Mevsimler

Pınar Cambaz

Merhaba kitap kurtları!

Mevsim yavaş yavaş değişip, bahar bizlere göz kırpmaya başlıyorsa, tüm bu değişimleri miniklere daha kolay anlatabilmek için bir “Mevsimler” kitabı okumanın da zamanı gelmiş demektir.

Mevsimler, Üstün Dökmen‘in kaleme aldığı ve Esin Şahin‘in resimlediği “Duru ile Doruk Dizisi“nin ilk kitabı.

Yazarın küçük yaş grubuna hitap eden oldukça basit, anlaşılır ve yalın bir anlatımı var. Kitap boyunca her mevsimi çocuk saflığıyla gözlemleyen kahramanımız Duru, hepsinin kendine has güzellikleri olduğunu fark ediyor. Her mevsimin farklı özelliklerini görüp keyifli zaman geçirirken, aslında hepsini çok sevdiğini anlıyor.

Selim’in bere ve atkı görünce köşe bucak kaçtığı bir dönemde kitaplığımıza katılan Mevsimler, renkli ve eğlenceli çizimleri ile Selim’de bir hayli merak uyandırmıştı. Kış mevsimini okurken sadece Duru ile Doruk’un değil, sayfalardaki farelerin bile atkıyla bere taktığını Selim’e gösterip; çorapların tıpkı Duru’nunki gibi bahar mevsimi gelip havalar ısınmaya başladığında çıkarılacağını anlatmaya çalışmıştım. İşe de yaramıştı hani! Selim kendi başına da sık sık sayfalarını çevirip resimlerini incelediği için en çok hırpalanıp tamir gören kitaplarımızdan birisidir.

Çocukların çevrelerinde olup bitenleri, nedenlerini, evrenin işleyişini fark etmelerini ve “kış çok soğuk o yüzden sevmiyorum” gibi önyargılardan arınmalarını sağlayan, yalın anlatımı ve neşeli çizimleri ile kalbimizdeki yeri ayrı olan bu kitabı tüm minik kitap kurtlarına tavsiye ediyorum.

Keyifli okumalar!

 

Yazar: Üstün Dökmen

Yayınevi: Remzi Kitabevi

Sayfa: 15

Yaş aralığı: 2+

 

0 Yorum

Bu yazılar ilginizi çekebilir!

Yorum Yaz