Balkafa Dediğin…

admin

2015 yılının 1 Nisan sabahı, bana hayatımın en beklemediğim süprizini yapan nam-ı diğer Balkafa, kasım 2015 doğumlu. Gezmekten, henüz anlayamadığımız bir dilde şarkılar söylemekten ve özellikle dans etmekten müthiş keyif alıyor. Her an gülecekmiş gibi bakan kocaman gözleri ve hiç bitmeyen enerjisiyle hayatımızın en güzel rengi kendisi. Merak edenler için asıl adı Pera 🙂

Tahmin edebildiğiniz üzere bu blogun esin kaynağı aynı zamanda. Bundan yalnızca bir iki yıl önce, biri erkenden bebek sahibi olacağımı ve hayatımın tamamıyla değişeceğini söylese gülüp geçerdim herhalde. Her ne kadar sokakta gördüğü her bebeği sıkıştıran, yazlıktaki tüm 2-8 yaş grubunu evde toplayarak annemi çıldırtma noktasına getiren bir çocuk delisi olsam da kendi çocuğumun olması fikri bana hep uzak geliyordu. Elbette bir gün anne olacaktım, ama daha anne olmadan önce yapılacak upuzun bir listem vardı. Mesela dünyanın en hızlı roller coasterına binmemiş, yurt dışında ateşli bir dans gösterisi izlememiş, 5000 parçalık bir puzzle tamamlamamış, yeterince dans gecesine gitmemiş, kariyer anlamında gitmek istediğim noktada değil yüksek lisans yapmak, henüz almayı planladığım sertifikaları bile alamamıştım.

Tabi birde anne olmaya karar vermeden önce kendimi bu sürece hazırlamam, çocukları çok seviyor olmama rağmen annelik üzerine iyice düşünmem ve yeterince okumam gerekiyordu. Ama hiçbir şey planladığım gibi olmadı ve bir gün pat diye anne olacağımı öğrendim. Kesinlikle hayatımın şokunu yaşamıştım o gün. Duruma inanamayarak sonraki üç gün boyunca elimden düşürmediğim o minicik ultrason çıktısına baktığım günleri hala dünmüş gibi hatırlıyorum.

Şimdi sürekli “iyi ki doğdu, ama iyi ki!” derken o günkü ruh halimin bana ne kadar tuhaf geldiğini açıklayabilmem mümkün değil galiba. Bana kalırsa annelik asla tam olarak hazırlanılamayacak, ama anne olunca kendini süper kahraman gibi hissettiğin bir süreç. İçinde bolca eğlence ile birlikte hatrı sayılır miktarda “trajikomedi”yi de barındırdığını söylemekte fayda var.

Bu blogta da ben Pera’nın süper kahramanı olmaya çalışırken başımdan geçen, deneyimlediğim naçizane tavsiyelere, bolca güldüğümüz anlara ve bebekli hayatın benim yaşantımda neleri değiştirdiğine tanık olacaksınız. Annemin yıllarca dediği gibi “anne olunca” anladığım pek çok şeyi kaleme alacağım bir platform olacak burası. Eğer siz de kendinize ait bir şeyler keşfedip, okumaya değer bulursanız yazdıklarımı ne mutlu bana. Balkafa.com‘a Hoş Geldiniz! 🙂

Berna Salkaya