Hamilelikte Diyet Yapılır mı?

Damla Arslan

Sağlıklı bir bebeğin dünyaya gelmesi için annenin gebelik döneminde yeterli ve dengeli beslenmesi ile fetal gelişimin sağlanması oldukça önemlidir. Hamilelik insan yaşamında beslenmenin en önemli olduğu dönemlerden birisidir. Halk arasında ‘Sen iki canlısın daha fazla yemen gerekir.’ söylemiyle bile hamilelikte beslenmenin ne kadar önemli olduğunu anlıyoruz. Peki hamilelik esnasında zayıflama diyeti yapılmalı mıdır? Hamilelikte ağırlık kazanımı ne kadar olmalıdır? Hamilelikle enerji ve besin öğeleri gereksinimi nasıl olmalıdır? Merak eden anneler ve anne adayları için bu hafta bu konuyu ele aldım. 🙂

Hamilelik Döneminde Zayıflama Diyeti Yapılmalı mıdır?

Hamilelik 3 dönemden oluşur. Bu dönemler trimester olarak adlandırılır. İlk trimester, gebeliğin ilk 13 haftasını kapsar. İkinci tirmester yani ikinci üç aylar ise 14 ve 26. Gebelik haftalarını kapsar. Üçüncü trimester ise gebeliğin 27.haftasından 40.haftasına kadarki dönemdir. Yapılan çalışmalarda ağırlık kazanımının 2. ve 3. trimester döneminde olduğunu gösteriyor. Yani ilk 3 ay boyunca kilo almaz iken, 3. aydan sonra kilo artışınızın olduğunu fark edeceksiniz. Hamilelik döneminin 1.trimesterı boyunca anne ve çocuğun enerji ve besin öğeleri karşılandığı takdirde diyet yapmalarında bir sakınca yoktur. Hatta vücut ağırlığı boyuna göre fazla olan anne adaylarının bir uzman kontrolünde zayıflamaları bebeğin gelişimi ve annenin gebelik şekeri ve preeklemsi (yüksek kan basıncı) gibi komplikasyonlara yakalanmaması için de önerilir. Ancak bebeğin büyümesiyle birlikte artan enerji ve besin öğeleri gereksinimi ile 2. ve 3. trimester döneminde zayıflama diyeti kesinlikle yapılmamalıdır.

Hamilelik Süresince Ağırlık Kazanımı Ne Kadar Olmalıdır?

Hamilelik süresince alınması gereken kilolar hamileliğin başlangıcındaki anne adayının vücut kitle indeksi (VKİ) ile bağlantılıdır. Vücut kitle indeksi vücut ağırlığının, boyun (metre) karesine oranı olarak hesaplanır. ( VKİ= kg/ m² ) VKİ değeri 20’nin altında olan zayıf anne adaylarının kilo alımı 2. ve 3. trimester döneminde haftada 500g’ın altına düşmemelidir. Bu durumda zayıf olan annenin gebelik döneminde ortalama 18 kilo alması gerekir. Buna karşılık VKİ’si 26’nın üzerinde olan kilolu anne adaylarının ise haftalık kilo artışı 300g olmalıdır. Yani kilolu olan annelerin ise hamilelik boyunca ağırlık kazanımı ortalama 7 kilo olmalıdır. Aşırı zayıflık veya aşırı kilolu olmak, bebek ve anne sağlığını olumsuz yönde etkilerken gebelik ve doğum için risk oluşturmaktadır. Buradan yola çıkarak VKİ’si 20-26 arasında olan normal kilolu anne adaylarının gebelik süresince 10-12 kg ağırlık kazanmaları ise ideal olandır. Bu ağırlık kazanımının sonucunda 3-3.3 kg ağırlığında bir bebek dünyaya gelebilir. Normal kilolu hamile kadının ilk 3 aylık döneminde ayda 0,5 kilo, 4. ay itibariyle ayda 1,5-2 kilo alması beklenmektedir.

Hamilelik Döneminde Enerji Alımı Ne Kadar Olmalıdır?

Hamile kadının kendi yaşamsal ve fiziksel aktivite düzeyi, yaşına göre gereken enerjinin yanında dölün büyümesi, plasenta ve gebelikte gereken dokuların sentezleri, aktif dokuların artması, kardiyovaskuler ve solunum uğraşısının artması nedeniyle artan bazal metabolizma hızı ile harcanan enerjiyi karşılayacak düzeyde enerji alınması gerekir. Ortalama bazal metabolik hızdaki artış 1.trimester da %5, 2. trimester da %10 ve 3. trimesterda %25 olarak hesaplanmıştır. Bu artışın gerektirdiği besin öğelerinin karşılanması annenin kendi sağlığı için gerekli olduğu kadar fetusun normal gelişimi için de oldukça önemlidir.

Hamilelikte Enerji ve Besin Öğeleri Gereksinimi Nasıl Olmalıdır?

Hamilelikte fetusun büyüme ve gelişmesi, annenin günlük aldığı besinlerin plasenta aracılığıyla fetusa taşınmasıyla oluşur. Fetus kendi için gerekli olan enerji ve besin öğeleri gereksinimini annenin depolarından sağlamaktadır. Özellikle gebeliğin 20.haftasından sonra bebeğin gelişmesiyle gereksinimleri artmaktadır. Bu yüzden bu dönemden sonra hamilelerde günde 300 kcal ek olarak verilmesi gerekir. 2. trimesterda annede yağ birikmeye başlar ve yaklaşık olarak 3.5 kg yağ deposu oluşur. Bu depo emziklilik döneminde artan enerji gereksinimini karşılamak ve metabolizmayı korumak için olan doğal bir olaydır.
Gebelerde günlük enerjinin %15’i proteinler, %25-30’u yağlar ve %60-65’i kompleks karbonhidratlardan sağlanmalıdır. Kompleks karbonhidratlar posa(lif) oranı yüksek olan kaliteli karbonhidratlardır, yani basit şeker denilen sofra şekeri ve benzeri besinlerin tüketiminden kaçınılmalı ve boş enerji kaynağı olan bu besinler yerine kepekli ürünler, makarna, pilav, bulgur, kurubaklagiller, meyve ve sebzelerden karbonhidratı sağlamalısınız. Bebeğin beyin gelişimini glikojen depoları ve nörotransmitter sentezi (sinir hücresindeki maddeler) ile doğrudan ilişkili olduğundan ve bu depoların temel kaynağı karbonhidrat olduğundan, karbonhidrat alımını sınırlandırmamalısınız.

Sevgili anneler ve anne adayları benim sizlere tavsiyem doğuma kadar kilo alacağım korkusuna kapılıp yemeğinizden kısmamanız. Yeterli ve dengeli beslendiğiniz sürece sağlıklı bebekler dünyaya getirebilir ve aldığınız kiloları yine sağlıklı ve dengeli bir beslenme ile doğum sonrasında çok kısa bir sürede verebilirsiniz. Kiloyu takıntı haline getirip az beslenerek aslında bebeğinizin gelişmesine engel olduğunuzu da unutmamalısınız. Her şey sizin elinizde, önemli olan hamilelik sürecinde kendinizin ve bebeğinizin sağlığını korumak ve bunu birincil hedefiniz olarak benimsemenizdir.

0 Yorum

Bu yazılar ilginizi çekebilir!

Yorum Yaz