Hareketli Uçak

Pınar Cambaz

Merhaba kitap kurtları!

Bavullar hazırlandı, biletler alındı, tatil hazırlıkları başladı mı? 🙂

Bu haftaki kitabımız, ilk defa uçağa binecek minikler için seçtiğimiz “Hareketli Uçak”.

Hareketli Uçak, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları’ndan çıkan Hareketli Kitaplar serisine ait. Bu seri çocukların boyut algılarını, el göz koordinasyonlarını ve çevreyle bağlantı kurma yeteneklerini geliştirmek amacıyla hazırlanmış.

İş Bankası Kültür Yayınları kitabı 2-5 yaş arası çocuklar için önerse de minik parmaklar 18 aylıktan itibaren bu kitabı sevecektir diye düşünüyorum. Kitap oldukça kalın sayfalardan oluşuyor, o yüzden bol bol denenmeye, incelenmeye, açılıp kapanmaya, tükürüklere, öpücüklere, ısırıklara ve mamalara dayanıklı olacaktır diye düşünüyorum. 🙂

Kitabın her sayfasında havaalanı ve uçakları tanıtan kısa bir cümle yer alırken, çocukların parmaklarıyla çekebilmesi, çevirebilmesi, açıp kapayabilmesi için de hareketli bölümler yer alıyor.

Örneğin taşıma bandını anlatırken, kitaptaki çocuğun oyuncak ayısını bulabilmesi için parmağımızla çevirip taşıma bandını hareket ettirebiliyor, bavulların arasındaki ayıyı bulmaya çalışabiliyoruz.

Selim’in ilk uçak yolculuğu öncesinde kitaplığımızı katılan bu kitabı severek okumuş, hatta havaalanına giderken yanımıza alıp “bak aynı senin kitabındaki gibi” diyerek hem sakinleştirmeye hem de oyalamaya çalışmıştık.

Serinin diğer kitapları olan Hareketli Tren, Hareketli İtfaiye, Hareketli Tatil, Hareketli İnşaat, Hareketli Kumsal kitaplarına da göz atmakta fayda var. 🙂

Keyifli okumalar!

Yazan: Rebecca Finn

Yayınevi: Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

Sayfa: 8

Yaş aralığı: 2+

0 Yorum

Bu yazılar ilginizi çekebilir!

Yorum Yaz