Hamilelik Döneminde Eksik Kalmaması Gereken Vitaminler

Damla Arslan

Hamilelik döneminde bebeğiniz ve sizin yaşamsal faaliyetlerinizi tam anlamıyla ve eksiksiz karşılayabilmemiz için bütün besin öğelerini gereksiniminiz kadar almanız gerekir. Hamilelik döneminde annenin bu besin öğelerine olan gereksinimi artmaktadır. Bir önceki yazımda gebelik döneminde önemli minerallerden bahsetmiştim. Bu yazımda ise gebelikte genellikle düşük olan ve alınması gereken vitaminlerin neden önemli olduğunu ve eksikliğinde bebeğiniz ve sizin için ne gibi sorunlar oluşturacağını siz sevgili anne adaylarıyla paylaşmak istiyorum.

Hamilelik Döneminde Folik Asitin Önemi

Doktorunuz size hamilesiniz dediği andan itibaren, ister eksik olsun ister olmasın size folik asit vermeye başlar. Bunun nedeni nedir diye merak edip hiç araştırdınız mı? Hamilelikte folik asit eksikliğinde düşük doğum ağırlıklı bebekler, anne de megaloblastik anemi ve en önemlisi Nöral Tüp Defekti (NTD) dediğimiz durum meydana gelebilir.

Nöral Tüp Defekti nedir?

NTD, bebeğin 4. haftasının sonunda kapanması gereken nöral tüpün açık kalması sonucu kafatası kemiklerinin bir kısmının olmaması ve bebeğin beyin gelişimini tamamlayamaması, beyin ve zarlarının dışarı fırlaması, kafatası veya omurganın dışarı doğru gelişmesi, omurganın üzerinde olan zarla birlikte, arka kısmındaki bir yarıktan fıtık şeklinde dışarı çıkması gibi durumlar anlamına gelmektedir.

İsterseniz arama motoruna nöral tüp defekti yazarak çıkan fotoğraflara bakabilir ve ne demek istediğimi anlayabilirsiniz. Bu şekilde doğan bebek erken yaşta ölür veya tekerlekli sandalyeye bağlı kalır. Nöral tüp defektinin görülme sıklığı ülkemizde yüksek olduğu için bu konuda önlemler alınması çok önemlidir.

Folik asit planlı gebeliklerde gebeliğin ilk 3 ayı süresince 400 µg/gün verilmekte ve plansız gebeliklerde doğurganlık çağındaki anne adaylarına ise şiddetle önerilmektedir. Doğum öncesi folik asit kullanımı ile NTD’nin sıklığı %70 oranında azaltılmıştır.

Folik asit hangi besinlerde bulunur?

Nöral tüp gebeliğin 4. haftasında kapandığı için sonradan alınan folik asit kapanması için hiç bir işe yaramaz. O yüzden hamile kalmadan önce mutlaka folik asit düzeyinize baktırmanızı tavsiye ederim. Günlük beslenmemizde folik asit eksikliğine çok rastlanmaz. Çünkü pek çok besinde folik asit bulunmaktadır. Zengin folik asit kaynakları, karaciğer ve diğer organ etleri, koyu yeşil yapraklı sebzeler, karnabahar, et, yumurta, süt ve süt ürünleri, kurubaklagiller ve tahıllardır. Folik asitten zengin pek çok besin varken eksikliğinin görülme nedeni ise besini hazırlarken bu vitaminin kayba uğramasıdır.

Sinir Sistemi Oluşumu için B12 Vitaminin Önemi

Gebelik döneminde B12’nin eksik olması, hızla büyüyen bebeğinizin dokularında DNA sentezinin yapılamaması nedeniyle, megaloblastik anemi, doğumsal anomali ve sinir sisteminde olumsuzluklar oluşması anlamına gelmektedir. B12’den zengin besinler organ etleri, kırmızı et, süt ve süt ürünleri, yumurta sarısı ve balıktır. B12 hayvansal kaynaklı olduğu için vejeteryan annelerin dikkat etmesi gereken bir vitamindir. Bu besinlerin tüketilemediği durumlarda gerekirse ek takviye alınmalıdır.

Bebeğiniz için A Vitamininin Önemi

Gebelikte A vitamini ihtiyacı %20 oranında artmaktadır. A vitamini eksikliğinde düşük doğum ağırlıklı bebekler, mikrosefali denilen bebeğinizin başının normale göre küçük olması durumu, yarık damak, konjenital kalp hastalıkları, gece körlüğü gibi bozukluklar görülebilir. A vitamini yağda eriyen bir vitamin olduğu için bebekte depolanır. Zengin A vitamini kaynakları, karaciğer, balık, süt, yumurta sarısı, balkabağı, havuç, patates, kayısı, kavun, domates, sarı-kırmızı biber gibi sarı-turuncu besinlerdir.

Gebelikte D Vitamininin Önemi

Gebelikte D vitamini eksikliği görülmesi kemiklerdeki kalsiyum miktarındaki dengesizliklere yol açarak kemik gelişimini olumsuz etkiler. Rikets, diş yapısında bozukluk ve kemiklerde eğrilik görülebilir. Gebelikte günlük D vitamini ihtiyacı 400 IU ‘dir. D vitamini kaynakları, balık, süt ve süt ürünleri, yumurtadır. Bunların yanı sıra günde 15-20 dk çıplak vücuda güneş ışığının girmesi depolanan d vitamininizin aktifleşmesine yardımcı olacaktır.

Gebelikte C Vitamininin Önemi

Gebelikte en çok kayba (%50 oranında) C vitamini uğramaktadır. Bunun nedeni hem bebeğin C vitamini ihtiyacı, hem de gebeliğe bağlı kanın sıvı hacminin artmasıdır.

C vitamini bağ dokusu ve kollejen yapımının yanı sıra, antioksidan özelliği yüksek olan bir vitamindir. Demir, kalsiyum, folik asit, tiamin, riboflavin, A vitamini,  E vitamini gibi vitamin ve minerallerin vücutta kullanılmasında rol oynar. Demir emilimini arttırarak anemiyi önler. Antioksidan özelliği ile zararlı olan serbest radikallerin olumsuz etkilerini azaltır ve vücudu enfeksiyon ve toksinlere karşı korur.

Gebelikte C vitamini eksikliği sonucunda pre-eklemsi (yüksek tansiyon), el ayak ve yüzde şişlik (ödem), anemi ve düşük doğum ağırlıklı bebekler dünyaya gelebilir. Gebe bir bayanın günlük alması gereken C vitamini 60mg/gün şeklinde olmalıdır. C vitamininden zengin kaynaklar kuşburnu, kızılcık, nar, böğürtlen, çilek, yaban mersini gibi kırmızı-mor meyveler, kivi, greyfurt, portakal, limon gibi turunçgiller, maydanoz, dereotu gibi yeşil sebzeler, kırmızı ve yeşil biberdir.

Gebelikte günlük alınması gereken VİTAMİN VE MİNERALLER nelerdir?

 • 400 mcg (mikrogram) folik asit
 • 400 IU D vitamini (10 mcg D vitamini)
 • 200 – 300 mg kalsiyum
 • 70 mg C vitamini
 • 3 mg B1
 • 2 mg B2
 • 20 mg B3
 • 6 mcg B 12 vitamini
 • 10 mg E vitamini
 • 15 mg çinko
 • 17 mg demir
 • 150 mcg iyot

Benim nacizane önerim besleyici ve iyi dengelenmiş bir diyet programı, gelişmekte olan bebeğinize vereceğiniz en önemli hediyedir. Sağlıklı ve düzenli beslenebilen tekil gebelerin, multivitamin – mineral kompleksi bileşenleri ek olarak almasına gerek yoktur. Hatta zararı da olabilir. Sadece folik asit mutlaka kullanılmalıdır. Folik asite gebelikten önce başlanmalı ve ilk 3 ay süresince kullanıma devam edilmelidir. Gebelik öncesi sağlıklı bir beslenme programı uygulamaya başlamak ve gebelik boyunca devam ettirmek en ideal olanıdır.

0 Yorum

Bu yazılar ilginizi çekebilir!

Yorum Yaz