Küçük-Büyük Anlar, Çocuğunuzun Dönüm Noktaları

Burçak Aykul Öztürk

Çocuklarımızın doğum günleri ve mezuniyetleri bizleri çok heyecanlandırır. Ancak hayatlarındaki daha bir çok dönüm noktası en az doğum günleri ve mezuniyetler kadar bize dokunur. İşte bu anlardan bazıları!

Göbek bağının düştüğü an

Bu kurumuş yumru günlerce bebeğinizin göbeğinde duruyordu ve bu hassas bölgeye dikkatli davranmak için çok çaba sarf ettiniz. “Bebek bezini aşağı indirmelisin! Hayır, hayır bez göbeğine değmemeli, onu aşağı doğru katlamayı nasıl unutursun?” gibi cümleleri duymaktan usandırmış ya da anneliğinizin ilk günlerinde bir göbek bağı enfeksiyonuyla mücadele etmek zorunda kalmış olabilirsiniz.

Tüm bu zorluklarına rağmen göbek düştükten kısa bir süre sonra yas tutan anne sayısı hiç de az değil. Kulağa ilk aşamada mantıksız gelse de yine de mantıklı bir yanı var: Çünkü dokuz ay boyunca paylaştığımız bağın son işareti artık gitti.☺

İlk dişi çıktığı zaman

Emziren anneler için, bu ilk beyaz tomurcuk, sadece parçalanma tehlikesi altında olduğunuz anlamına gelmez. Aynı zamanda üzücü bir gerçeği de temsil ediyor: Bir daha asla bebeğinizin bu boş ağzıyla sırıtışını göremeyeceksiniz.

Son defa emzirdiğiniz an

Bir dönemin daha sonuna gelen pek çok anneden duyduğumuz, samimi bir itiraf:

“Kızımı emzirdiğim 11 ay boyunca meme ucundaki hassasiyetten çok şikayet ettim. Gece 2’de uyanma ve göğüs dokusunda sarkma şikayetlerim de vardı. Ama sonra bir gün, her şey bitti. Bebeğimi göğsümü bastırıyordum ve benden uzak duruyordu. Bir an kendimi çok kötü hissettim, çünkü artık emmek istemiyordu.”

Salıncağından kurtulduğumuz an

Oyuncakların tüm evi kaplamasından şikayetçi olan bir anneden gelen başka bir itiraf daha:

“Yaşadığımız evin büyük bir kısmı salıncaklar, büyük oyuncaklar ve bebek sandalyeleri tarafından ele geçirildi. Çocuklarım büyüdükçe, eşim ve ben kendimizi bir oyun bahçesinde gibi hissetmeye başladık. Bir daha asla ihtiyacım olmayacağını bildiğim halde, bebek salıncağından kızımın istediği ile kurtulduğumuz gün çok ağladım.”

Beşiğinde son gece

Duygusal bir annemizden gelen samimi bir itiraf daha:

“Bu mobilya parçasını sökmenin aslında bir çok olumlu yanı var. Mesela artık beşiğinden kendini atıp düşecek korkusuna kapılmanıza gerek yok. Ama onu son kez beşiğine yatıracak olmak insanı biraz incitiyor. Oğlumun beşikte uyuduğu günlerin sayılı olduğunu biliyorum, bu yüzden sadece uyumasını izlemek için odasına gizlice giriyorum. Minik eli battaniyenin altında kıvrılmışken, dört duvar arasında onu güvenli görmek bana huzur veriyor.”

İlk düzgün kelimelerini söylediği zaman

Kim birkaç basit kelimeyi tatlı bir şekilde söyleyen bir çocuğu sevmez ki? Ama sonra çocuk büyüyor, kelimeleri düzgün bir şekilde söylemeye başlıyor ve biz ebeveynler o sevimli kelimelerini sadece hafızamızda saklamak zorunda kalıyoruz. 18 aylık olan kızım, kardeşini eve getirdiğimizde, ona aylarca “Çüça” diye seslendi. Sonra bir gün uyandı, “Gülşah” dedi ve her şey değişti. Ama ben ve eşim için o sonsuza kadar ”Çüça” olarak kalacak.

İlk saç kesimi

İlk saç kesimi genellikle pek çok anne için duygusal oluyor. Öte yandan miniklerin bu durumu nasıl karşılayacağı da tam bir muamma olduğu için korkutucu bir tarafı da yok değil. Nitekim başka bir anneden gelen itiraf ise şu şekilde:

“Kızım, saçı ilk kesildiğinde 3 yaşındaydı. Kesim daha yeni başlamıştı ki, yerdeki saçların doğduğunda çıkan ilk saçları olduğunu hatırladım! Hepsini toplayıp saklamak istedim, ama ben eyleme geçene kadar hepsini çoktan çöpe atmışlardı.”

Okul deneyimleri

İlk okul yılını geride bırakan başka bir duygusal annemizden gelen sevimli bir itiraf:

“Kızımı okul öncesi gösterisinde ilk gördüğümde onun bu kadar büyümüş olduğunu kabul etmek inanılmazdı. O sıcacık gösteri salonununda küçüklerin harekete geçmesini bekleyen yüzlerce kişiden biriydim ve etkinlikleri izlerken çok duygulandığımı itiraf etmeyelim.”

Okul öncesi mezuniyeti

Çocuğunuz olmadan önce böyle bir şey olduğunu muhtemelen biliyordunuz. 15 tane 4 yaşındaki minik çocuğun cüppe ve kepleriyle beraber tören seramonisinde yürüdüğünü görmekten daha heyecan verici ve aynı zamanda duygusal olan bir şey olamaz herhalde. 🙂

0 Yorum

Bu yazılar ilginizi çekebilir!

Yorum Yaz