Kindyroo Oyun Grubu Deneme Dersi Deneyimi

Berna Salkaya

Pera iki hafta önce 19. ayını doldurdu. Şu günlerdeki gelişimi takip edemediğim kadar hızlı, her akşam eve geldiğimde yeni bir kelime ya da kendi yarattığı yeni bir oyunla karşılıyor beni. Günden güne farkındalığının arttığını ve yeni şeylere çok daha hızlı adapte olduğunu görebiliyorum. Durum böyle olunca aylardır internet üzerinden yaptığım araştırmalara hız vermeye ve onun için gerçekten faydalı olabileceğine inandığım bir oyun grubu bulmaya karar verdim.

Çocuklarının beyin kurulumundaki en önemli dönemin 0-4 yaş arasında tamamlanması üzerine okuduğum kaynaklar ve çok güvendiğimiz doktorumuzun da yönlendirmeleri doğrultusunda Pera’ya yeni bir şeyler sunmak benim için şart olmuştu artık. Yaptığım araştırmalar sonrasında kafamda gerçekten verim alabileceğimizi düşündüğüm bir konsept zaten oluşmuştu, bu anlamda beklentilerimle örtüşen yerlerin küçük bir listesini çıkardım ve belirli periyotlarla bu  aktivite merkezlerini ziyaret ederek Pera için en çok içime sinen yeri bulmaya karar verdim. Bu yazımda da sizinle Kindyroo’daki deneme dersi deneyimlerimizi paylaşmak istiyorum.

Kindyroo kimdir ?

Kindyroo 0-5 yaş arası çocuklara hizmet veren Avustralya menşeili bir çocuk gelişim akademisi. Düzenli ve sistematik bir programla çocukların motor ve nörolojik gelişimini üst düzeye taşımayı amaçlıyorlar. Uyguladıkları programa düzenli katılım sonrasında denge koordinasyonu, odaklanma süresi, vücut kaslarının gelişmesi, sosyal becerilerinin güçlenmesi gibi pek çok alanda çocukların gelişim sağlayacağını öne sürüyorlar.

İstanbul’da Ataşehir, Bahçeşehir ve Florya olmak üzere 3 merkezleri var. Kuruluş amaçları ve edindikleri misyon bende olumlu bir izlenim yarattığı için Kindyroo Florya şubesini arayarak geçtiğimiz cumartesi sabahı bir deneme dersine katılmaya karar verdim.

Kindyroo Deneme Dersi İçeriği

Bir saatlik deneme dersi öncesi ve ders süresince Kindyroo ile ilgili gözlemlerim şu şekilde:

  • Öncelikle merkez oldukça büyük ve ferah, aşağıda paylaştığım fotoğraflarda da görebileceğiniz üzere çocukların gerçekten keyif alarak, sıkılmadan derslerini bekleyebilecekleri güzel bir oyun alanı mevcut. Biz derse son dakika yetiştiğimiz için bu alanda çok fazla vakit geçiremeden doğrudan dersin yapıldığı sınıfa geçtik, tabii ki Pera’nın burada 5 dakika bile vakit geçirmeden sınıfa girmesi biraz zor oldu.
  • Dersin yapıldığı sınıf çocukların enerjilerini atabileceği eğlenceli bir parkur ve kare şeklinde boş bir alandan oluşuyor. Bir saatlik dersin ilk 15 dakikasında aktivite parkurunda çocukların ebeveynleri ile birlikte serbest zaman geçirmesini istiyorlar ve çocuklar parkura çorapsız giriyor.
  • Burada çocukların sırayla parkurdaki oyuncakları deneyimlemesi ve toplu halde hareket etmeyi öğrenmesi amaçlanıyor. Parkur kaydırak, denge tahtası, trambolin gibi tüm çocukların sevebileceği ahşap oyun aletlerinden oluşuyor. Pera bu alanı gerçekten çok sevdi, hatta burası için ayrılan süre bittiğinde onu diğer çocukların yanına götürmek için epeyce dil dökmek zorunda kaldım 🙂
  • Serbest alanda geçirilen süre bittikten sonra dersin yapılacağı alana geçiş yaptık. Burada yapılan aktivitelerin her biri yaklaşık 5 dakika kadar sürüyor. Çocukların motor ve nörolojik gelişimini arttırmayı hedefledikleri bu kısımda, onların eğitmen tarafından üflenen köpükleri yakalaması, ellerine verilen ziller ile ritim tutması, dur-ilerle gibi komutları anlayabilmesi, aşağı- yukarı gibi kavramları algılayabilmesi bekleniyor.
  • Dersin 5 dakikalık bir kısmında ebeveynler tennis topu yardımıyla çocuklara masaj yapıyor, eğer çocuğunuz okşanmayı seven ve yerinde durabilen bir bebekse bu gerçekten güzel bir aktivite, maalesef benimkisi 5 dakika bile yerinde oturmadığı için biz aktivitelerin pek çoğunda bireysel takılmak zorunda kaldık.
  • Son etkinlik ise çocuklarda aitlik duygusunu güçlendirmek için kendi eşyalarını tanıyabilme oyunu idi. Derse gelmeden önce her çocuğun yanında işlenecek temaya uygun bir oyuncak yada kitap getirmesini istiyorlar, bizim katıldığımız dersin teması “domuz”du. İçerisinde domuz resmi olan bir kitabı yanımda götürmüştüm ve eğitmen tüm çocukların getirdiği oyuncak/kitapları toplayarak büyük bir çuvalın içerisine koydu ve sonrasında teker teker oyuncakları çıkararak “bu kimin oyuncağı” diye sordu. Burada beklenen her çocuğun kendi oyuncağını tanıyarak gidip onu alması ve sonrasında oyuncaklarını paylaşarak yaşıtlarıyla kurduğunu iletişimi pekiştirilebilmesi. Oyuncaklarını paylaşmak istemeyen çocukların sayısı biraz fazla olunca bu etkinlik sanırım olması gerekenden daha kısa sürdü ve böylelikle bir saatlik süreyi tamamlamış olduk.

Kindyroo Deneme Dersi Yorumları

Ders içeriği ile ilgili objektif fikrimi soracak olursanız, açıkçası yapılan aktiviteler bana çok tatmin edici gelmedi ve hatta bir nebze hayal kırıklığı yarattı. Bunların tamamı bizim evde hemen hemen her gün yaptığımız sıradan aktivitelerdi. Böyle bir merkeze geldiğimde kullanılan materyallerin ve dersin işleyiş şeklinin daha profesyonel olmasını bekliyordum. Yapılan aktivitelerin, aktivite sırasının hatta süresinin bile bilimsel gerçeklere dayandırılarak oluşturulduğunu iddia etseler de içerik beni beklenen faydanın sağlanacağına inandırmadı. Dersi veren eğitmen çok güleryüzlü olsa da çocuklara yaklaşımını biraz fazla abartı bulduğumu da belirtmekte fayda var. 18-24 aylık bebeklerden oluşan bir gruba sanki karşısında 6 aylık bebekler varmış gibi davranması benim pek hoşuma gitmedi. Ya da biz evde Pera’yla karşımızda bir bebek varmış gibi konuşmadığımız için de bu yaklaşım bana tuhaf gelmiş olabilir.Tabii ki karşımızdakinin yetişkin bir birey olmadığının farkındayız ama doğru bir iletişim ile bizi çok rahat anladığını düşündüğümüz için bu tarz yaklaşımları gereksiz buluyoruz.

Dersin sonunda Kindyroo’nun sahibi ile genel konseptleri üzerine bir konuşma yaptığımızda ise bize 13 haftalık paket bir program önerdi. Program kapsamındaki 13 hafta boyunca sürekli aynı temayı işlediklerini, sadece haftalık olarak serbest oyun alanı konseptinde ufak değişiklikler yaptıklarını ama ders içeriklerini güncellemediklerini belirtti. Açıkcası Kindyroo konusunda beni hayal kırıklığına uğratan diğer nokta da çocuklara yeni bir alternatif sunmamaları oldu.

45 dakikalık ders süresi boyunca yapılan hiçbir aktivite Pera’nın ilgisini çekmedi, tabii ki bunda katıldığı ilk grup dersi olması da oldukça büyük etken, fakat bu programı almak istemememdeki en büyük neden çocukları sınırlandırmaları ve onlara öğrenecek yeni bir sey sunmaması. Algılarının bu kadar açık olduğu bir dönemde, keşfedebilecekleri onlarca şey varken her hafta aynı aktiviteleri yapacağımız bir programa dahil olmak bana mantıklı gelmiyor.  Bu şekilde bir eleştiri yaparken düşünülmesi gereken diğer nokta da bu kadar küçük çocuklara eğlenceli ve yeni nasıl bir alternatif oluşturulabilir sorusu. Elbette ki yeni şeyler sunmak ve onları bir şeylere dahil edebilmek o kadar kolay değil, fakat bir domuz resmini çocuğa yakından ve uzaktan göstererek “bak bu domuz” demenin çocukların motor ve nörolojik gelişimlerine müthiş bir fayda sağlayacağına inanmıyorum ben.

Kindyroo Fiyat Politikası

Son olarak ücret politikasından da bahsetmekte fayda var. Kindyroo deneme dersi ücreti 50 TL, 13 haftalık paket programın haftada 1 gün için ücreti 1500TL, iki gün için ise 1800 TL . Eğer deneme dersine gittiğiniz gün kayıt yaptırırsanız deneme dersi ücreti için ücret almıyorlar ve Kindyroo paket programı üzerinden de küçük bir indirim uyguluyorlar. (1350 TL) İnternet üzerinden yaptığım araştırmalar neticesinde ücret politikasını yüksek bulmasam da konseptin bu ücrete değmeyeceğini düşünüyorum, tabii ki bu benim beklentilerim ve yaşadığım deneyim doğrultusundaki objektif yorumum.
Franchise alarak hizmet veren bir kurum olduğu için de yazdığım yorumların sadece Kindyroo Florya şubesi için geçerli olduğunu da bir kez daha belirtmek istiyorum. Hepinizin de bildiği gibi Türkiye’de franchise alarak hizmet veren kurumların işleyiş şekli kurumun sahibi olan yöneticilere göre oldukça değişkenlik gösteriyor.

Eğer Kindyroo tercih etmek istediğiniz bir kurum ise karar almadan önce en azından bir deneme dersine katılmakta fayda var. Sonuçta her çocuğun ilgi alanı ve yetenekleri farklı, benim göremediğim önemli bir nokta bir başkası için tercih sebebi olabilir.
Bir sonraki oyun grubu deneyiminde görüşmek üzere,
Hoşçakalın 🙂

Kindyroo Florya Ders Bekleme Alanı

Kindyroo Florya şubesindeki ders bekleme alanı.

Kindyroo Florya şubesi bekleme alanı

Kindyroo Oyun Grubu Aktivite Alanı

Kindyroo Aktivite Alanı

 

Kindyroo Ahşap Oyuncaklar – Aktivite Alanı

0 Yorum

Bu yazılar ilginizi çekebilir!

Yorum Yaz