Kanada’da Doğum (2. Bölüm)

Hilal Ataman İnce

Yurt dışında doğum ile alakalı en çok merak edilenlerin başında hamilelikte uçağa binmek ve ülkeye giriş geliyor. Oraya doğum için gittiğimi anlarlarsa geri yollarlar mı endişesi yaşıyor insan. 🙂 Bu endişe bende olmadı, çünkü karnım 32. haftada hala belli belirsizdi, ayrıca “hamileyim ben bakın göbeğime” nidasını sevmediğimden 20 kusur siyah taytımı bol gömlek ve tişörtler ( Sevgili eşim Melih’in tişörtleri 🙂 ) ile kombinledim.

Hamilelikte kaçıncı haftaya kadar uçağa binilebilir ?

Dönelim konumuza, Kanada’ya yolculuğumuzda,  Thy’nin web sayfasında “Tek bebeğe hamile olan yolcularımız, 28. haftanın başından 35. haftanın sonuna kadar kendi doktorlarından aldıkları “uçakla seyahatinde herhangi bir sakınca yoktur” ibaresi yer alan raporla seyahat edebilirler. Otuz altı hafta ve sonrasında ise doktor raporu olsa dahi hamile yolcuların seyahatine izin verilmez.” yazısını okuduktan sonra doktorumdan raporumu aldım ve 32. haftamda uçağa bindim. Yaklaşık 12 saat süren yolculuğum gayet iyi geçti. Doktorum her 2 saatte bir kalkıp dolaşmam konusunda beni uyarmıştı. Kalk, yürü, su iç, tuvalete gir, iki bıdı bıdı yap yolcularla, koltuğuna dön, film izle, uyuya kal, yemek servisi, içecek servisi … derken Toronto’ya vardık. 🙂

Toronto havalimanından merkeze ulaşım nasıl sağlanır ?

Toronto Pearson Uluslararası havalimanından merkeze gitmek gerçekten çok kolay. İster UBER ile 30  cad’a (Kanada doları) git, ister 50 cad’a taksiyle git, istersen 3 cad’a metroyla git. Tabi bunları öğrenmek zaman aldı. Kanada’ya gitmeden önce citymapper uygulamasını indirmiştim. Gideceğim yeri yazdığımda bana ulaşım ücretleriyle beraber nasıl gitmem gerektiği konusunda bilgi veriyordu.  ( gerçekten başarılı  bir uygulama )

Kanada’da doğum doktorumu nasıl buldum ?

Ulaşım kısmını atlattıktan sonra sıra doktor randevusundaydı. Sanırım herkesin merak ettiği yerde burası. Doktor kim ve nereden buldum? Açıkçası kolay olmadı, bu sebeple buradan hemencicik şıp diye yazmaya da elim varmıyor. 🙂 Çok araştırdım, sorduk, soruşturduk, bulamadık, vazgeçtik. Türkiye’den oradaki hastaneleri aradık. E tabi adamlarda elin yabancısını orada doğurtmak istemiyor olmalı ki pek bilgi vermediler. Kimisi al 50bin dolarını gel dedi. Neyse girmiştik niyetine verelim parasını yapalım doğumu dedik.

Şaka 🙂

Tabi ki de pek sağlıklı cevaplar alamadık telefon ile. O zamanlar Boğaziçi Üniversitesi’nde kursa gidiyordum. Hamile olduğum için arkadaşlarla yurtdışında doğum ile alakalı konuşuyoruz sürekli.. Bir gün “Kanada’da doğum yapmak niyetindeyim ama doktor ve hastane bulamıyoruz” diye yakınırken arkadaşım Balca “Aa çok yakın arkadaşım Kanada’da doğum yaptı, hemen kendisine sorayım” demez mi ??

Aranan kan bulunduuuuu.

Sabırsızlandım, hemen öğrenmek istiyordum. Neyse ki beklediğim cevap çabuk geldi, artık elimde Kanada’da doğum için iletişim kurabileceğim bir doktor ismi ve mail adresi vardı. Hiç vakit kaybetmeden mail attım doktora, doktordan cevap geldi: “Hayırlı olsun Hilal Hn.” Hem de Türkçe. 🙂 Türk asıllı bir doktor! ( Her ne kadar doğumu Dr. Mo -Japon bir doktor- yapmış olsa da ). Kendisine hemen şu kadarlık hamileyim, oraya gelmek istiyoruz bla bla derken bir baktım mailimde randevu tarihi var. 23 Ağustos 2017. Kendisi ile o gün tanıştık. Çok tatlı Türkçesiyle rahatlatmıştı beni.

Kanada’da sezeryan doğum pek rastlanan bir şey değil. Ancak Mila 32. haftada henüz dönmediği için doktorumla epidural normal doğumun yanı sıra sezeryan doğum hakkında da konuştuk. Eğer dönmezse mecburen sezeryan olacaktı, ki dönmedi. Sezeryan için gün verildi ancak kendi doktorum doğurtmadı.

Bu da başka bir yazıda olsun “ Acaba Neden ?” 🙂

Kanada’da gebelik muayenesi nasıl yapılıyor ?

Bu arada oradaki hastaneler bizim özel hastanelerimiz kadar donanımlı değil. Sadece steteskop ile bebeğinizin kalbini dinliyor, el ile karnınıza dokunuyorlar.

“Bebeğimi ekranda göreyim, amanda kilosu ne olmuş, artmış mı, burnu babasına benziyor, aaa aynı ben, ellerini mi o ?” falan diyeceğiniz ultrason cihazı yok. Bunun için doktorunuz size reçete yazar gibi bir ultrason cihazına girmeniz için kağıt veriyor.

Gebeliğinizin ortalama 35. haftasında siz ultrason merkezine gidiyorsunuz, ( Ben Bloor caddesi üzerinde bir yere gitmiştim) yaklaşık 200 cad verip bilgi almıyorsunuz. 🙂 Bebeğinizi de görmüyorsunuz. Ben yüzünü görebilir miyim acaba dediğimde “Bebeğinizin neye benzediğinden çok daha önemli şeylere bakıyorum” diye bir cevap aldım! Bu arada kız kardeşim gizlice telefon ile video çekiyordu olur da yüzü görünür diye ama nafile. Özetle 1 saat süren ultrason muayenesinden sonra rapor doktorunuza gidiyor. Soru sorunca, doktorunuz cevaplayacaktır diyorlar. Böyle yazdım ama tatlı dille sizi geri çeviriyorlar. Bu durumdan her ne kadar şikayetçi olsam da iyi insanlar ve işlerini iyi yapıyorlar. Ultrason merkezinde çalışan kişi yanlış bilgi vermemek adına doktora gönderiyor raporu, çünkü  onun yorum yapma yetkisi yok.

Bu süreci de sağ salim atlattıktan sonra, bir sonraki doktor randevusunu sabırsızla bekliyordum. Beklerken ne mi yaptım ?

Gezdim 🙂 Çok çok çok!! Çok yürüdüm. Yonge and Bloor, Eaton Centre, CN Tower, St Lawrence Market, Distillery District, Niagara …

Anlatıcam,

Sevgilerimle …. Hilal 🙂

NOT: Bu yazı dizisinin ilkine Kanada’da Doğum , ikincisine Kanada’da Doğum (3. bölüm) başlıkları üzerinden ulaşabilirsiniz.

22 Yorum

Bu yazılar ilginizi çekebilir!

22 Yorum

gözde 18 Şubat 2018 - 19:05

Merhaba,

öncelikle bebeğiniz hayırlı olsun. (darısı bize olsun). biliyorum bir sürü mail geliyordur ve soracagım coook sey var aslında ama hepsinden önce eğer şunlara cevap verebilirseniz çok çok çok mutlu olurum.

kanadada sigorta yaptırdınız mı?
ve doktorun adını alabilir miyim?

Reply
Hilal Ataman İnce 14 Mart 2018 - 15:51

Merhabalar, 3. Yazi yolda. İstediğiniz ayrıntılar yer alıcak. Sevgiler …

Reply
Farya 14 Mart 2018 - 10:53

Merhaba Hilal Hanım,
Sağlıklı sıhhatli mutlu günler diliyorum. Okurken heyecanlandım 🙂 Ne güzel anlatmışsınız.
Devamını yazacak mısınız? Çok keyifli olmuş? Kanada da neler yaptınız?
Bir de doktorun ileitşim bilgilerini paylaşabilir misiniz? Kime mail attım aradımsa ırkçı yaklaştı ırkçı yaklaştılar konuya.

Reply
Hilal Ataman İnce 14 Mart 2018 - 21:54

Merhaba Ferya Hn. Yazımı keyifle okumanıza çok mutlu oldum. Neler yaptığımı ve neler yaşadığımı seve seve yazarım. 3. Yazı yolda, doktor bilgilerini vereceğim. Bu ırkçı yaklaşıma telefonda bizde maruz kaldık ancak Kanada’ ya ayak bastığınız andan itirbaren böyle bir yaklaşım söz konusu bile değil, yüreğinizi ferah tutun.

Sevgiler .

Reply
ha 23 Mart 2018 - 14:50

Merhaba,
hastanenin baştan verdiği fiyat teklifini de paylaşmanız mümkün mü? en çok aklıma takılan olası bir erken doğumda nicu fiyatı. gecelik 4-5bin $ diyor internette. özellikle ikiz olması durumunda zaten erken doğacağı için aklımı kurcalıyor
teşekkürler

Reply
HİLAL 29 Mart 2018 - 23:37

Merhaba, gecelik anne çocuk oda fiyatı sizin dediğiniz fiyata geliyor. Umarım herşey yolunda gider ve böyle bir durumla karşılaşmazsınız.

Sevgiler

Reply
Isil 24 Mart 2018 - 12:35

Merhabalar,

Bilgilendirici yazilariniz icin cok tesekkur ederim. Ben de bu yaz dogumumu Kanadada gerceklestirmek istiyorum. Hatta gecen sene dogumu da iceren uluslarararasi saglik sigortasi yaptirdim. Henuz 18. haftadayim ancak artik doktor, hastane ve kalacak yer gibi konulari halletmek istiyorum. Aslinda kesin kararimi 20. hafta ayrintili ultrasona girdikten sonra verecegim ve girisimlerime baslayacagim. Bundan once size birkac soru sormak isterim. Karnim belli olduktan sonra gitsem sorun olur mu giriste en onemlisi. Yani hamileligin 32-36 hafta arasi. Giremedikten sonra hicbir anlami yok cunku gerisinin. Bunun disinda girerken ne cevap vermeliyim burada ne yapacaksiniz sorusuna. Ayrica mailimden de doktor ve hastane ismi ayrica toplam odeme tutarinizi yazabilirseniz cok memnun olurum. Her ne kadar sigortam olsa da muhtemelen elden isteyecekler benden ve ben sigortadan alacagim.
Sevgiler.

Reply
Sevim 25 Mart 2018 - 21:08

ISIL hanım merhaba,

yaptırmıs oldugunuz uluslararası sigortayı nereden yaptırdıgınız ve tutarını paylasma imkanınız var mıdır?

teşekkürler

Reply
Burcu 28 Mart 2018 - 10:48

Bazı kaynaklarda Amerika’nın geri çevirme şansı olduğunu ama Kanada’nın siz direk doğuma geldim bile deseniz sizi içeri almama gibi bir geri dönüş yapamayacağını okudum.

Reply
HİLAL 29 Mart 2018 - 23:41

Girişte geri çevrilen görmedim ama sorguya çekilenler vardı. Neden – Niye – Ne yapacaksın- Nerede kalacaksın- Niye bu kadar para getirdin gibi ayrıntılı sorular sorduklarını biliyorum. Siz yine de doğuma geldim demeyin tabi ama geri çevrilme olayı duymadım da görmedim de oraya gitmeden önce turistik yerlere bakın. Örneği Niagara şelalesini görmeye geldik gibi sıkıntı yaşamazsınız.

Reply
Isil 26 Mart 2018 - 11:07

Good Neighbor Insurance’dan Karenla gorusebilirsiniz. Ben onlarin araciligiyla yaptirdim. Bircok sigorta secenegi veriyor. Fiyati deductible a gore degisiyor. Gerci maternal benefitde deductible i en yuksekten bile secseniz odemeniz gerekmiyormus. Deductible bu arada sirketin size odeme yapmaya baslamadan once kendinizon yapmasi gereken saglik harcamasi tutariymis. Umarim faydali olabilmisimdir. Yalniz henuz sigortayi hic denemedim.

Reply
saadet 5 Nisan 2018 - 09:19

ışıl hanım sağlık sigortasını hamilelik olmadan önce mi yaptırdınız,? sorumlarımız için size ulaşabileceğimiz bir iletişim kaynağı verebilir misiniz?

ya da hilal hanım siz sağlık sigortası yaptırdınız mı? vize almadan önce sağlık sigortası muhakkak istiyorlarmış diye duydum.

Reply
Isil 22 Ekim 2018 - 13:05

Merhabalar,
Saglik sigortasi hamile kalmadan yapilmalidir. Bu sart degil ancak yurtdisinda dogum yapmaya gidiyorsunuz ve neyle karsilasacaginiz belli degil. Bebeginizin Neonatal intensive care unitde kalmasi durumunda odeyemeyeceginiz ucretler karsiniza cikar. Ben bu riskleri dusunerek premier health global adinda bir sigorta aldim. Bu sigortayi da good neighbor insurance aeaciligiyla aldim. Bunu yaziyorum cunku memnun kaldim. Ilk yazdigiminda henuz sigortadan faydalanmamistim ancak Agustos ayinda Kanadada dogum yapinca anlasmali olduklari hastaneye odemeyi dogrudan sigorta sirketi yapti. Doktorun ucretini ise ben odeyip, faturasini online olarak yolladim ve geri odemesini aldim. Faturalarin imzali olmasi gerekiyormus bu arada. Geri odeme 2 ayi buluyor. Bunun disinda bebegin ilk ay doktor kontrollerini de odedi. Sigortanin bekleme suresi 10 ay. Yani baslangic tarihinden.itibaren 10 ay sonra annelikle ilgili masraflari oduyor. Ben toplam iki sene en yuksekten odeme yaptum. Yaklasik $8000 abd odeme yaptim ve $5500 abd dolarlik masrafimi odedi. Kendim masraflari sigortasiz odeyecek olsaydim muhtemelen hastane faturasi daha cok olAcakti cunku hastaneyle pazarlik yapmislar. Bu isten ne karli ne de zararli ciktim ancak Kafamda ya birseyler ters giderse sorusundan kurtulmus oldum. Umarim birilerine faydali olabilirim

Reply
Didem 29 Mart 2018 - 21:56

Merhaba,
Ben de Haziran 2018 sonu Kanada ya doğum için gitmek istiyorum. Sizdem ricam doktorunuzun iletişim bilgilerini bana iletebilir misiniz?
Çok fazla araştırdım ama cok da tatmin edici cevap alamadım, sizin doktorunuz benim için çok büyük bir şans olacak. Geri dönüşünüzü bekliyorum, cok cok tesekkurler…

Reply
Hilal 2 Nisan 2018 - 13:24

Merhaba Didem Hanim, instagram sayfasindan hemanneyimhemgezerim i takip edip Dm den sorulariniza seve seve yanit veririm.

Reply
saadet 3 Nisan 2018 - 09:46

hilal hanım merhaba hemanneyimhemgezerim hesabınızı takibe başladım, dm de attım 🙂

Reply
Banu Anlar 1 Mayıs 2018 - 22:40

Haziran 2017’de bu yasanın, orada doğmanın Kanada vatandaşlığı kazandırma durumunun değiştiği yazıyor (Canadian citizenship act)
Acaba yine de Kanada pasaportu veriyorlar mı?

Reply
Esin 2 Temmuz 2018 - 11:17

Merhaba , havalimanında hamileliğim çok belli olmuyordu, bol tişörtler giymiştim diyorsunuz ya, acaba x-ray cihazından geçtiniz mi? Ya da geçmediğinizde hamileliğiniz anlaşılmıyor mu? Elbet neden geçmediğinizi sorarlar, bu durumu nasıl hallettiniz, ya da bu sadece hamileliğin haftasını belli etmemek miydi, yani hamileyim ama o kadar ilerlemedi demek mi?
Yanıtınız için şimdiden teşekkürler

Reply
EDA NUR KARSEL 13 Temmuz 2018 - 12:16

Merhaba Hilal Hanım,

Kardeşimle birlikte keyifle okuduk, biz de beiş bekliyoruz ve Kanada’ya gitmek istiyoruz. Doktorunuzun isim ve iletişim bilgilerini paylaşabilir misiniz?

Şimdiden çok tşk ediyorum.
Sevgiler,

Reply
Ayaz 14 Ağustos 2018 - 16:58

merhaba,

kanadaya girişte ne kadar süre kalacağınızı söylediniz? 2-3 hafta kalacağım dediyseniz ayrıca bir bilet rezervasyonu gösterdiniz mi?

Reply
Gözde 31 Ekim 2018 - 12:57

Merhabalar,
Hamileliğimin 28 haftası yani 2 ay sonra kanadaya gideceğim, öğrenci vizesiyle gidiyorum ve kalacağım yer hepsi var, doktor nasıl ayarlayabilirim bana bu konuda bilgi verebilir misiniz

Reply
Isil 6 Kasım 2018 - 12:52

En kolayi bir walk- in clinic’e girip seni bir doktora yonlendirmesini istemek olabilir. Ogrenci oldugunuzu soylersiniz ve bu isinizi kolaylastirir. Ya da internetten ratedmds.com sitesinden o bolgedeki obstetricianlarin iletisim numaralarini arayip seni kabul edip etmeyeceklerini sorarsiniz.

Reply

Yorum Yaz