Lingokids – (English for Kids) Uygulama Yorumları

Berna Salkaya

Merhaba sevgili okur,
Bugün daha önce üzerinde epeyce düşündüğüm ama hiç bir şey yazmadığım bir konuyla sizlerleyim. Konumuz “hem yara bandım hem yaram” şeklinde betimlediğim TEKNOLOJİ konusu.

Teknoloji hayatımızın içinde bize müthiş kolaylıklar sağlayan çok güzel bir nimet iken, söz konusu çocuklar olduğunda evdeki tüm akıllı cihazları nereye koyacağımızı şaşırıyoruz. Teoride özellikle erken çocukluk dönemindeki çocuklarımızı bu nimetlerden uzak tutmamız gerektiğini bilsek de, pratikte bu kuralı uygulamak o kadar da kolay olmuyor. Sizler için de bu durum böyle mi bilmiyorum ama ben çocuğunu bir fiil akıllı cihazlardan uzak tutabilen annelerden değilim. Her ne kadar evde bu cihazları elimize almıyor olsak da, hafta sonu etkinliklerinde masada rahat bir yarım saat geçirebilmek için youtube’dan video açtığımı söylesem linç edilmem herhalde 🙂

Bu durumu çok kritik bir olay haline getirmesem de (sonuçta haftanın 1 ya da 2 günü ipad karşısında 1-1,5 saat geçirmesinde bir sakınca yoktur diye düşünüyorum), acaba daha faydalı ne gibi alternatifler sunabiliriz Pera’ya diye düşünüp dururken Lingokids isimli bir uygulamayı incelememi önerdi bir arkadaşım.

Lingokids nedir?

Lingokids çocuklar için geliştirilmiş, çocukların ingilizce öğrenmesine katkı sağlamayı hedefleyen bir uygulama.
IOS cihazlar için “Apple Store“, android cihazlar için ise “Play Store” üzerinden “Lingokids” araması yaparak uygulamayı kolaylıkla indirebilirsiniz.

Lingokids’in içeriğinde neler var?

Lingokids kendi içerisinde dört bölümden oluyor.

Learn: (Öğrenme)

Bu kısımda seçilen bir görsel hakkında çeşitli komutlar verilerek, çocuğun bu komutları ekran üzerinde uygulaması bekleniyor. Bana kalırsa uygulamanın en faydalı kısmı burası. Örneğin”Lisa wants ten cheeries” (Lisa 10 tane kiraz istiyor.) komutu verildiğinde, çocuğun ekrandaki görsel üzerindeki 10 adet kirazı hareket ettirmesi ve Lisa’ya vermesi bekleniyor.
Çocuğun komutları anlayabilmesi için ekrandan çeşitli ipuçları veriliyor. Örneğin kiraz görselinin daha büyük bir şekilde ön plana çıkarılması gibi. Eğer çocuk başarılı bir şekilde komutu tamamlayabilirse, çeşitli tebrik kelimeleri seslendiriliyor. “Conguralations, lets do it again.” ( tebrikler, hadi yeniden deneyelim.) şeklinde.

Sing: (Şarkı Söyleme)

Bu kısım İngilizce şarkılardan oluşuyor, aslında youtube’da yer alan ingilizce çizgi film yada şarkı videolarından farksız. Şarkı sözleri alt yazı şeklinde ekranda görüntülendiği için okuma yazma bilen çocukların bu kısımdan daha yüksek verim alabileceğini düşünüyorum.

Play: (Oyun)

Bu kısım Pera’nın en çok keyif aldığı kısım oldu. Kullanması gerçekten oldukça kolay, istediğiniz bir görseli seçip çocuğunuzun boyama yapmasını sağlayabileceğiniz bu bölümde, ekran üzerinden materyal değişikliği yaptığınızda seçtiğiniz materyalin ne olduğu seslendiriliyor. Burada bana kalırsa çocuk, söylenenden çok çizime odaklı, en azından benim 3 yaşındaki kızım için durum böyle oldu. Kulak dolgunluğu sağlar mı, kesinlikle evet. Hatta daha büyük yaş grubuna dahil olan çocuklar için çok daha yüksek verim alınabilecek bir kısım burası.

Read: (Okuma)

Bu bölüm ise doğrudan okuma yazma bilen çocuklar için uygun. Basit görseller üzerinden, oldukça anlaşılır bir seslendirme yardımıyla görselin hikayesi anlatılıyor. Bu kısım pronunciation denilen “telaffuz” gelişimi için oldukça faydalı bana kalırsa, çünkü yazılan görsel ile seslendirmenin birebir eşleştirilmesi sağlanıyor, fakat en başta da belirtiğim gibi İngilizce yazma konusunda az da olsa bilgi sahibi olan çocuklar için uygun bir kısım burası.

Bunun dışında tüm bu alanları “Hayvanlar, Ev Eşyaları, Yiyecekler, Doğa ve Yerler” başlıkları altında da görebiliyorsunuz. Bakıldığında bir çocuğun dil öğrenebilmesi için bu ayrım bana oldukça mantıklı geldi. Temel kavramlar üzerinde fikir sahibi olduktan sonra dil gelişimi çok daha kolay sağlanacaktır diye düşünüyorum.

Lingokids hangi yaş grubundaki çocuklar için uygun?

Bana kalırsa uygulama 3 yaş üstü çocuklar için daha uygun, çünkü gerçek anlamda fayda sağlayacak olan kısım çocuğun verilen komutları algılamasını sağlayıp aksiyon almasını beklediğimiz “Learn” kısmından oluşuyor.

Lingokids uygulaması ücretli mi?

Evet, uygulama maalesef ücretli. Üstelik kullanım ücreti de bana kalırsa oldukça yüksek. Bu uygulamayı 1 ay ücretsiz olarak kullandıktan sonra aylık olarak 100 TL civarında bir ödeme yapmanız gerekiyor.

Lingokids uygulamasını tavsiye eder miyim?

Eğer kullanım ücreti hiç olmasa da ya da daha düşük olsaydı uygulamayı kesinlikle tavsiye ederdim. Fakat haftada sadece 1-2 saatlik bir kullanım için böylesi bir fiyatı ödemeyi saçma buluyorum.

Çocuklara uygun uygulamalar konusundaki arayışlarım devam edecek, bir sonraki uygulama inceleme yazısında görüşmek dileğiyle, teknolojiyle kalın 🙂

0 Yorum

Bu yazılar ilginizi çekebilir!

Yorum Yaz