Hafta Hafta Hamilelik Rehberi

admin

Bir mucizeye tanıklık etmeye hazır mısınız? Balkafa.com olarak uzman hekimimizin hafta hafta hamilelik ile ilgili düzenlediği tüm içerikleri bir araya getirerek en güncel hamilelik ve doğum rehberini sizler için hazırladık!

Bu rehberde sizi neler mi bekliyor?

Hamilelik haftalarının teker teker kaleme alındığı bu yazı dizisi; anne karnındaki bebeğinizin haftalık gelişimi, hamilelik semptomları, hamilelikte yaşadığınız fiziksel ve psikolojik değişikler, hamilelikle sağlıklı beslenme ve dengeli kilo alımı gibi pek çok farklı konuya değiniyor.

Sadece bununla da sınırlı değil….

Hamilelik döneminin birinci, ikinci ve üçüncü trimesterlerinin detaylı olarak açıklandığı yazı dizisinde braxton-hicks kasılmaları (yalancı hamilelik kasılmaları), gerçek doğum sancıları, doğum öncesi ve doğum anında yapılması gerekenler gibi hayatınızı kolaylaştıracak pek çok bilgiye de sahip olacaksınız.

Hayatınızın en özel dönemini, Balkafa.com hamilelik rehberi ile keyifle takip etmenizi diliyor, detaylı bilgiler için sizi dilediğiniz haftaya yönlendiriyoruz.

Birinci Trimester Dönemi

Tebrikler, hayatının en heyecan verici ve mucizevi dönemine hoş geldin! Muhtemelen şimdiden hamile gibi hissetmeye başladın. Haftalar geçtikçe vücudundaki değişiklikleri de göreceksin. Hafta hafta hamilelik bölümünde neler göreceğini öğrenmek için hemen okumaya başla!

Hamilelikte 1. ve 2. Hafta

1. 2.Hafta

Hamilelikte 1. ve 2. Hafta

Tebrikler! Belki şuan da farkında bile değilsiniz ama hamilesiniz. 🙂 Sevgili doktorumuz Kübra Irmak’ın 40 hafta için hazırladığı yazı dizisine ilk olarak hamilelikte en çok merak edilen sorular olan “Embriyo Nedir?”, “Fetüs Nedir?”, “Trimester Nedir?” ile başlıyoruz…

Hamilelikte 3. Hafta

3. Hafta

Hamilelikte 3. Hafta

Döllenmeden bir kaç gün sonra döllenmiş yumurta rahminize girer. Rahim içi zarınızı (-ki biz buna endometriyum diyoruz) delip buraya oyuk açarak yuvalanmaya başlar. Buna yerleşme-implantasyon adını veriyoruz. Artık içinizde 1 haftalık embriyo var. Henüz çok küçük! Bir kaç yüz hücreden oluşuyor ve bu hücreler çok hızlı bir şekilde bölünüyor.

Hamilelikte 4. Hafta

4. Hafta

Hamilelikte 4. Hafta

Kadınların çoğu bu haftada adet döneminin başlamasını beklerken, gecikmeyi fark edince gebelik testi yapıp gebe olduğunu anlarlar. Halbuki 4. hafta itibariyle 2 haftadır onlarla birlikte olan embriyoları bulunmaktadır. 🙂

Hamilelikte 5. Hafta

5. Hafta

Hamilelikte 5. Hafta

5. gebelik haftası anne adayının gebeliğini öğrendiği haftadır genelde. Çünkü şimdiye kadar adet döneminizin geciktiğini fark edip gebelik ihtimali için test yapmışsınızdır. Aynı zamanda göz ardı etmenin imkansız olduğu bazı semptomlar, artan hormon seviyelerine bağlı olarak ortaya çıkar; memelerde hassasiyet, bulantı, halsizlik gibi…

Hamilelikte 6. Hafta

6. Hafta

Hamilelikte 6. Hafta

6. gebelik haftası ile birlikte, ultrasonografi ile ölçüm yapılarak gebeliğinizin kaçıncı haftada olduğunu anlama dönemi geldi. Biraz daha açmak gerekirse, gebeliğiniz her ne kadar son adet tarihine göre takip edilse de, ultrasonografi sonucunda elde ettiğimiz embriyo büyüklüğü bize gebelik haftanız ile ilgili daha gerçekçi bir bilgi verir.

Hamilelikte 7. Hafta

7. Hafta

Hamilelikte 7. Hafta

7. gebelik haftası ile birlikte, embriyonun baş-popo mesafesi yaklaşık 4-5 mm civarında. Artık embriyonuz başlangıçtaki döllenmiş yumurtanın on bin katı büyüklüğüne ulaştı ve dakikada 100 tane yeni beyin hücresi oluşturuyor. 7 haftalık bebeğin büyüklüğü için ise görsel olarak yaban mersini kadardır diyebiliriz. 🙂

Hamilelikte 8. Hafta

8. Hafta

Hamilelikte 8. Hafta

8. gebelik haftasında bebekte oluşan gelişimlere bakacak olursak; Embriyonuzun el ve ayak parmakları henüz perdeli olsalar da oluşmaya başladı. Göz kapakları neredeyse gözlerini kapatmış durumda, solunum yolları boğazından başlayarak dallanıyor. Küçük barbunya tanesi siz onu hissetmeseniz de artık hareket etmeye de başlıyor. 🙂

Hamilelikte 9. Hafta

9. Hafta

Hamilelikte 9. Hafta

9. haftada iki aylık hamilesiniz. Bu hafta, siz ve bebeğiniz iki büyük başarı kazandınız: Üçüncü aya girdiniz ve bebeğiniz artık embriyo değil – fetüs! Bu, onun bebeğe daha çok benzediği anlamına geliyor. 🙂

Hamilelikte 10. Hafta

10. Hafta

Hamilelikte 10. Hafta

Artık 10 haftalık hamilesiniz, ne zaman gebe gibi görünmeye başlayacağınızı merak etmeyi bırakabilirsiniz. Muhtemelen 10. gebelik haftası ile birlikte artık gebe gibi görünmeye başlayacaksınız.

Hamilelikte 11. Hafta

11. Hafta

Hamilelikte 11. Hafta

11. gebelik haftası ile birlikte yeni bir endişeniz gelişmeye başladı değil mi? 🙂 “Bebeğim sağlıklı mı?” sorusunu bu haftalarda kendinize ve hekiminize sık sık soracaksınız. Çünkü bu haftada ikili test olarak bilinen ilk trimester tarama testi yapılıyor.

Hamilelikte 12. Hafta

12. Hafta

Hamilelikte 12. Hafta

12. gebelik haftasında, fetusunuz organlarının ve sistemlerinin oluşumunu neredeyse tamamlamıştır. Bu da demek oluyor ki bundan sonra geriye bu organları sadece büyümek ve olgunlaştırmak kaldı. Evet, bebeğiniz 12. gebelik haftası ile birlikte olgunlaşma ve büyüme evresine girecek.

Hamilelikte 13. Hafta

13. Hafta

Hamilelikte 13. Hafta

Şimdiye kadar göbek bağının içinde gelişmekte olan bağırsaklar bebeğin karnında kalıcı yerlerini almak üzere yola çıktı. 13. hamilelik haftasında bebeğinizin ses tellerinin gelişimi ve hatta parmak izi oluşumu meydana geliyor. Yüzü artık insan görünümüne yaklaştı; kafanın yan tarafında oluşmaya başlayan gözler artık birbirine daha yakın. Kulaklar da başın yan tarafında normal pozisyonlarını almış durumda.

İkinci Trimester Dönemi

Gebeliğin en rahat dönemi kabul edilen ikinci trimesterda bulantılarınız ve bitkinliğiniz azalacak, kendinizi daha enerjik hissedeceksiniz. Bu nedenle gezi ve tatil planlarının ikinci trimesterda yapılmasını öneriyoruz. İkinci trimesterda sizi nelerin beklediğini merak ediyorsanız hemen okumaya başlayın. 🙂

Hamilelikte 14. Hafta

14. Hafta

Hamilelikte 14. Hafta

14. gebelik haftası ile birlikte bebekler kendilerine özgü büyüme hızlarının olduğu döneme girdiler. Bu dönem ile birlikte kendi genetikleri nasıl istiyorsa uzunluk ve ölçüleri ona göre şekilleniyor. Ortalama olarak bir şey söylemek gerekirse; 14. gebelik haftasında bebeğin baş-popo mesafesi (CRL) uzunluğu; 8-9.3 cm arasında, ağırlık ise ortalama 25 gr şeklindedir.

Hamilelikte 15. Hafta

15. Hafta

Hamilelikte 15. Hafta

15. gebelik haftasında diğer haftalara nazaran enerji seviyenizin arttığını ve bunun yanında libidonuz da bir artış olduğunu gözlemleyebilirsiniz. Hamilelikte cinsellik kadın hastalıkları ve doğum uzmanınız kısıtlamadıkça bebeğinize zarar vermez; düşüğe ve erken doğum yapmanıza neden olmaz.

Hamilelikte 16. Hafta

16. Hafta

Hamilelikte 16. Hafta

16. hafta ile birlikte, artık 4 aylık gebeyim diyebilirsiniz. Bu hafta halk arasında 3lü test olarak adlandırılan tarama testi ve amniyosentez denilen girişim gündeminize girebilir.

Hamilelikte 17. Hafta

17. Hafta

Hamilelikte 17. Hafta

17. gebelik haftasıyla birlikte gebelik size daha gerçek gelmeye başlayacak. Henüz öğrenmediyseniz, bebeğinizin cinsiyetini öğrenmek isteyip istemediğinize karar vermelisiniz, çünkü bu hafta bebeğin cinsiyetinin tespiti için oldukça uygun bir hafta.

Hamilelikte 18. Hafta

18. Hafta

Hamilelikte 18. Hafta

18 haftalık gebelikte bebeğinizin hareketleri hissedilecek kadar güçlü hale geldi. Eğer karnınızın içine bakma şansınız olsaydı bütün eklemlerini kullandığını, bütün kaslarını çalıştırdığını görebilirdiniz. Yutma ve emmeye bu hafta hıçkırma ve esneme hareketleri de katıldı. El ve ayak parmakları, parmak izleri de dâhil olmak üzere tamamen tamamlanmış durumda.

Hamilelikte 19. Hafta

19. Hafta

Hamilelikte 19. Hafta

Bebeğinizin 5 duyusu da gelişiyor; görme, işitme, tat, dokunma ve koku! Bazı araştırmalara göre 19. gebelik haftası ile birlikte bebeğiniz sesinizi duyabilir, bu sebeple utangaç olmayın; artık ona şarkılar söyleyip kitaplar okuyabilirsiniz. 🙂

Hamilelikte 20. Hafta

20. Hafta

Hamilelikte 20. Hafta

Zaman hızla geçiyor! Gebeliğin yarısını tamamladınız. 20. Hafta demek gebeliğin yarısı demektir. Bu hafta bebeğiniz muz büyüklüğünde! 20 haftalık gebelikte bebeğin baş bölgesinden popo bölgesine kadar olan mesafe 14-16 santimetre iken, ağırlığı yaklaşık 260 gramdır.

Hamilelikte 21. Hafta

21. Hafta

Hamilelikte 21. Hafta

21 haftalık gebelikte bebeğinizin hareketlerini artık net bir şekilde hissedebilirsiniz. Zaman geçtikçe onu daha iyi tanıyacak ve hareket şeklini anlamaya başlayacaksınız. Bu hafta bebeğinizin kaşları da oluşum göstermekte.

Hamilelikte 22. Hafta

22. Hafta

Hamilelikte 22. Hafta

22 haftalık gebelikte bebek hareketlerini oldukça hissediyor olsanız da, bebeğiniz günde 12-14 saat kadar periyotlar şeklinde uyumaktadır; dolayısıyla bu zamanlarda bebeğinizin hareketlerini hissetmemeniz çok doğal!

Hamilelikte 23. Hafta

23. Hafta

Hamilelikte 23. Hafta

23 haftalık gebelikte bebeğinizin derisi hala kırmızı ve buruşuk görünümde. Bebeğinizin hareketleri algılama yeteneği de geliştiği için sizin hareketlerinizi hisseder duruma geldi. Akciğerlerindeki damarlar solumasına yardımcı olmak için gelişiyor. Paralelinde duyma yetisi de geliştiği için bebeğiniz kendisini sizin kalp seslerinizi dinleyerek eğlendiriyor. 🙂

Hamilelikte 24. Hafta

24. Hafta

Hamilelikte 24. Hafta

24 haftalık gebelikte bebeğinizin beyni daha hızlı büyüyor, tat tomurcukları ise kaldıkları yerden gelişmeye devam ediyor. Akciğerler, dışarıya çıktıklarında solunuma yardımcı olacak salgıları üretecek olan bölümleri geliştirme ve solunum dallarının yapımı üzerinde hummalı bir çalışma yürütüyor. Bebeğinizin cildi hala ince ve yarı saydam görünümde fakat bu durum da yakında değişmeye başlayacak.

Hamilelikte 25. Hafta

25. Hafta

Hamilelikte 25. Hafta

25 haftalık bebeğiniz denge duyusunun gelişiminin tadını çıkarıyor. Evet, 25 haftalık bebeğiniz artık hangi kısmın yukarıda hangi kısmın aşağıda olduğunu anlayabiliyor. Bebeğiniz bu hafta daha çok yağ depolayıp, daha çok saç uzatıyor. 🙂 Kırışık cildi artık daha düzgün bir görünüme kavuşmaya başladı.

Hamilelikte 26. Hafta

26. Hafta

Hamilelikte 26. Hafta

26 haftalık gebelikte genellikle ultrason muayenesi olmadığından karnınızın içinde neler olup bittiğini merak edebilirsiniz. Bebeğiniz nefes alıyor, fakat aldığı nefes hava değil, içinde bulunduğu sıvıyı çekiyor akciğerlerine tabii ki. Bu doğumdan sonraki anlar için anlamlı bir alıştırma!

Hamilelikte 27. Hafta

27. Hafta

Hamilelikte 27. Hafta

Hamileliğinizin 27. haftasında bebeğiniz düzenli aralıklarla uyuyup uyanıyor. Gözlerini açıp kapatıyor. Baş parmağını emme hareketini de yapabiliyor. Beyin dokusu geliştikçe bebeğiniz daha aktif oluyor. Bu hafta itibariyle bebeğinizin hıçkırıkların neden olduğu hareketlenmeleri sıklıkla hissedebilirsiniz, endişelenmeyin. Her atak birkaç saniye sürer, bu da onu rahatsız etmez. Bu gıdıklanma hareketlerinin tadını çıkarın. 🙂

Üçüncü Trimester Dönemi

Gebeliğinizin son trimesterına; yani üçüncü trimestera hoş geldiniz. Bu haftada gebeler genellikle uyku eksiklikleri ile bilinirler. Gecenin bir yarısında kendinizi ayakta bulursanız, rahatlatıcı bir şeyler yapmanızı öneririm. Bu zamanlar evi baştan aşağıya elektrikli süpürge ile temizlemenin zamanı değil, her ne kadar içinizde oluşan dürtü öyle söylese de; genel olarak kitap okumak, papatya çayı içmek ve yatıştırıcı müzikler dinlemek rahatlamanıza yardım eder. 🙂 Şimdi arkanıza yaslanın. Sizin için önünüzdeki haftalarda neler olacak hepsini anlattık. Hemen okumaya başlayabilirsiniz. 🙂

Hamilelikte 28. Hafta

28. Hafta

Hamilelikte 28. Hafta

Bu haftaya kadar bebeğinizin beynine bakabilme şansınız olsaydı eğer, genel olarak beynin düz göründüğünü fark edecektiniz. 28 haftalık gebelik ile birlikte beyinde kıvrımlar oluşmaya başladığından beyin dokusunun miktarında da artış gözükür. Milyarlarca nöron oluşmaya devam ettiği için bu miktarın artması son derece normal. 🙂

Hamilelikte 29. Hafta

29. Hafta

Hamilelikte 29. Hafta

29. gebelik haftasında sizden artık bebeğinizin hareketlerini takip etmeniz istenilecek. Hareketli bebek iyi bebektir! Ben sizlere her gün iki saat hareket takibi yapmanızı öneriyorum; bu zaman zarfında en az 10 kez bebeğinizin hareketini hissetmelisiniz.

Hamilelikte 30. Hafta

30. Hafta

Hamilelikte 30. Hafta

30. gebelik haftası ile birlikte gebeliğin son 10 haftasına girmiş bulunuyorsunuz. Haftalar ilerlerken bebeğinizin doğumu için gerekenleri hazırlanmanızda fayda var, aksi takdirde son haftalarda “hala doğum çantasını hazırlamadım” diye panik olabilirsiniz 🙂

Hamilelikte 31. Hafta

31. Hafta

Hamilelikte 31. Hafta

31 haftalık gebelikte bebekler yaklaşık olarak 1500-1600 gram ağırlığındadır. Boyları ise 40-45 santimetre aralığındadır. Bu hafta bebeğiniz yaklaşık olarak Hindistan cevizi büyüklüğündedir.

Hamilelikte 32. Hafta

32. Hafta

Hamilelikte 32. Hafta

32 haftalık gebelikte bebeğin boyu 42-48 cm iken, ağırlığı 1800-1900 gram kadardır. Bebeğiniz önümüzdeki yedi hafta, doğum ağırlığının yarısından fazlasını alacağı bir maratona çıkıyor. “Doğuma az kaldı, bu bebek yeterince kilo almayacak” diye düşünmeyin, sabırla beklediğinizde bebeğinizin kilo alması için hala epeyce bir süre olduğunu göreceksiniz.

Hamilelikte 33. Hafta

33. Hafta

Hamilelikte 33. Hafta

Bu haftanın tek kelimelik özeti rahatsızlık 🙂 33 haftalık gebelik sürecinde hissedebileceğiniz bazı durumlar; ateş basması, baş ağrısı, nefes darlığı, unutkanlık..

Hamilelikte 34. Hafta

34. Hafta

Hamilelikte 34. Hafta

34 haftalık gebelikte akciğer gelişimi neredeyse tamamlanmış durumda. Bunun yanı sıra sinir sistemi olgunlaşmaya devam ediyor. Özetle bebeğiniz dış dünyaya daha fazla uyum sağlamak için elinden geleni yapıyor. Eğer erken doğum için endişe ediyorsanız,: 34-37. Hafta arasında doğan bebeklerde genellikle bir sıkıntı görülmemektedir.

Hamilelikte 35. Hafta

35. Hafta

Hamilelikte 35. Hafta

35 haftalık gebelikte bebeğinizin işitme yetisi artık tam olarak gelişmiş durumdadır, bebeğiniz bu hafta itibariyle yüksek perdeli seslere en iyi şekilde yanıt verir. Beyin gelişimi ise hala tamamlanmadı, hatta doğumdan sonra da gelişmeye devam edecek. Bunun dışında böbrekleri tam olarak gelişmiştir. Karaciğeri ise bir çok maddeyi elimine edebilecek kıvama geldi.

Hamilelikte 36. Hafta

36. Hafta

Hamilelikte 36. Hafta

Bebeğiniz önceki haftalarda sert tekmeler savuruyordu öyle değil mi? Artık eskisine göre daha az, daha yavaş hareket ediyor diye endişeleniyor olabilirsiniz. Unutmayın, artık onun yeri dar; dolayısıyla hareket alanı da kısıtlı. Bebeğinizin başı kemik çatıya iniş yaptığında özellikle hareketlerinde ciddi azalma olacaktır. Ama bu demek değildir ki hiç hareket etmeyecek. 2 saat içinde 10’dan az hareket ederse mutlaka hekiminizi bu konuda bilgilendirmelisiniz.

Hamilelikte 37. Hafta

37. Hafta

Hamilelikte 37. Hafta

37 haftalık gebelik itibariyle en çok merak edilen şeylerden birisi de bebeğin anne karnındaki pozisyonu. Hastalarımın pek çoğundan “Bebek doğum pozisyonunu almış mı?” sorusunu alıyorum. 37. gebelik haftasında, bebeklerin çoğunun pozisyonu baş aşağı doğrudur. Fakat gebeliklerin %3’ünde bebeğin kalçası aşağıya gelir.

Hamilelikte 38. Hafta

38. Hafta

Hamilelikte 38. Hafta

Artık son 2 haftaya girdiniz. 🙂 Büyük serüvenin sona ermesine az kaldı. Bebeğinizin seviyesi aşağıya doğru iniyor ve çevredeki sinirlerle fazla haşır neşir oluyor. Dolayısıyla ani şimşek benzeri uyarılar gönderebilir size. Bu dönemde bu belirtilere alışmaya çalışırken doğum işaretlerini gözden kaçırmayın. Düzenli güçlü sancılar, nişan gelmesi, suyunuzun gelmesi gibi belirtiler hastaneye başvurmanızı gerektiren durumlardır.

Hamilelikte 39. Hafta

39. Hafta

Hamilelikte 39. Hafta

39. gebelik haftasında bebeğinizin en büyük yeri başı olmakla beraber, bebeğiniz 3000-3600 gram ağırlığında, boyu ise 48- 53 cm bandındadır. Hamileliğin 39. haftasında bebeğinizin derisi artık beyaza döndü, aynı zamanda deriyi kaplayan verniks ve ayva tüylerinin de çoğunluğu döküldü. Yine de doğum sonrasında bu tüyler ile karşılaşmanız olası, merak etmeyin onlarda zamanla dökülecek. 🙂

Hamilelikte 40. Hafta

40. Hafta

Hamilelikte 40. Hafta

Artık bundan öte yol yok 🙂 40. gebelik haftasında saçlar ve tırnaklar uzamaya devam ediyor. Akciğer ve beyin gelişimi de aynı şekilde gelişimini sürdürüyor. Özetle dışarıya çıkınca yaşayacak kıvamda olan bebek, anne karnında gün dolduruyor diyebiliriz. Ve evet tam olarak bir karpuz kadar 🙂