Hafta Hafta Gebelik (9.Hafta)

Kübra Irmak

Biraz ciddileşelim. Şu an 9 haftalık gebeliğiniz var, artık bebek de büyük resme girince hayatınızın nasıl değişeceğini düşünmeye başladınız. İlk trimesterin son ayına girdiniz artık.  Bu dönemde gebelikte ortaya çıkan yorgunluk, açlık, bulantı, sık sık idrara çıkma  gibi şikayetlerinizde artma olabilir. Korkutmak istemem ama çoğu anne ilk trimesterin son ayını en kötü dönem olarak adlandırır. Gebelikte ilk trimester geçince bu şikayetler ya ortadan kalkacak ya da şiddetinde azalma olacaktır. O sebeple biraz daha dişinizi sıkmanızda fayda var.

Gebelik haftasına göre kaç aylık hamileyim ?

9. haftada iki aylık hamilesiniz. Bu hafta, siz ve bebeğiniz iki büyük başarı kazandınız: Üçüncü aya girdiniz ve bebeğiniz artık embriyo değil – fetüs! Bu, onun bebeğe daha çok benzediği anlamına geliyor. 🙂

9 haftalık bebeğin büyüklüğü ne kadardır ?

Anne adaylarının her hafta en çok merak ettiği konuyla başlayalım; fetusun boyu yaklaşık bir üzüm tanesi kadar.  Diğer bir ifadeyle baş bölgesinden popo mesafesine kadar olan uzunluğu 2.2 ila 3 cm civarında ve 0,07 gram ağırlığında:)

9 haftalık bebeğin gelişimi nasıl olur ?

Küçük bebeğiniz artık  daha çok insana benziyor. Gelecek aylarda bol miktarda ince ayar yapılacağı halde vücudunun önemli kısımları ortaya çıkmaya başladı. Nedir bunlar derseniz;

Elleri ve ayakları parmak oluşturmaya devam eder. Elleri bileklerinden kıvrılmıştır. Kolları ve bacakları uzar. Ayakları vücudun ortasına doğru yaklaşmıştır. Dirsekleri daha belirgindir. Bebeğinizin kalbinin dört bölmeye ayrılması bu dönemde tamamlanır ve kalp kapakçıkları oluşmaya başlar. Aynı şekilde küçük dişleri de oluşmaya başlarken, embriyonik “kuyruk” tamamen yok olur. Bebeğinizin organları, kasları ve sinirlerinin gelişimi hızlanır.

Bebeğinizin dış üreme organları tamamen gelişmiştir fakat daha birkaç hafta kız-erkek ayrımı yapılamayacağından dolayı bebeğinizin cinsiyetini öğrenmek için bir süre daha beklemek zorunda kalacaksınız. 🙂

9. gebelik haftasında bebeğinizin gözü tamamen oluşmuştur. Göz kapakları kapalı bir şekilde, birbirine yapışık haldedir. ( ( Göz kapaklarının 27. Haftaya kadar da açılmasını beklemiyoruz. )

Bu hafta itibariyle bebeğinizin küçük kulak memeleri de var. Ağzı, burnu ve burun kanatları daha belirgin olarak gözüküyor.  Plasenta (bebeğin eşi dediğimiz yapı) gebelik hormonlarınının büyük kısmını üretecek olgunluğa ulaştı. Bebeğinizin temel fizyoloji yerine oturdu. Artık bundan sonra hızlı kilo almaya ve büyümeye hazır!

9 haftalık gebelikte annedeki değişiklikler nelerdir ?

9 haftalık hamilelikte gebelik hormonu, hCG, en üst seviyesine ulaşır. Bu da 9 haftalık gebelik belirtilerinin çok şiddetli olacağı anlamına gelir. Biraz dayanın! Normal gebelik durumuna ulaşmaktan birkaç hafta uzaktasınız. İşte 9. Haftada yaşayabileceğiniz değişiklikler;

Hamilelikte Duygu Durum Değişiklikleri; Artan hormonlar nedeniyle; bulantı ve yorgunluk gibi diğer semptomlar sizi rahatsız ettiğinden duygularınızı kontrol etmekte daha çok zorlanabilirsiniz. Her zamanki hızınızı azaltmanızın, mola vermenin ve zindeliğinizi korumak için stresli durumlardan kaçınmanın normal olduğunu unutmayın.

Hamilelikte Bulantı-Kusma; Hamile kadınların %80’i özellikle sabah yoğun olmak üzere bulantı-kusma sorunu ile karşı karşıyadır. Bulantınız olduğunda kendinizi biraz hasta hissedebilirsiniz ya da düzenli olarak kusabilirsiniz. İkiz gebeliğe sahipseniz, bu rahatsızlığı daha şiddetli yaşayabilirsiniz. Kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacak ufak denemeler yapın. Anne adaylarının çoğu zencefilin, sık ve az atıştırmanın, B6 vitamininin bu duruma iyi geldiğini ifade eder.  Şu an eziyet çekiyor gibi hissedebilirsiniz. Ama merak etmeyin bunu atlatacaksınız!

Hamilelikte Sık Sık İdara Çıkma;   Rahminizin hızlı büyümesi ve pelvik bölgeye artan kan akımı nedeniyle gebelik öncesi döneme göre daha sık idara çıkıyor olabilirsiniz. Bunun su içmenizi engellemesine izin vermeyin! Yeterli su tüketmeniz çok önemlidir.

Hamilelikte Yorgunluk ve Uyku Hali: Bu dönemde uyuklamalarınız olur. “Hamilelikte yorgunluk nedenleri nedir?” derseniz; hormonlarınız arttıkça vücudunuz bebek için daha fazla kan üretmeye çalışır, kan basıncınız ve kan şekeri seviyeniz gebelik öncesi döneme göre düşük kalır diyebiliriz. Peki ne yapmalısınız? Daha fazla uyumalı, erken yatmalı, özellikle hafta sonları daha  geç kalkmalısınız ya da vakit bulabiliyorsanız gün içinde ufak şekerlemeler yapabilirsiniz.

Hamilelikte Burun Tıkanıklığı; Sürpriz! Gebelik vücudunuzda daha fazla mukus üretimine sebep olabilir bu sebeple yanınızda mendil  taşımaya özen gösterin!

Hamilelikte Baş Ağrıları; Suçlumuz tekrar hormonlar! Hamilelikte hormon seviyesinde artış; susuzluk, uykusuzluk, açlık, stres ve kafein eksikliği gibi baş ağrısına da neden olabilir. Bunları akılda tutarak buna göre tedavi edebilirsiniz kendinizi; bol bol su içmeye, birkaç saatte bir, bir şeyler yemeye, yeterince veya daha fazla uyumaya özen gösterin. Sıcak veya soğuk kompres uygulaması baş ağrınızı azaltabilir. Herhangi bir ilaç almadan lütfen hekiminize danışın.

9 haftalık gebelikte karın belli olur mu ?

Rahminiz de bebeğiniz gibi hızla büyümeye devam ediyor.  Ama hala leğen kemiklerini geçemediği için karnınız belli olmaz. 12. Haftadan sonra leğen kemiğinin üzerine çıkabildiğinden bu haftadan itibaren karnınız gebeliğinizi belli etmeye başlar.

9 haftalık gebelikte spor/egzersşz yapılmasında bir sakınca var mı ?

Hamilelikte spor ve egzersiz yapmak sakıncalı değildir. Ama ağır efor gerektiren egzersizlerden uzak durulmasında fayda görüyorum. Şayet düşük tehditiniz, ya da erken doğum tehdidiniz veya hikayeniz varsa sporu ve egzersizi rafa kaldırabilirsiniz. Yürüyüş yapabilir, yoga ve pilatese devam edebilirsiniz.

9 haftalık gebelikte dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir ?

Hamilelik süresince davranışların ve gündelik alışkanlıkların bebeğin gelişimini etkileyen faktörler arasında yer alır! Elbette gebe olan kadınlarımız hasta değildir. Fakat yaptıklarınız artık iki kişiyi birden ilgilendiriyor. Bu sebeple daha özenli davranmakta fayda var. Bunu diğer yazılarımda da sık sık belirttim fakat burada şunu eklemek istiyorum; eğer sauna, sıcak küvet, kaplıca gibi faktörlerle annenin vücut sıcaklığı yükselirse ve uzun süre öyle kalırsa, eğer bu durumda bebeğin gelişimi sırasında kritik dönemlere rast gelirse bebeğe zarar verebilir.  Böyle ortamlarda uzun süre durmayın.

9 haftalık hamilelikte cinsel ilişkiye girmek sakıncalı mı ?

Gebelikte çoğu zaman cinsel ilişkiye girilmesinde sakınca yokken, bazı durumlarda biz çiftlerin ilişkiden kaçınmasını öneriyoruz.

  • Açıklanamayan kanamanızın varlığında,
  • Rahim ağzınızda erken bir açılma ya da yetersizlik varsa,
  • Plasenta (bebeğinizi rahminize bağlayıp onun beslenmesini sağlayan yapı – halk arasında bebeğin eşi de denilir) rahim ağzını kısmen ya da tamamen örtüyorsa (plasenta previa),
  • Daha önceki gebeliklerinizde erken doğum tehdidi yaşamış ya da erken doğurmuşsanız,
  • Çoğul gebeliğiniz varsa partnerinizle cinsel ilişkiye girmeden önce lütfen sizi takip eden kadın hastalıkları ve doğum uzmanıyla konuşun.

9 haftalık gebelikte beslenme önerileri nelerdir ?

Hamilelik süresince edinmeniz gereken  prensibi burada ve her hafta tekrar tekrar söyleceğim. Düzenli, dengeli, sağlıklı ve akıllıca beslenmek! Elbette her öğünde dengeli ve sağlıklı beslenmek zordur. İhtiyacınız olan besinleri her zaman ihtiyacınız olan miktarlarda alamayabilirsiniz. Bunun için planlama yapmak, almanız gereken besin değerlerini öğünlere bölmek, neyi ne zaman yiyeceğinizi önceden bilmek akıllıca beslenmenizi sağlayacaktır. Hamilelik döneminde doğru beslenmek için bir profesyonelden yardım almak da oldukça işe yarar. Anne adayı her gün kalsiyum, folik asit, magnezyum, demir, B6, çinko ve E ve C vitamini almalıdır!

10 haftalık hamilelik sürecini anlatacağımız bir sonraki yazımızda görüşmek üzere !

8. gebelik haftasını konuştuğumuz bir önceki yazıma ise “Hafta Hafta Gebelik (8. Hafta)” başlığı üzerinden ulaşabilirsiniz.

0 Yorum

Bu yazılar ilginizi çekebilir!

Yorum Yaz