Kim Kimi Büyütecek?

Sinem Yiğit

Geçenlerde BBC News’te izledim -bilen bilir biz yalnızca bbc- Tanzanya ordusu bir ülkenin (hangisi olduğunu kaçırmışım) tüm kaju fıstığı rezervlerini satın almış. Yani bildiğin 2019’da kaju yok. Geçmiş senelerden gelen borsa tecrübeme güvenerek söylüyorum, eğer dünya üzerinde bir borsada vadeli opsiyon olarak kaju varsa, satın evi arabayı yatırın parayı, acaip değerlenecek.

Bu olayı önceden sezmiş olmalıyım ki, geçen aylarda ufak çaplı bir serveti kajuya yatırmış, fıstık halinden girip ezme halinden çıkmış, kavanozlarda kendimi kaybetmiştim. Tabi ki bu hareketim cebime ek gelir olarak yansımak yerine oğlumun poposunda sivilce olarak kendini gösterdi. Apar topar doktora yollandık haliyle. Doktor çocuğa bir şey yapmamakla birlikte bana bir süre kuruyemiş yemememi tembihledi doğal olarak.

Geçen gece de Şafak’ı emzirirken bir şey yaşadık. 5 aylık oğlum muhtemelen doyduğunu hissetti ve memeyi bırakıp kafasını çevirdi. Devam etsin diye yaklaştırdım fakat asla almadı ve bana poposunu dönerek uyumaya devam etti. Bu bebeğin tanıdığı, bildiği ve hatta muhtaç olduğu tek şey meme-süt ikilisi. Ama canı istemeyince yapabileceği en net şekilde bana hayır dedi.

O an yaşadığım şok ve farkındalıkla hayatımın son dönemlerini düşündüm. Sevmediğim müdürü, kibarlık kisvesi altında yaptığım sohbetleri, bana uymayan iş yaşamını, kapımı açtığım misafirleri ve hiçbirine hayır diyemeyişlerim bir bir çarptı. El kadar bebe, muhtaç olduğu tek şeye hayır diyebiliyorken, koca kazık ben istemediğime evet diyecek kadar kendime ikiyüzlüydüm.

İşte o an her şey değişti.. demeyeceğim tabi ki, nereye değişiyor allasen?!

Buradan koca bir hayat dersi çıkartmak isterdim ama onun yerine oğluma seslenmek istiyorum. Oğlum, senin annen daha dolapta duran kaju kavanozuna hayır diyemiyor. Bu şartlarda kim kimi büyütecek, kim kime neleri öğretecek emin değilim. İkimize de şimdiden bol şans annecim.

0 Yorum

Bu yazılar ilginizi çekebilir!

Yorum Yaz