Kanada’da Doğum

Hilal Ataman İnce

Sonunda 1 Ekim’de Kanada Toronto’da yaptığım doğumu yazıya dökebileceğim. Bütün ayrıntılarıyla anlatmaya çalışacağım için bu macerayı alt başlıklarla yazı dizisi şeklinde yazmaya karar verdim. Yurt dışında doğum yapmak kulağa hoş gelse de, bu süreç maddi ve manevi anlamda zorlayıcı olabiliyor. (Hele ki doların bu kadar yüksek olduğu bir dönemde.) Her şeye rağmen yurt dışında doğumun tek sebebi çocuğuma güzel bir gelecek sunmaktı. Ona yaşayabileceği alternatif bir hayat sunabilmek ve en önemlisi (benim için) iyi üniversitelerde okumasına imkan verebilmek.. Biz elimizden geleni yapalım, yollarını kendileri seçsinler 😉 . Peki o zaman başlayalım…

NEDEN YURTDIŞI, NEDEN KANADA?

Dünyada ve ülkemizde gelecek kaygısı duyan, doğacak çocuklarına yüksek kalitede eğitim, sağlık ve iş imkanları ile çağdaş şartlarda bir yaşam alternatifi sunmak isteyen ailelerin sayısı gittikçe artıyor. Gelişmiş ülkeler içinde, doğum ile vatandaşlık hakkı veren, böylece bu ailelerin birer seçeneği haline gelen 2 ülke var: Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada.

Kanada’da doğan bir çocuk Kanada vatandaşı olur mu ?

Hem ABD, hem de Kanada’da doğum ile vatandaşlık hakkı hukuken güvence altına alınmıştır:

ABD Anayasası Bölüm 1, Ek 14 (US Constitution Section 1, 14th Amendment): Amerika Birleşik Devletleri’nde doğan ve yasalarına tabi olan her birey, Amerika Birleşik Devletleri’nin ve yaşadığı eyaletin vatandaşıdır.

Kanada Vatandaşlık Yasası (Citizenship Act) 3(1)(a) paragrafına göre, 14 Şubat 1977 tarihinden sonra Kanada’da doğan her kişi Kanada vatandaşlığına hak kazanır.

Dünyanın her ülkesinde olduğu gibi, ABD ve Kanada da, vize sahibi olan bir ziyaretçiyi ÜLKEYE SOKMAMA hakkına sahiptir. Her 2 ülkenin de vize başvurularının değerlendirilmesinde dikkate aldığı temel kriterler; ailenin Türkiye’ye dönüp dönmeyeceği ve gerekli finansal güce sahip olup olmadıklarıdır.

Samimi bir ara : Bunları yazaken televizyonda Kanada belgeseline denk geldim 🙂 İyi ki kızım Ayşe Mila’yı orda doğurmuşum 🙂

Kanada’da doğumun avantajları nelerdir ?

Çocuğunuz ABD veya Kanada’da dünyaya geldiğinde devlet okullarında ilk, orta ve yüksek eğitim olanaklarından ücretsiz ya da çok düşük ücretlerle yararlanma hakkına sahiptir. Bunun yanı sıra özel okul ve üniversitelerde de yabancı öğrencilere göre daha uygun koşullarda eğitim görme hakkı kazanır. Devlet hastanelerinden ücretsiz ya da çok düşük ücretlerle faydalanabilir. Çalışma, iş kurma, ticaret yapma haklarından özgürce yararlanabilir.

ABD’de çocuğunuz 21 yaşına geldiğinde anne, baba ve kardeşlerine sponsor olarak oturma izni ( green card ) alabilir. Kanada’da çocuğunuz 18 yaşına geldiğinde anne, babasına sponsor olarak oturma izni alabilir.

Her 2 ülkenin vatandaşları da dünyanın hemen hemen her ülkesine (160’tan fazla ülkeye) özgürce, yani vizesiz seyahat imkanına sahiptir. Her 2 ülke de 50.000USD üzerinde kişi başı gayrı safi milli hasıla elde etmektedir. ABD dünyada 1, Kanada ise 10 numaralı büyük ekonomidir.

Amerika mı Kanada mı ? Peki ben neden Kanada’yı tercih ettim?

Teorisi; Kanada ‘sosyal devlet’ anlayışı ile kurulmuş bir devlettir. Eğitim ve sağlık gibi temel hizmetler devlet güvencesinde ve yüksek kalite ile sağlanır.

Oturma hakkı olanlar için sağlık hizmetleri ücretsiz, öğrenciler için sağlık sigortaları ucuzdur.

Kanada suç oranları düşük, politik açıdan istikrarlı, güvenli, demokratik bir ülkedir. CBIE (Uluslararası Eğitim Kanada Bürosu) araştırmalarına göre ülkedeki uluslararası öğrencilerin yaklaşık yüzde 70’i Kanada’yı eğitim görmek için tercih etme nedenleri arasında güvenli bir ülke olmasını göstermiştir.

Toronto ve Vancouver dünyanın yaşanılacak şehirleri sıralamalarında her zaman ilk 10; Calgary ve Montreal ise dünyanın yaşanılacak şehirleri sıralamalarında her zaman ilk 20 arasında yer almaktadır.

Kanada 10milyon km2 yüzölçümü ile dünyanın 2. en büyük toprağına sahip olması, çok zengin doğal kaynakları ve 35 milyon gibi görece düşük nüfusu ile yüksek bir ekonomik büyüme potansiyeline sahiptir.

Toronto Belediye Bşk Yrd ifadesine göre, şehir nüfusunun %51’i ülke dışından gelen insanlardan oluşmaktadır (2015). Dolayısı ile ‘yabancılık’ kavramı söz konusu değildir.

Kanada, ülkede yaşamayan vatandaşlarından herhangi bir vergi talep etmemektedir.

Şimdilik kısa bir ara verme zamanı, bir sonraki yazımda başka detaylarda görüşmek üzere …

Sevgiler,

NOT: Yazının ikinci bölümüne Kanada’da Doğum (2.bölüm) başlığı üzerinden ulaşabilirsiniz:

13 Yorum

Bu yazılar ilginizi çekebilir!

13 Yorum

Avatar
Selin 31 Ocak 2018 - 19:04

Merhabalar onc likle tebrikler ?? Benim kizimin adi da Mila:) Mila Amerika’da dogdu. Ama simdi gelecek kizimizi Kanada’da dogurmayi dusunuyorum. Onun icin tecrubelerinizden yararlanmak isterim. Daha detayli bilgi alirsam cok sevinirim

Reply
Avatar
Berna Salkaya 1 Şubat 2018 - 12:48

Merhaba Selin hanım,
Umarım sağlıklı bir şekilde ikinci bebeğinizi de kucağınıza alırsınız. Kanada ile doğum yazımızın devamı kısa bir zaman sonra yayında olacak 🙂
Çok teşekkürler ilginiz için ..

Reply
Hilal Ataman İnce
Hilal Ataman İnce 2 Şubat 2018 - 10:34

Merhaba Selin Hanım,
Tebrik ederim sizi ve abla adayı Mila’yı. Kızım henüz çok küçük olduğundan planlanan sürede yazamıyorum. İkinci yazımı bugün gönderdim, ayrıntıları ve süreci sizlerle paylaşıyor olacağız.

Sevgilerlerimle…

Reply
Avatar
Berna Salkaya 12 Şubat 2018 - 15:45

Tekrar merhaba Selin Hanım,

Kanada yazı dizimizin 2. bölümü yayında. Kanada’da Doğum (2.bölüm) başlığı üzerinden ulaşabilirsiniz.

sevgiler
Berna 🙂

Reply
Avatar
expataile 28 Mart 2018 - 18:10

Yararlı bilgiler. Biz de Kanada’da doğumu aracısız, masrafları az tutarak ve sorunsuz yapabilmek için gerekli bütün bilgileri ve detayları içeren kapsamlı bir kitap hazırladık. instagram: @expataile

Reply
Avatar
Environmentalist 17 Haziran 2018 - 06:23

Merhabalar, kanada da doğum çok pahalı, Coop vb. eğitim programı ile kanadaya gelsek ve orada doğum yapsak, ücretler türkiyeden doğum için gitmekle aynı mıdır?

Bilgi paylaşırsanız çok sevinirim.

Sevgi ve Saygılarımla.

Reply
Hilal
Hilal 16 Temmuz 2018 - 14:41

Merhaba, ben ordayken dil okuluna kayit yaptirmistim. Onlarda sigorta yapiyorlardi ancak dogum icin sigorta baslangicinda hamile olmamaniz gerekiyor. Yani ucretsiz dogum icin orda 9 aydan fazla yasamaniz ve bu sigortayi yaptirmaniz gerekiyor.

Sevgiler, Hilal İnce

Reply
Avatar
Şebnem Aktan 31 Ocak 2019 - 23:31

Okumanızı öneririm:
hepgenciz.com sitesinde Kanadada-dogum-yapmak-nasil-neden başlıklı bir yazı var.
Tur şirketlerine tonla para vermeden kendiniz nasıl yaparsınız, anlatıyor.

Reply
Avatar
Merve 13 Aralık 2019 - 05:30

Hilal Hnm size ulaşmak isterim Kanada doğum düşünüyorum

Reply
Avatar
Selma 23 Ocak 2020 - 23:13

Hilal Hn merhaba, Garo beyin yada Asistanı nın mail adresini alabilirmiyim. Fiyatlar konusunda bilgi almak istiyorum.

Reply
Avatar
admin 10 Şubat 2020 - 21:24

garo.damla@gmail.com adresinden ulaşabilirsiniz, sevgiler. 🙂

Reply
Avatar
Aycan 30 Ocak 2020 - 23:53

Merhaba,ben de doktor iletişim bilgisi rica edebilir miyim

Reply
Avatar
admin 10 Şubat 2020 - 21:22

merhaba garo.damla@gmail.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Reply

Yorum Yaz