Krup (Laringotrakeobronşit) Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Aysel Karaca Ünlü

Kış mevsimine yavaş yavaş giriş yaptığımız şu günlerde, hastanede en sık rastlanan vakalardan biri olan krup hastalığına değinmek istiyorum bugün bu yazımda. Lafı çok fazla uzatmadan başlayalım 🙂

Krup nedir?

Krup (laringotrakeobronşit); ses kısıklığı, karakteristik olarak havlar tarzda öksürük, burun akıntısı ve ateşle başvuran, çocuklarda görünen bir solunum yolu hastalığıdır. Çocuklarda krup tipik olarak bir kaç gün süren hafif ateş ve burun akıntısından sonra, aniden özellikle gece gürültülü bir öksürük ile ortaya çıkar.

Krup kaç yaşında çocuklarda görülür?

Krup, 6 ay – 5 yaş arasındaki çocuklarda görülmekle beraber, ortalama görülme yaşı 18 aydır. Erkek çocuklarında daha sık görülür.

Krup hastalığı sıklıkla ne zaman görülür?

Krup en sık sonbahar ve erken kış aylarında görülür. Krup için acil servise en sık gece 4 ve sabah 10 arasında başvuru olur.

Krup hastalığı neden olur?

Krup hastalığın özelliği üst solunum yolunda gırtlak çevresinde, özellikle ses tellerinin hemen altındaki dar bölgede ödem oluşması ve bu ödemin tıkanmaya neden olmasıdır. Tıkanmanın derecesine göre değişik ağırlıkta solunum sıkıntısı ve yetersizliği gelişebilir.

Çocukluk çağında en sık (%75) krup etkeni parainfluenza virüsüdür. İnfluenza virüs, respiratuvar sinsisyal virüs, herpes simpleks virus, adenovirüs, suçiçeği ve kızamık virüsü de kruba neden olabilir.

Krup tanısı nasıl konur?

Krup tanısı klinik tanıdır ve laboratuvar testleri gerekli değildir.

Krup hastalığı için evde nasıl bir tedavi uygulanmalıdır?

Hafif krup belirtileri olan çocuklar evde nem derecesi arttırılarak, ateş düşürücüler verilerek ve bol su içirtilerek rahatlatılabilirler. Bunun dışında gece ani oluşan havlar tarzda öksürük ile birlikte nefes darlığı varsa, buhar dolu bir duş veya çocuğunuzun soğuk gece havası alabilmesi için dışarı çıkmanız onu rahatlatacaktır. Tüm bunları yapmanıza rağmen eğer nefes darlığı problemi hala devam ediyorsa çocuk acil servisine başvurmanızda fayda var.

Daha ağır, acil servise gelen vakalarda ise ödemi azaltmak için kortizollü iğne veya adrenalin isimli ilaç ile buhar tedavisi uygulanarak hastanın büyük oranda rahatlaması sağlanacaktır.

Krup hastalığı ne kadar sürer?

Hastalık genelde kendini sınırlar ve 3-5 gün sürer. Bu ilaçlara rağmen düzelme sağlanamayan, 3-4 saat boyunca sürekli tedavi görmek zorunda kalan hastalar ise hastanede yatarak tedavilerine devam edebilirler.

Krup hastalığında çocukların büyük çoğunluğunda hastaneye yatış gereksinimi olmaz. Olsa bile eğer teşhis doğru ise hemen hemen tüm hasta çocuklar iyileşir. 🙂

Krup hastalığı ile ilgili söylebileceklerimiz bu kadar 🙂  Bir sonraki yazımda görüşmek üzere..

0 Yorum

Bu yazılar ilginizi çekebilir!

Yorum Yaz