tatlı yiyebilirsiniz. Seçimlerinizin sütlü tatlılardan yana olması tercihimiz… Tatlı yedikten sonra gün içerisinde ekmek tüketmez ve başka karbonhidrat almamaya dikkat ederseniz, o günü dengelemiş olursunuz.

Tabi bu durum kilosunu korumak isteyen danışanlarım için geçerli. Eğer kilo verme dönemindeyseniz, tatlıyı haftada 1’e indirmeniz ve tatlı yediğiniz gün meyve dahil hiçbir şeyden karbonhidrat almamanız gerekiybor. Böylece kilo verme sürecine devam etmiş oluyorsunuz.

Tatlı konusunda en çok yapılan hatalar nelerdir?

 Çok Yemedim, Birer Yudum …

Kilo verme sürecinde olan danışanıma, haftada 1 sütlü tatlı yeme hakkı veriyorum. Fakat danışan tatlıyı bir günde yemek yerine, her gün bir yudum olarak da tüketebiliyor. Bu durumda istediğimiz kiloyu veremiyoruz. Çünkü, vücut tam yağ yakımına başlayacakken, az da olsa şekeri vücudunuza aldığımızda yağ yakımı durmuş oluyor. O nedenle her gün yudum yudum da olsa tatlı yemek, zararsız olarak bilinen yanlışlardan ilki..

Çayıma çeyreğin çeyreği kadar şeker atıyorum.

 Bu başlığı da danışanlarımdan oldukça sık duyuyorum. “Çok az kullanıyorum, ondan ne olacak, kullanmaya devam edebilir miyim….” diyorlar. Fakat biraz önce de bahsettiğim gibi, söz konusu şeker olunca malesef bunun azı çoğu yok. Vücudun yağ yakım sürecine girebilmesi için şeker tüketmemelisiniz.

Bu ve benzeri örnekleri çoğaltmak mümkün, burada asıl dikkatinizi çekmek istediğim nokta vücudumuzun çalışma prensibi.

Ve bilmemiz gereken diğer önemli nokta da şu ki, vücudumuzun basit şekere ihtiyacı yok.

“Bu kadar kısıtlamaya dayanmak çok zor…” dediğinizi duyar gibiyim. 🙂 Haksız da sayılmazsınız, eğer ciddi bir sağlık ya da kilo probleminiz yoksa haftada 1-2 kez tatlı tüketmenizin bir zararı yok. Size zarar verecek olan şey yaptığınız küçük kaçamaklardan ziyade, ipin ucunu kaçırmanız. Bu nedenle her zaman söylediğim gibi dengeli olduğu sürece tatlıyı hayatınızdan tamamen çıkarmak zorunda değilsiniz.

Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle..

0 Yorum

Bu yazılar ilginizi çekebilir!

Yorum Yaz