Hamilelikte Pilates

Berna Salkaya

Röportaj: Pilates eğitmeni Volkan Bahadır.

Daha önceki bir yazımda hamilelik sürecim boyunca çok az kilo aldığımdan  ve düzenli pilates yapmış olmam nedeniyle bu süreci çok rahat geçirmiş olduğumdan bahsetmiştim. Pilates konusunda etrafımdan çok fazla soru alınca, süreci daha bilinçli bir şekilde sizlere aktarabilmek adına sevgili hocam Volkan ile bir araya gelelim ve hamile pilatesi ile ilgili en çok merak edilen sorular üzerine bir konuşalım istedim. Sağolsun kendisi beni kırmadı ve ortaya bu keyifli röportaj çıktı. Umarım konuyla ilgilenenler için faydalı bir içerik olur, keyifli okumalar 🙂

Herkes hamile pilatesi yapabilir mi?

Bana kalırsa herkes yapabilir ama hamilelik çok hassas bir dönem olduğu için eğitmenin deneyiminin de çok önemli olduğunu vurgulamak istiyorum. Ayrıca herkesin doğum süreci ve fizyolojik durumu farklı olduğu için bu süreci bir yandan kişinin doktoru da mutlaka takip etmeli. Doktor önerisi olduğu müddetçe biz eğitmenler kişiye en uygun programı hazırlarız.

Hamile pilatesine ne zaman başlanmalı?

Öncelikle şu soru hep akla geldiği için ona bir açıklık getirmek istiyorum. Hamile pilatesini sadece hamile kalmadan önce düzenli pilates yapanlar yapabilir gibi bir kural yoktur. Vücut yeterliliklerinde farklılıklar olsada sağlıklı bir hamilelik süreci geçiren anne adayının, doktoru da egzersizi destekliyorsa egzersiz yapılmasında hiçbir sakınca yoktur.

Hamilelikte pilatese ne zaman başlanmalı konusunda gelince; hamilelik 9 ay boyunca vücutta inanılmaz ve mucizevi değişimlerin olduğu ve birçok yeni hormonun salgılandığı bir dönem. Bu salgılanan hormonlardan dolayı eklem yerleri ve kas dokuda değişimler de söz konusu olabiliyor. Hatta beden, hamileliğin ilk döneminde bir nevi bebekle savaşıyor. Bu yüzden hamileliğin ilk evresi olan çocuğun tutunma döneminde genelde egzersiz tavsiye edilmez. Genel olarak 12. haftadan sonra kişinin doktorunun da önerisi var ise kontrollü şekilde pilatese başlanabilir.  Çünkü ilk dönem sadece bebeğin ana rahmine tutunma dönemi değil, aynı zamanda anne adayının ruhsal ve psikolojik olarak da bir değişimden geçtiği dönem. Bu süre anne olma fikrini benimsemek için de uygun bir süre diye düşünüyorum. O nedenle bana göre de 12. veya 13. Hafta hamile pilatesine başlamak için en ideal zamanlar.

Hamile pilatesine kaçıncı haftaya kadar devam edilebilir?

Benim yaşadığım tecrübeye dayanarak 34. veya 35. haftaya kadar devam edilebilir diyebilirim. Hatta çocuk doğum yoluna girdiğinde doktor kontrolü ile büyük top üzerinde doğumu kolaylaştırıcı özel çalışmalar da yapabiliyoruz. Son haftalarda ise kişinin kendini doğuma hazırlaması için devam etmemeyi tercih ediyoruz. Çünkü, anne adayında meydana gelen değişimlerin en yoğun hissedildiği dönem de son dönemler oluyor. Bebek doğum ağırlığına çok yaklaştığında, annenin vücudu doğru kanı dolaştırmak için ödem yapıyor ve şişiyor. Bu durum da beraberinde hareket kısıtlılığını getiriyor. Bu nedenle hamileliğin son dönemini annenin daha çok istirahat ederek geçirmesini uygun buluyoruz.

Haftada kaç gün hamile pilatesi yapılması ideal?

Aralarda birer gün dinlenme ile haftada 3 gün tavsiye edilir. Fakat haftada 2 gün gelen üyelerde var, böyle olduğunda bir gün için de farklı bir aktivite öneriyorum. Anne adayı o günü hafif bir yürüyüş ile destekleyebilir.

Hamilelik döneminde pilates anne adayına ne kazandırır?

Hamilelik süreci boyunca anne adayının vücuduna salgılanan relaxin hormonu, kişinin eklem bölgelerini daha esnek hale getirir ve pelvik bölgeyi de etkiler. Bu etki sonucunda anne adayında idrar kaçırma, kanama gibi sonuçlar ortaya çıkabilir. Yapılan düzenli egzersizler, relaxin hormonundan dolayı kontrolü bozulan eklem bölgelerinin nasıl çalışması gerektiğini öğretir. İç bacak kas grupları kuvvetlendirilerek idrar kaçırma, kanama gibi durumların önüne geçilebilir . Hamilelik döneminde kişi kendi ihtiyaçlarını karşılarken çocuğunda ihtiyaçlarını karşılayabilecek metabolizmaya ihtiyaç duyar. Bu nedenle vücut, içerisinde yer alan yeni varlığı desteklemek için nabzını arttırıp 120-140 aralığına çıkarır. Kanın daha rahat dolaşması için ise vücutta şişme meydana gelir. Anne adayı bu dönemi ne kadar çok hareketli geçirirse hamilelik dönemini de o kadar kaliteli geçirmiş olur. Buradaki kalite nedir diye soracak olursanız; anne adayının hareket kabiliyetini kaybetmeden, eklem bölgelerindeki dejenerasyonları engelleyerek, günlük hayatına olabildiğinde aynı şekilde devam etmesidir.

Hamile pilatesi soft bir egzersiz olduğundan dolayı çok tekrar ve az direnç ile beraber kişiyi vücudunda olan ağırlıklara karşı korur. Bunun mantığı çok basittir, hamilelik süreci boyunca vücutta güçlendirilmesi gereken kas gruplarını çalıştırmak gerekir. Öncelikli olarak sırt kasları güçlendirilir. Karın çalışmaları çok tavsiye edilmez. Hamilelikte karnında taşıdığını doğum sonrası kollarında taşıyacağın için kol kaslarının da kuvvetlendirilmesi önemlidir 🙂

Sadece bu kadar da değil, hamilelik döneminde yapılan pilates hamilelik sonrası toparlanma sürecine de ciddi bir destektir.

Anne adayları evde kendi imkanları ile hamile pilatesi yapılabilir mi?

Bana kalırsa evde egzersiz yapılması doğru değil. Hele ki egzersiz geçmişi olmayan kişilerin video veya kitap ile egzersiz yapması istenmeyen sonuçlar bile doğurabiliyor. Çünkü kişinin ilk önce kendi iskelet ve kas sistemini tanıması gerekir. Hamilelik dönemi ise bu konuda çok daha hassas. Bu nedenle kesinlikle tavsiye etmiyorum. İlla evde yapılacaksa çok soft hareketler önerilebilir. Fakat bu konuda bile hareketlerin sıklığı konusunda mutlaka bir uzman görüşü alınmalıdır.

Anne adayları ortalama bu işe ne kadar bütçe ayırmalı?

Fiyatlar aslında birçok etkene göre değişkenlik gösterebiliyor. Stüdyonun merkezi bir yerde olması, popülerliği, hatta son dönemlerde gelen ünlü sayısının çokluğu bile fiyat skalasında önemli 🙂

Bizim stüdyomuzda, 10 ders ücreti 1000TL +1 bonus dersi var.

20 ders için ise 1900 TL ve +2 bonus ders oluyor.

Genel olarak değerlendirecek olursak hamilelik döneminde 3.000-4.000 TL bu iş için ayrılması gereken ideal bütçedir.

 

Son olarak, Volkan Hoca’nın stüdyo bilgilerini aşağıda bulabilirsiniz.

Teşvikiye mah. Şakayık sok. Ihlamur Palas apt. No: 42 Kat: 5 Daire: 11 Nişantaşı / İstanbul

  • Pilates & Move: 0(212) 296 80 96
  • Volkan Bahadır: 0(537) 687 07 08
  • pilatesandmove.com@gmail.com

 

0 Yorum

Bu yazılar ilginizi çekebilir!

Yorum Yaz