Hamile Kalmak İçin En İyi Seks Pozisyonu Hangisidir?

Burçak Aykul Öztürk

Hamile kalmayı kolaylaştıran seks pozisyonları hakkında bilgi almak ister misiniz?

İster inanın ister inanmayın, uzmanlar hala hamile kalmak için en iyi pozisyonun hangisi olduğu hakkında kesin kanıtlar sunamıyor.

Pek çok kaynağa göre doğurganlığı artırabilecek, özel cinsel pozisyonları araştırmak oldukça zor. Bunun nedeni, annelik yaşı ve ilişkinin zamanlaması gibi (örneğin doğurganlık yüksekken seks yapmak) gebe kalma ihtimalini etkileyen çok sayıda faktörün süreçte doğrudan etken olması.

Ancak ispat yetersizliğine rağmen, bazı cinsel pozisyonlar bebek yapımında avantaj sağlayabilir. Hamile kalma ihtimalini artıran en iyi seks pozisyonları ve “Hamile kalabilmek için cinsel ilişkiden sonra ne yapılmalı?” sorularının cevaplarına yer verdiğimiz bu yazımızda detaylar için devam edin..

Gebelik için en iyi seks pozisyonları

Misyoner Pozisyonu

Cinsel birleşme ile ilgili yapılan az sayıda çalışma misyoner pozisyonunun hamilelik için anatomik avantaj sağlayabileceğini göstermektedir. Bu teoriye göre, erkek üstte olduğunda bir kadının rahim boynu vajinal semen havuzuna daha kolay daldırılır, böylece spermler koruyucu servikal mukusa kolaylıkla girebilir.

Öte yandan tüm kadınlar aynı yapıya sahip değildir. Misyoner pozisyonu,  öne eğilmiş bir uterusu olan kadınlar için daha anlamlıdır. Kadınların yaklaşık üçte ikisine denk gelen öne eğilmiş uterus yapısı, geriye kalan üçte birlik kesim için herhangi bir avantaj sağlamaz.

Köpek Stili

Bazı erkekler misyoner tarzı sevmezler, çünkü bu pozisyon onlar için yorucu olabilir. Bir klinik psikolog ve seks terapisti  ”Misyoner pozisyonda, erkeğin bütün ağırlığını partnerinin üzerine bindirmemesi için bir çok kas grubunu kullanması gerekir ve bu da erkekler için oldukça yorucudur” diyor. Bu durumda, çiftler köpek stili gibi farklı bir pozisyon deneyebilir.

Bu popüler pozisyonda kadın dört ayak üstünde durur. Bu pozisyon daha derin penetrasyona izin verdiğinden, bu da spermin serviks açıklığına erişimini kolaylaştırır.

Ters Kovboy

Hamile kalabilmek için önerilen seks pozisyonlarından birisi de ters kovboydur. Bu pozisyonda kadın, eşinin yüzünün tersine bakacak şekilde kendini üste yerleştirir. Bu pozisyondaki açı, uygun verimliliği sağlayabilmeniz için penetrasyon derinliğini kontrol etmenize izin verir.

Makas

Bu pozisyona girerken çift, yan yana uzanırken ilişki sırasında birbirlerine bakarlar. Pozisyon sadece romantik olmakla kalmaz aynı zamanda derinlemesine girişe de izin verir. Ayrıca bebek yaparken işe yarayabilecek şekilde sinirlerinizin gevşemesine de yardımcı olur.

Rear Entry

Gebe kalma pozisyonları dediğinizde akla gelen bir diğer pozisyon ise rear entrydir. Köpek stili gibi, bu pozisyon da arkadan gerçekleştirilir. Aradaki fark, kadının karnının üzerinde yatması ve kendini alçakta tutmasıdır.  Bu pozisyon derin bir penetrasyon için tercih edilebilir.

El Arabası

Kim demiş bebek yaparken seks yapmak heyecan verici olmaz diye? Bu atletik pozisyonda, kadın ayakta dururken eşi bacaklarını tutar ve  iki yanına çeker. Bu pozisyon yine derin penetrasyon ve rahim boynuna yakınlık sağlayacağı için önerilen gebe kalma pozisyonlarından biridir.

Favori Pozisyonunuz

Gebe kalmak için en iyi pozisyonun aslında en sevdiğiniz pozisyon olması muhtemeldir. Eşiniz işi hallettiği sürece bükülmeniz veya bir heykel gibi uzanmanız fark etmez. Eğer favori pozisyonunuzda orgazma da ulaşabiliyorsunuz sizin için en doğru pozisyon budur. Cinsel ilişki esnasında kadınların orgazm yaşamasının, spermin rahme ulaşmasını kolaylaştırdığı yönünde bazı çalışmalar var. Fakat düzenli olarak orgazma ulaşamasanız bile stres yapmanıza gerek yok. Çünkü az önce de belirttiğimiz gibi bu konudaki bilimsel araştırmalar oldukça az.

Bu süreçte önemli olan, tutarlı bir rutini sürdürebilmek ve konuyu bir stres kaynağı gibi görmeden akışa bırakabilmek. Bu yüzden konuyu saplantı haline getirmemelisiniz. Üreme endokrinolojisi uzmanlarından bazıları, “Cinsel ilişki sıklığı ile ilgili çalışmalarda, her gün cinsel ilişkide bulunanlar ve yumurtlama döneminde cinsel ilişkiye girenler arasında istatistiksel bir fark olmadığını görüyoruz” diyor. Unutmayın, her gün cinsel ilişkiye girmeye çalışmak çok büyük bir angarya olabilir. Cinsel hayatınızı sadece bir mecburiyet gibi görmek istemezsiniz değil mi?

Hamile kalabilmek için cinsel ilişkiden sonra ne yapılmalı?

Cinsel birleşme sonrası yapılan rutinler, tartışmaya açık olmakla birlikte hamile kalma olasılığınızı arttıran diğer yöntemlerdir. Uzmanların çoğu, seks yaptıktan sonraki 30 dakika boyunca sırt üstü yatmanız gerektiği yönündeki önerileri sorguluyor olsa da bir kısmı da bu öneriyi destekliyor.

Evet bu öneri blimsel bir kaynağa dayanmıyor; fakat dinlenmek için vaktiniz varsa neden bu durumun tadını çıkarmıyorsunuz? Bir yatağa uzanmak ve bacaklarınızı duvara dikmek çok da zor değil.

Bunun dışında gebe kalma ihtimalinizi etkileyebilecek başka bir faktör daha var: kayganlaştırıcılar. Bu ürünleri düzenli kullanmak spermlerin hayatta kalma şansını olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Eğer illaki kayganlaştırıcı kullanmanız gerekiyorsa, hidroksietil selüloz bazlı versiyonları tercih edin ve spermisit içermediklerinden emin olmak için etiketleri dikkatlice okuyun, ki böyle bir ürün bulmanız biraz zor olabilir.

0 Yorum

Bu yazılar ilginizi çekebilir!

Yorum Yaz