Kefir Nasıl Yapılır?

Suna Songul

Bu yazımda konumuz bağırsaklar!

Kıvrım kıvrım kıvrılan, kalınıyla, incesiyle, huysuzu ve huzurlusuyla sendromdan sendroma sokan, vücudumuzun en karmaşık ve en uzun bölümü bağırsaklarımızı ne kadar seviyor ve besliyoruz?

Bağırsaklarımızda sayıları yüz trilyonu, ağırlıkları ise iki kiloyu geçen müthiş bir bakteriyel oluşum var. Bu bakteriler bağışıklık sistemimizden psikolojik durumumuza kadar vücudumuzda bir çok olumlu ya da olumsuz etkileşimlere sebep oluyor. Kısacası bağırsakların sağlıklıysa sen de sağlıklısın…  Öyleyse bağırsaklarını mutlu etmelisin dostum 😊

Bağırsakları mutlu edecek bir çok besin ve günden güne çoğalan beslenme reçeteleri var. Bunlardan biri de probiyotik içeren turşu, kefir, sirke vb. besinleri düzenli tüketmek.  Bana kalırsa koşulsuz sevgi en önemli kaynak, diğerleri ise devede kulak:) Bizim konumuz bu kaynaklardan biri olan kefir.

Kefir nedir? Nasıl  yapılır? Kimler tüketebilir? Kefir mayasını nerden bulabiliriz? …gibi birçok sorunun cevabı bu yazımda olacak.

Kefir nedir?

Kefir özellikle Kafkasya’da yapılan, bu bölge halkının sağlıklı ve mutlu olmasının sebepleri arasında gösterilen, bir tür maya mantarının sütü mayalamasıyla elde edilen probiyotik içecektir. Kefir yüksek probiyotik içeriğiyle yoğurt, süt, peynir gibi süt ürünlerinden çok daha faydalı ve sindirim sistemine yardımcı bir besindir.

Kefir nasıl yapılır?

Kefir yapabilmek için öncelikle elimizde mayalamak için kefir tanesi olması gerekiyor. Kefir mayası küçük patlamış mısır görünümünde, beyaz – sarı renkte, bana göre çok sevimli görünen taneciklerdir. Belli bir sıcaklıktaki sütün, kefir tanesiyle mayalanıp belli bir süre bekletilmesiyle kefir elde edilir. Kefir tanelerinin sütte mayalandıkça ve özenli bakımla miktarı artar.
Kefir tanesi iyi bakılmazsa küser, istenmeyen mikroplar gelişmeye başlar; böyle olduğu takdirde üretilen kefirin lezzeti de değişir

Kimler kefir tüketebilir?

Kefiri laktoz, süt ürünleri ve maya  alerjisi olmayan herkes tüketebilir. Bağışıklık sistemini destekleyici bir gıda olması nedeniyle çocuklar için son derece faydalıdır.

Kefir mayasını nereden bulabiliriz?

Kefir mayası bulmak eskiden çok zordu ama artık yan komşunuzdan bile alabilecek yakınlıkta. Kefir mayasını çeşitli internet sitelerinden, aktarlardan ve hatta en yakınınızdaki Migros ve Makro marketlerden bile temin edebilirsiniz. Mayanıza iyi bakarsanız çoğaltıp sevdiklerinizle paylaşmanız da mümkün. 🙂

Kefir nasıl yapılır?

Malzemeler:

  • 1 tatlı kaşığı kadar kefir mayası
  • 1 lt süt
  • Sütünüz isteğinize göre keçi, koyun ya da inek olabilir. Eğer bunlara alerjiniz varsa badem sütü ya da hindistancevizi sütü kullanabilirsiniz. Önemli olan nokta sütünüzün steril olmasıdır.

Kefirin Yapılışı:

Sütümüzü 30-35 C°  ısıtıyoruz ve kefir tanelerimizi ısıttığımız sütun içine ekleyerek cam bir kavanoz içerisinde yaklaşık 12 – 48 saat arası oda sıcaklığında bekleterek mayalıyoruz. Buradaki önemli nokta mayalama süresidir. Kefir mayalama süresi uzadıkça içerisindeki faydaki bakteriler çoğalıyor ama ekşilik oranı artıyor. Ben 12 saat mayalama süresini tercih ediyorum ekşi olmuyor ve bilhassa çocuklar acısından içimi daha kolay oluyor.

Kefirimiz mayalandığında kıvamı  koyulaşacaktır. Uzun süre mayalamalarda ise kefir alta çökecek suyu üstte kalacaktır.

Son olarak kefir tanelerimizi karışımdan ayırmak için kefirimizi süzgeçten geçirerek kalan taneleri bir sonraki mayalamaya kadar süt dolu bir kavanozda buzdolabında saklamamız gerekiyor. Eğer mayalama aralığımız çok uzunsa 2 günde bir sütü yenilemeniz kefir tanelerinin sağlıklı gelişimi acısından önemli bir noktadır. Mayaladığınız kefiri buzdolabında muhafaza ederek 10 gün içerisinde tüketebilirsiniz.

Afiyet olsun. 🙂

32 Yorum

Bu yazılar ilginizi çekebilir!

32 Yorum

Aslı 2 Ekim 2018 - 19:54

Her tarifinizi keyifle okuyup afiyetle yiyor-içiyoruz. Ellerinize sağlık Suna Hanım özellikle çalışanlar için iyi bir ara öğün önerisi olmuş.

Reply
Suna songul 3 Ekim 2018 - 10:03

Çok teşekkürler Aslı hanım. Sevgiler💟

Reply
Hayriye nur 2 Ekim 2018 - 20:15

Harika bir yazı. Yüceltiyorum sizi.

Reply
Suna songul 3 Ekim 2018 - 10:05

Hayriye hanım çok tatlısınız, afiyetler olsun. Sevgiler💟

Reply
Tuba 2 Ekim 2018 - 20:18

Normal de kefiri hiç sevmem fakat içmem ve çocuklarıma içirmem gerektiğinin farkındayım suna hanımın diğer tariflerini de denedim ve oldukça başarılıydı en kısa sürede kefiri de deneyimleneceğim ayrıca ne güzel ne kadar samimi bir üslup teşekkür ederim emeğinize sağlık

Reply
Suna songul 3 Ekim 2018 - 10:09

Merhaba Tuba hanım. Eğer çocuklarınızın alerjik bir durumu yoksa mutlaka icirmenizi tavsiye ederim. Samimi ve güzel yorumunuz için ben de çok teşekkür ediyorum. Sevgiler.💟

Reply
Berna 2 Ekim 2018 - 20:23

Tam da bu hafta aradigim konuydu 💞 kıs gelirken cocuklarin ve bizim bagisiklik sistemimiz icin kefir arastirmasina girmistim 😋 tesekkurler

Reply
Suna Songül 3 Ekim 2018 - 10:32

Afiyet olsun Berna hanım. Aradiginiz diğer konuları da balkafa.com da herzaman bulabilirsiniz. Sevgiler

Reply
Canan 2 Ekim 2018 - 21:07

Suna hanım , kefir tarifi icin cok teşekkürler. Sevgiler , Canan

Reply
Suna songul 3 Ekim 2018 - 10:15

Canancim teşekkür ediyorum💟💟💟

Reply
Şükran 2 Ekim 2018 - 21:09

Bu güzel yazınız içim teşekkür ederiz, kış aylarında en çok tercih ettim süt ürünüdür. Sevgiyle ve sağlıkla kalın…

Reply
Suna songul 3 Ekim 2018 - 10:17

Afiyet olsun Şükran hanim. Güzel yorumunuz için tesekkurler🌼

Reply
evrim 2 Ekim 2018 - 21:24

Merhaba yazılarınızı begenerek takip ediyorum. Probiyotik konusu bazen atladığımız bir konu hatırlatmanız iyi oldu. Bir de kefiri mayalamadığımız zaman nasıl saklayabiliriz? Tesekkurler
Emeğinize sağlık

Reply
Suna songul 3 Ekim 2018 - 10:22

Merhaba Evrim hanım. Kefir mayasını yani tanelerini 1 su bardağı sütun içine koyarak kapalı bir cam kavanozda buzdolabında saklayabilirsiniz. Sutu 2 günde bir değiştirseniz mayalarınız daha sağlıklı olacaktır. Sevgiler.

Reply
Ebru Bayrak 2 Ekim 2018 - 21:32

Merhaba Suna Hanım,
Karşılıklı sohbet havasındaki bu sıcak tarifinizi keyifle okudum ve aynı zamanda bilmediklerimi öğrenmiş oldum. Yazılarınızın devamını diliyorum.
Sevgiler.

Reply
Suna songul 3 Ekim 2018 - 10:23

Tesekkurler Ebru hanım. Sevgilerimle🌹💟

Reply
Sema Serbest 3 Ekim 2018 - 15:05

Suna Hanım bu yazınız için çok teşekkür ediyoruz ❤️ Yazılarınızın devamını bekliyoruz.

Reply
Meryem H. Yılmaz 3 Ekim 2018 - 15:56

Tek kelimeyle harika olmuş. Lütfen böyle faydalı bilgiler vermeye devam edin. ❤️

Reply
Kamile 3 Ekim 2018 - 16:02

Ellerinize, emeğinize sağlık Suna hanım, yeni tariflerinizi dört gözle bekliyorum 🌸

Reply
Nurefşan Günay 3 Ekim 2018 - 16:03

Emeğiniz ve güzel tarifiniz için çok teşekkürler Suna Hanım, heyecanla devamını bekliyoruz

Reply
Ayşenur Tekin 3 Ekim 2018 - 16:04

Suna hanım ellerinize sağlık tariflerinizi ilgiyle takip ediyoruz 🙂

Reply
Gülden 3 Ekim 2018 - 19:50

Kefirin süzgeci plastik olmalı. Metal herhangi bir şey değdiğinde tanecikler canlılığını yitiriyor maalesef. Ona mutlaka dikkat edin:)

Reply
Suna Songül 4 Ekim 2018 - 12:50

Metal zarar vermiyor Gülden hanım kefirin sağlıklı olması süt ve maya kalitesi ile tamamen saklama kosullarinin uygun olmasina bagli bu konudaki bilgi maalesef doğru değil ilk zamanlar bende metal degdirmemeye dikkat ediyordum fakat bir sakıncası yokmuş😊ilginiz ve dikkatiniz icin tesekkur ediyorum sayenizde kafalari karistiran bir duruma aciklik getirmis olduk👍

Reply
Elif Beyza 4 Ekim 2018 - 14:01

Çok yararlı bir yazı olmuş yüreğinize sağlık, merakla yazılarınızın devamını bekliyoruz..

Reply
Suna songul 12 Ekim 2018 - 15:56

Teşekkür ederim Elif Beyza 💟

Reply
ZEHRANUR 4 Ekim 2018 - 16:08

Tarifleri denemek için sabırsızlanıyorum. Harikasınız Suna Hanım. Sevgiler 💖

Reply
Suna songul 12 Ekim 2018 - 15:57

Çok teşekkür ederim 💟 sevgiler🌹

Reply
Bircan Yılmaz 12 Ekim 2018 - 07:37

Bu sıcak ve samimi yazı için sağolun Suna Hanım diğer tarifleriniz gibi bunu da en kısa süre de yapacağım. Emeğinize sağlık:)

Reply
Sinem 12 Ekim 2018 - 10:53

Şahane ve birebir tutan tariflerinizden bir tanesi ile karşı karşıyayız yine.👏🏻Elinize ve emeğinize sağlık👍🏻Bende iki bücürüm için 12-14 saati geçmeyen bu sayede ekşi olmayan mayalanmayı tercih ediyorum. Samimi ve içten anlatımınıza ama en çokta sağlıklı tariflerinize çok teşekkürler. Sevgiler💞💞💞💞

Reply
Suna songul 12 Ekim 2018 - 15:58

Çok teşekkür ederim güzel yorumunuza sevgiler💟💟

Reply
Emine 14 Kasım 2018 - 11:08

Yaptım çok güzel oldu 🙂 Bu güzel tarif için çok teşekkürler Suna Hanım. Bu arada günde kaç bardak tavsiye edersiniz, fazlasının vücuda zararı olur mu?

Reply
Suna songul 15 Kasım 2018 - 15:19

Emine hanım merhaba öncelikle afiyet olsun begenmenize sevindim. Kefirin fazlası zararlı mi sorusuna mantık çerçevesinde yanıt vermek gerekirse herşeyin fazlası zararlı aslında ilaçları da besinleri de doğru oranda tüketirsek faydasını görürüz diye düşünüyorum. Günde 2 bardak tüketilmesinde bir sakınca yok fakat süt ürünleri laktoz ve maya hassasiyetinizin de olmaması gerekir aksi halde faydasından ziyade zararı olur. Fazla tüketimi kilo kabızlık ya da ishale sebep olabilir. Sevgiler.

Reply

Yorum Yaz