Maxi Cosi AxissFix Araba Koltuğu Yorumları

Berna Salkaya

Yine bir ürün değerlendirme yazısı ile sizlerleyim. 6. aydan sonra bebek alışverişi denince ilk akla gelen ürünlerden biri de bebek araba koltukları. Maliyetleri oldukça yüksek olan bebek araba koltukları, miniklerin güvenliğini doğrudan etkilediği için de almadan önce iyice araştırılması gereken bir ürün bana göre.

Biz yaklaşık 2 yıldır Maxi Cosi AxissFix kullanıyoruz. Sizinde radarınızda olan bir ürün ise Maxi Cosi AxissFix yorumlarıma mutlaka bir göz atın derim.

Maxi Cosi AxissFix ile ilgili detaylı yorumlarıma yer vermeden önce bebek oto koltuğu alırken nelere dikkat etmek gerekir, ona biraz değinelim.

Bebek araba koltuğu alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Bunlar bana göre olmazsa olmaz kriterler;

 • Isofix sistemine sahip olması,
 • Sağlam bir emniyet kemeri,
 • Rahat bir oturma pozisyonu sağlaması ve
 • Mümkünse yıkanabilir kumaş.

Isofix nedir?

Isofix emniyet kemeri kullanmanıza gerek kalmaksızın, bebek araba koltuğunuzu arabaya takma kolaylığı sağlayan uluslararası bir montaj sistemidir.

Arabamda isofix var mı?

Bebek araba koltuğu almadan önce dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan biri de arabanızın isofix sistemine sahip olup olmadığı. Bu sistem 2006 model ve sonrası neredeyse tüm arabalarda bulunuyor.

Maxi Cosi AxissFix yorumları

Maxi Cosi AxissFix Avantajları

 • Benim bu koltuğu seçmemdeki en önemli kriter TCS, ADAC OEAMTC gibi güvenlik testlerinden tam not almış olması. ( Youtube üzerinden bebek araba koltuğu güvenlik testleri ile ilgili detaylı bilgilere ulaşabilir, Maxi Cosi AxissFix ile ilgili videoları da seyredebilirsiniz.)
 • Karar vermemdeki bir diğer önemli etken Maxi Cosi AxissFix modelinin 360 derece dönebilme özelliği. 4 açıda da aynı güvenlik koşullarını sağlayan oto koltuğu, bebeğinize arabada bir şeyler yedirmeniz gerektiğinde ya da üzerine güneş vurduğunda dönebilme özelliği sayesinde çok büyük bir kolaylık sağlıyor. Bu özellik aynı zamanda bebeğinizi arabaya indirip bindirirken sağladığı rahatlık nedeniyle de Maxi Cosi Axiss Fix’i diğer modellerden 1 adım daha öne taşıyor.
 • Bebeğinizi koltuğa yerleştirdikten sonra kollarından geçirerek taktığınız emniyet kemeri oldukça sağlam ve çok kolay takılabiliyor. Ayrıca bebeğiniz büyüdüğünde kemer boylarını kolaylıkla ayarlayabiliyorsunuz.
 • Koltuk başlığı 7 farklı pozisyonda ayarlanabiliyor, bu da bebeğiniz büyüse de koltuğun kullanım süresini değiştirmiyor.
 • Maxi Cosi AxissFix’in 4 farklı yatış pozisyonu bulunuyor. Bu da konforlu bir oturma alanı sağlaması açısından güzel bir özellik.
 • Bu miniklerin kullandığı her şey çok kolay kirlendiği için, yıkanabilir oto koltuğu kumaşına sahip olması da bu markayı seçmem de başka bir etken.
 • Son olarak, eğer iç hacmi çok geniş olmayan bir araç kullanıyorsanız, bu koltuk kapladığı yer açısından da tercih edilebilir bir ürün.

Maxi Cosi AxissFix Dezavantajları

Tam olarak bir dezavantaj olarak değerlendirmek doğru mu bilmiyorum ama, eğer iri bir bebeğiniz varsa bana kalırsa bu model size çok uygun olmayacak. Diğer modellerle yan yana koyduğunuzda bu koltuğun gözle görünür oranda küçük olduğunu göreceksiniz. Pera şuan 2.5 yaşında, biz hala hiç bir sıkıntı yaşamadan koltuğu kullanmaya devam ediyoruz fakat
maximum 1.5 yıl sonra yeni bir koltuk almak gerekecek. Zaten Maxi Cosi AxissFix, 0-4 yaş grubu için uygun bir bebek oto koltuğu. Eğer daha uzun süre kullanacağınız bir koltuk istiyorsanız, bu üründen vazgeçmeniz gerekebilir.

Maxi Cosi AxissFix fiyatı ne kadar?

Yine dezavantaj olarak değerlendirebileceğim diğer konu uygun fiyatlı bebek araba koltuğu kategorisinde yer almaması.
Maxi Cosi AxissFix fiyatı 2399 TL. ( 05.2018 tarihli joker mağazası fiyatıdır.) Diğer markalar ile kıyaslandığında fiyat bir miktar yukarıda kalıyor.

Maxi Cosi AxissFix bebek oto koltuğunu tavsiye eder miyim?

Size bir bebek oto koltuğu tavsiye etmem gerekirse, ben gönül rahatlığıyla bu modeli tavsiye edebilirim.

İçinize en çok sinen modeli bulabilmeniz dileğiyle, bir sonraki ürün inceleme yazısında görüşmek üzere 🙂

0 Yorum

Bu yazılar ilginizi çekebilir!

Yorum Yaz