Hamilelikte Cinsellik

Kübra Irmak

Kadınların cinsel ilişki ile ilgili soruları çok az söz konusu olmakla birlikte özellikle gebelikte cinsel ilişki konusu neredeyse hiç söz konusu olmamaktadır. Bu durum, toplumun kadının üzerine yıkmaya çalıştığı imajlardan ve anne adayının kültürel olarak cinsellik ile bağını kuramamasından kaynaklanmaktadır. Halbuki hamilelikte cinsel ilişki riskli bir durum söz konusu değilse bebeğe zarar veren bir eylem değildir. Hangi durumlarda ilişkiden kaçınmanız gerektiğini yazının devamında anlatacağım.

Hamileyken cinsel ilişkiye girilir mi? Hamileyken seks yapmak güvenli mi?

Normal bir süreç yaşayan kadınların çoğu, suları gelene kadar ya da doğum eylemleri başlayana kadar hamileyken cinsel ilişkiye girmek konusunda özgürdür. Bununla birlikte, bazı koşullarda hamileliğinizin bir kısmını veya tamamını cinsel ilişkiden uzak bir şekilde geçirmeniz gerekebilir. Ebe veya doktorunuz sizi seks yapmanızı engelleyecek bir durumunuz olup olmadığı konusunda bilgilendireceklerdir. Eğer bilgilendirme yapılmadıysa ve içinizde şüphe varsa siz bu konuda soru sormaktan çekinmeyin 🙂

Hamilelikte cinsel ilişki bebeğe zarar verir mi?

Hayır, hamile bir kadın ve eşi seviştiğinde bebek zarar görmez. Amniyotik kese ve uterusun güçlü kasları bebeği korur ve rahim ağzını kapatan kalın mukus tıkacı, enfeksiyona karşı korumaya yardımcı olur. Cinsel ilişki sırasında penis vajinanın ötesine geçmediğinden bebeğe ulaşmaz.

Yalnızca anne adayının riskli gebelik grubunda olması durumunda ilişki hayati tehlike doğurabilir. Bu nedenle riskli gebelik yaşayanlar ilişki konusunda mutlaka hekim önerisini dinlemelidirler. Cinsel ilişki sonrasında kadınlarda rahim kasılmaları meydana gelebilir, bu durumdan endişe edilmemelidir. Ağrı uzun sürüyor ve herhangi bir kanama durumu meydana geliyorsa zaman geçirmeden hekime başvurmakta fayda vardır.

Hamilelikte cinsel ilişki doğumu tetikleyebilir mi?

Hayır, normal seyrinde, düşük riskli hamileliğiniz varsa tetikleme riski yoktur. Cinsel uyarılma ya da orgazm doğumu başlatmaz ya da düşük yapmanıza neden olmaz. Orgazm yumuşak uterus kasılmalarına ( meme uyarımı ve semende prostaglandinler gibi) neden olurken, kasılmalar genellikle geçici ve zararsızdır.

Hamilelikte cinsel birliktelik farklı mı hissettirir?

Bir çok kadın gebelik sırasında seksin farklı hissettiğini bildirmektedir. Bazıları hamilelikte cinsel ilişkiyi daha zevkli bulurken büyük çoğunluk ise gebeliğin bir kısmı veya tamamında daha az zevk aldıklarını bildiriyorlar.

Pelvik bölgeye artan kan akışı cinsel organların olduğu bölgedeki kan dolaşımında artmaya neden olur. Sonuçta bu bölgedeki hassasiyet artar ve seks sırasında zevkinizin artmasına katkıda bulunabilir. Vajinal akıntı veya nemliliğinizin daha fazla olması da bu noktada bir artı olarak değerlendirilebilir.

Öte yandan, bu değişimlerin getirdiği yenilikleri ve duyarlılığınızdaki artışı beğenmeyebilir, rahatsızlık duyduğunuzu fark edebilirsiniz, bu da tamamıyla normal. 🙂

Yukarıda da belirttiğim gibi, cinsel ilişkide, orgazm sırasında veya sonrasında hafif karın ağrıları veya kasılmalar olabilir.
Göğüsleriniz normalden daha duyarlı hale gelebilir. Özellikle ilk üç aylık dönemde, göğüslerinize dokunmak canınızı acıtabilir. Bu acı hissi genellikle azalır, ancak göğüslerinizdeki duyarlılık artışı devam eder. Bazı kadınlar, bu yüksek hassasiyeti olumlu karşılarken, diğerleri rahatsız edici bularak göğüslerine hiç dokunulmamasını bile tercih edebilirler.

Gebelikte güvenli seks poziyonları nelerdir?

Hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları konusunda doğru bir yanıt yok. Hamile rahat hissettiği her pozisyonda ilişkiye girebilir. Benim çiftlere önerim, bunu kendi deneyimleyip karar vermeleridir.

Hamilelikte oral seks güvenli midir?

Hamilelikte oral seks çoğunlukla zararsız olmakla birlikte şu konulara dikkat etmek gerekir. Öncelikle partneriniz size oral seks yapıyorsa vagene hava üflememe konusunda dikkatli olmalıdır, çünkü buradan gelen hava basınçlı olarak damarlardan girdiğinde hava embolisine neden olabilir. (çok nadir de olsa). Bu hava embolisi bebeğinizi ve sizi ciddi risk altına sokabilir. Aynı zamanda partnerinizin ağzında uçuk gibi bulaşıcı bir lezyon varsa yapmasını önermiyorum. ( özellikle son 3 ayda dikkatli olunmalı.)  Eğer genital bölgenize uçuk bulaşırsa çocuğunuzun doğumu sırasında ve sonrasında riskli durumlar ile karşılaşabileceğinizi unutmayın.

Ne zaman prezervatif kullanılmalı?

Siz yada partneriniz tek eşli değilseniz, her ilişkide prezervatif kullanmanızı öneririm. Partnerinizin cinsel yolla bulaşan bilinen bir hastalığı varsa, mümkünse ilişkiye girmeyin, giriyorsanız da mutlaka prezervatif kullanın.

Hangi durumlarda hamilelikte cinsel ilişkiden kaçınmak gerekir?

Çoğu zaman hamileyken cinsel ilişkiye girmek kadınlar için sıkıntı yaratmasa da bazı durumlarda dikkatli davranmak gerekiyor. Aşağıdaki gibi durumlarda doktorunuz cinsel ilişkiden uzak durmanızı isteyebilir;

  • Suyunuz geldiğinde,
  • Rahim ağzınızda yetersizlik varsa,
  • Rahim ağzınızda erken bir açılma meydana geldiğinde,
  • Sebebi bulunamayan kanamanızın varlığında,
  • Plasenta ( bebeğinizi rahminize bağlayıp onun beslenmesini sağlayan yapı- halk arasında bebeğin eşi de denilir) rahim ağzını kısmen ya da tamamen örtüyorsa (plasenta previa)
  • Çoğul gebeliğiniz varsa.
  • Daha önceki hamileliklerinizde erken doğum tehdidi yaşamış ya da erken doğurmuşsanız,

Doğumdan sonra cinsel ilişkiye ne zaman girilir ?

Doğumdan sonra vücudunuzun toparlanmak ve eski haline kavuşmak için zamana ihtiyacı vardır. Vaginal ya da sezaryen ile doğum yapmanız bu durumu değiştirmez. Dolayısıyla hamilelikten sonra seks için doktorunuzun önerdiği zamana kadar beklemeniz önerilmektedir. Bu süre genellikle 4-6 hafta arasında değişkenlik gösterebilir. Belirtilen bu süre  rahim ağzınızın kapanması, kanamanızın kesilmesi ve vücutta oluşmuş yırtık ve kesiklerin iyileşmesi için yeterli bir süredir.

Öte yandan eğer hamilelik sonrasında seks konusunda çok istekli değilseniz, hatta bu konu hakkında düşünmek bile sizi boğuyor veya bitkin hissettiriyorsa yakınlık kurmanın diğer yollarını deneyebilir ya da kendinizi hazır hissedene kadar bekleyebilirsiniz. Cinsel ilişkiye girmeye hazır olduğunuzda ise, yumuşak bir birliktelik yaşayın ve daha sonraki gebeliklere hazır oluncaya kadar korunma yöntemi kullanın.

Gebelikte cinsel ilişki sonrasında hekiminizi aramanız gereken durumlar nelerdir ?

Cinsel ilişki sırasında, hemen sonrasında veya orgazm yaşadığınızda bazı kasılmalar hissetmeniz normaldir. Ama bir kaç dakikadan sonra halen kasılmalarınız devam ediyorsa, ağrı duyuyorsanız ya da kanamanız oluyorsa doktorunuzu arayın.
Cinsel ilişki konusunda endişeleriniz ve özellikle bebeğinizin güvenliği konusunda korkularınız varsa yine aynı şekilde doktorunuzu aramaktan ve soru sormaktan çekinmeyin.

Bir sonraki yazımıza kadar sağlıcakla kalın 🙂

0 Yorum

Bu yazılar ilginizi çekebilir!

Yorum Yaz