Kolay Kitap Ayracı Yapımı

Berna Salkaya

Emek verilerek yapılan şeyler bence her zaman alabileceğiniz en pahalı hediyelerden bile daha kıymetli. Evde boş zamanlarımda Pera’nın oyalanabileceği küçük el işleri yapmaktan acayip keyif alıyorum, bu aynı zamanda bir tür kendimi dinleme aktivitesi benim için.  Post olarak düzenlediklerimden ilki bir kitap ayracı. İtiraf etmek gerekirse, bu sefer daha çok benim işime yarayacak bir şeyler çıktı ortaya. Pera’da ne olduğunu anlayamadığı bu kitap ayracını çok sevdi ama onu şuan ben kullanıyorum.
Bence çocuklara kitap okuma alışkanlığı kazandırabilmek için bu tarz minik hediyeler biçilmiş kaftan, baktınız kullanmıyorlar sizde kendiniz kullanırsınız o zaman 🙂
Gelelim bu sevimli kitap ayracının nasıl yapıldığına.

Kitap Ayracı yapmak için gerekli malzemeler:

Makas, boya kalemleri, mezura yada cetvel, yapıştırıcı, A4 kağıt, istediğiniz renklerde 1-2 adet karton, farklı büyüklüklerde 1-2 adet madeni para.

Kitap Ayracı nasıl yapılır?

1- İlk olarak ana renk olarak kullanacağınız kartonu 20*20 cm ebatlarında keserek düzgün bir kare oluşturun.
2- Daha sonra kesmiş olduğunuz kareyi zıt köşeleri üst üste gelecek şekilde katlayın. ( Şekil 2)
3- Düzgün bir üçgen oluşturduktan sonra, üçgenin ilk önce bir köşesini içeriye doğru katlayın. (Şekil 3). Daha sonra da diğer köşeyi aynı şekilde katladığınızda (Şekil 4) tekrardan bir kare oluşturmuş olacaksınız. ( Şekil 5 )
4- Oluşturduğunuz kareyi kenarlarından tutarak geri açtığınızda, ilk oluşturduğunuz üçgenin ortasında düzgün bir kare şeklinin oluştuğunu göreceksiniz. Bu karenin alt köşesini tutarak içeriye doğru katlayın ( Şekil 6)
5- Daha sonra açık halde bulunan üçgenin (şekil 6) sağ ve sol uçlarındaki minik üçgenleri birer kez içeriye doğru katlayın. Böylelikle elinizdeki kartonu Şekil 7 deki forma sokmuş olacaksınız.
6- Son olarak Şekil 7’deki kartonun dikdörtgen şeklindeki kenarlarını da içeriye doğru bir kez katladığınızda kitap ayracının ana iskeletini tamamlamış olacaksınız.
7- Bundan sonrası ise biraz hayal gücü. Ben bir A4 kağıdı kullanarak farklı büyüklükte iki adet daire oluşturdum gözleri yapabilmek için. Küçük olan daireleri de siyah boya kalemi ile boyadım. İsterseniz bunlar için farklı renklerde el işi kağıdı ya da kartonda kullanabilirsiniz.
8- Dil için pembe kartondan bir üçgen keserek ana formun altına yapıştırdım.Üzerine de yine A4 kağıdın üzerine elimle çizerek oluşturduğum dişleri yapıştırdım.
9- Son olarak gözleri de sağ ve sol üçgenlere yapıştırarak kitap ayracımı tamamladım.

Sadece 15 dakika sürüyor, nasıl sizce de çok sevimli olmamış mı ?

 

0 Yorum

Bu yazılar ilginizi çekebilir!

Yorum Yaz