Hamilelikte Grip Olmak Tehlikeli mi ?

Kübra Irmak

Gebe olduğunuzu öğrendiğiniz andan itibaren kendinize ekstra özen göstermeye başladığınızı, özellikle beslenme konusunda çok daha özenli davrandığınızı biliyorum. Hamilelik süreci boyunca sadece beslenme değil, fiziksel sağlığınız konusunda da oldukça dikkatli davranmalı özellikle grip olmamak konusunda elinizden geleni yapmalısınız.

Gebelikte grip olmak tehlikeli mi ?

Pek çok hastamın sorduğu “gebelikte grip olmak tehlikeli mi?” sorusunun yanıtı malesef evet. Hamilelik ile birlikte bağışıklık sistemi zayıfladığı için hastalıklara daha açık hale gelirsiniz, bu cümle size olumsuz gibi görünse de aslında zayıflayan bağışıklık sistemi bebeğinizin vücut tarafından yabancı bir madde gibi algılanmasını engeller. Fakat bu dönemde akciğer ve solunumda değişikliklere neden olabilecek grip, çok kısa sürede zatüre gibi daha ciddi rahatsızlıklara dönüşebilir ve bu durum erken doğum gibi ciddi sonuçlara neden olabilir.

Eğer şuan da grip olan bir hamile iseniz, hemen paniğe kapılmayın, tabi ki bu süreci sıkıntı yaşamadan atlatan pek çok hamile var, fakat istatistikler göz önünde bulundurulduğunda bu konuyu önemsemeniz gerektiğinin altını iyice çizmek istiyorum.

Grip bebeği etkiler mi? Grip bebek için riskli mi?

Bu sorunun yanıtı da evet, grip bebeği etkiler.Anne adayında meydana gelen yüksek ateş, bebekte sinir sistemi oluşum bozukluklarına neden olabilir. (nöral tüp defekti gibi.) Nispeten hamileliğin ilk dönemlerinde grip olmak daha düşük bir tehdit unsuru olsa da, hamileliğin ileri dönemlerinde grip olmak erken doğum olmasını tetikleyebilir.

Hamilelikte grip olduğunuzda ne zaman doktora başvurmalısınız?

 • Nefes darlığı ya da nefes alma sorunu yaşadığınızda,
 • Durmayan ve şiddetli kusmalarınız olduğunda,
 • Gögüs ya da karın bölgesinde ağrı hissettiğinizde,
 • Ani baş dönmesi veya bilinç bulanıklığı yaşadığınızda,
 • Akıntınızın kanlı olması durumunda,
 • Bebeğinizin hareketlerinin azaldığını ya da kesildiğini hissetmeniz durumunda,
 • 38 derece ve üstü ateşinizin olması halinde doktora başvurmanız ve önlem almanız gerekmektedir.

Hamilelikte grip ile baş etmeni yolları nelerdir? Hamilelikte gribin doğal yollarla iyileşmesi söz konusu olabilir mi ?

Grip olacağınızı hissediyorsanız, mümkün mertebe görüşmelerinizi sınırlandırmalısınız, hatta kendinizi kötü hissediyorsanız yanınızda birinin bulunması destek almanız açısından kolaylık sağlayacaktır.
Hamilelikte grip olmanız durumunda,

 • Sıvı tüketimini arttımanız önemlidir. Kafein içermeyen sıvıları tüketmeye özen gösterin. Bol suyun yanı sıra, içeriğinde c vitamini bulunan meyve sularını da tercih edebilirsiniz.
 • İçeriğinde asetaminofen bulunan ilaçlar, ateşin düşmesini sağlar ve gebelikte kullanılabilir. Parol, minoset gibi ilaçları ateşiniz olması durumunda tercih edebilirsiniz.
 • Eğer burnunuz tıkalı olduğu için gebelikte nefes alma sorunu yaşıyorsanız, okyanus suyu kullanarak nefesinizi açmanız mümkün. Bunu temin edemediğiniz durumlarda ise, evinizde 1 su bardağı suyun içerisine 1 çay kaşığı tuz ekleyerek kendi okyanus suyunuzu elde edebilirsiniz.
 • Boğaz ağrısı yaşamanız durumunda, ada çayını gargara olarak kullanabilirsiniz, yalnız içmemeniz gerektiğini lütfen unutmayın.
 • Antiviral tedavi (grip virüsüne yönelik bir antibiyotik) almanız gerekiyorsa buna hekiminizin karar vermesi gerekiyor, hamilelik döneminde antiviral kullanımının yan etkileri konusunda ciddi bir duruma rastlanmasa da genel olarak antiviral kullanımı hekim kontrolünde olmalıdır.
  Oseltamivir (Tamiflu) ve Zanamivir (Relenza) gebelik süresince kullanılabilecek ilaçlar olarak The Centers for Disease Control and Prevention (CDC) tarafından önerilir, yine de kullanımı mutlaka bir hekim tarafından takip edilmelidir.

Gripten korunmak için neler yapılmalı ?

 • Hasta insanlardan mümkün mertebe uzak durarak kendinizi koruma altına alabilirsiniz.
 • Ellerinizin temiz olduğunu düşünsenizde gözünüze, ağzınıza, burnunuza sürekli dokunmayın. Dokunduğunuz yerlerden ellerinize bulaşan virüsler, yüz bölgenizle temas ettiğinde gribe yakalanma riskiniz artabilir.
 • Sık sık ellerinizi yıkamanız ellerinize bulaşan virüslerden kurtulmak için iyi bir yöntemdir. Yıkama süresini kısa tutmamalı, ellerinizi sabunla güzelce ovuşturduktan sonra bol su ile durulamalısınız. Su va sabun bulamadığınız alkol içeren mendil ya da jeller hijyen sağlamanız iyi birer alternatif olabilir.

Hamile iken grip aşısı yaptırılır mı ?

Grip aşısı hamileliğin her döneminde yaptırılabilir. Aşı sayesinde gripten ve gribin diğer insanlara bulaşmasından kurtulursunuz. Aynı zamanda yaptırdığınız aşı bebeğinizin de dünyaya geldiği ilk aylarda gripten korunmasına yardımcı olacaktır.
Grip aşısı her yıl düzenli olarak yaptırılması gereken bir aşıdır. Virüsler sürekli değişkenlik gösterdiğinden, yaptırdığınız aşının koruyucu etkisi sadece 1 yıldır. Grip aşısını sağlık ocaklarında, hastanelerde, eczanelerde ve özel kliniklerde yaptırabilirsiniz.

Sağlıkla kalın.

0 Yorum

Bu yazılar ilginizi çekebilir!

Yorum Yaz