Hafta Hafta Gebelik (8. HAFTA)

Kübra Irmak
8. haftada gebeliğinizin ikinci ayını bitirmek üzeresiniz. Henüz gebeliğiniz belli olmasa da gebe olmak sonunda size gerçek gelmeye başlayacak. Bir çok kadın bu dönemde kadın hastalıkları ve doğum uzmanı muayenesi olur. Muayenede nelere dikkat etmek gerekir, sizi neler bekler bunu “Gebelikte İlk Muayene Nasıl Olmalı?” yazımızda ayrıntılı olarak ele almıştım. Bu yazımızda ise 8 haftalık gebelik süreci ile detaylı bilgilere yer vereceğiz.

8 haftalık bebeğin büyüklüğü ne kadardır?

8 haftalık bebek büyüklüğü

Bu hafta embriyonuzun büyüklüğü yaklaşık olarak 1,4-2 cm civarında. Bebeğiniz her gün 1 mm büyüyor. Gözünüzün önünde canladırmaya çalışırsam 8 haftalık bebeğin büyüklüğü; barbunya tanesi ya da ahududu boyutunda diyebilirim. 🙂

8 haftalık bebeğin gelişimi nasıl olur?

8. gebelik haftasında bebekte oluşan gelişimlere bakacak olursak ;
Embriyonuzun el ve ayak parmakları henüz perdeli olsalar da oluşmaya başladı.  Göz kapakları neredeyse gözlerini kapatmış durumda, solunum yolları boğazından başlayarak dallanıyor. Kuyruğu neredeyse yok olmak üzere. Beyinde, sinir hücreleri dallanarak birbirine bağlanıyor ve ilk sinir yolları oluşmaya başlıyor. Bebeğinizin kız ya da erkek olduğu hakkında hayaller kurmaya başlasanız da, dış genital organları henüz erkek ya da kız olarak farklılaşmadı.  Küçük barbunya tanesi siz onu hissetmeseniz de artık hareket etmeye de başlıyor 🙂

8 hafta gebelikte annedeki değişiklikler nelerdir ?

Hamilelikte Koku Hassasiyeti:

Sabah bulantısı ile birlikte eğlenceli bir semptom daha geliyor: Esrarengiz bir koku duyusu. Daha önceden sizi rahatsız etmeyen belki de fark etmediğiniz kokular, mide bulantılarınızı tetikleyecek kadar rahatsızlık verebilir. Bu sebeple hassas olduğunuz kokulardan kaçınmak yapacağınız en mantıklı şeydir.

Hamilelikte Meme Hassasiyeti:

Bu dönemde artık sütyeniniz küçük gelmeye başlayabilir. Artan hormonlarınız sebebiyle memeleriniz büyüme eğilimine girmişlerdir. Aynı zamanda hassasiyetleri artmıştır, memelerinizin acıdığını hissedebilirsiniz.

Hamilelikte Yorgunluk ve Uyku Hali:

Bu dönemde uyuklamalarınız olur. “Hamilelikte yorgunluk nedenleri nedir?” derseniz; hormonlarınız arttıkça vücudunuz bebek için daha fazla kan üretmeye çalışır, kan basıncınız ve kan şekeri seviyeniz gebelik öncesi döneme göre düşük kalır diyebiliriz. Peki ne yapmalısınız? Daha fazla uyumalı, erken yatmalı, özellikle hafta sonları daha  geç kalkmalısınız ya da vakit bulabiliyorsanız gün içinde ufak şekerlemeler yapabilirsiniz.

Hamilelikte Mide Bulantısı:

8 haftalık gebelikte mide bulantısı hala şiddetini koruyor olabilir. Bu durumda sıvı alımına dikkat edin. Gün içinde sağlıklı atıştırmalıklar tüketmeye özen gösterin. Çok şiddetli bulantılarda yiyecekleri midenizde tutmanız zor olabilir, bu sebeple düzgün yemelisiniz. Eğer çok zorlanıyorsanız tıbbi tedavi almaktan çekinmeyin.

Hamilelikte Kramplar ve Kasık Ağrıları:

8 haftalık hamilelikte kramplar ve kasık ağrıları normaldir. “Rahim büyüdükçe kasık ağrısı artış gösterir mi ?” diye soracak olursanız, rahminiz büyüdükçe onu saran ve çevre dokulara bağlayan ligamentler gerildiğinden bu da kramp ve ağrılara neden olabilir diyebiliriz. Eğer ağrılarınız çok şiddetliyse ve sizi endişelendiriyorsa hekiminizi bu konuda bilgilendirin.

Hamilelikte Kabızlık:

Büyük tuvaletinizi rahat yapamıyorsanız merak etmeyin, hamilelikte kabızlık sorunu gebelerin yarısının karşılaştığı genel bir sorundur.
Hamilelikte kabızlığa ne iyi gelir?
Hamilelikte kabızlık ile başa çıkabilmek için bol su için, lifli gıdalardan zengin beslenin, bol bol yürüyün.  Bunlara rağmen hala kabızlık çekiyorsanız hekiminizle bu durumu konuşun.

Hamilelikte Kabus Görmek:

Canlı ve garip rüyalar gebelik boyunca normaldir. Bunun tam sebebi henüz bilinmese de, kısmen yeni düşünceler ve endişelerden kaynaklanıyor olabilir. Bu günlerde aklınızdan kesinlikle çok şey geçiyor!

Hamilelikte Lekelenme:

8 haftalık gebelikte kanama çeşitli sebeplerden kaynaklanıyor olabilir. Hamilelikte rahim ağzı hassaslaştığından, ilişki sonrası lekelenmeler doğaldır. Bu dönem kanamalarını hekiminizle paylaşmayı unutmayın.
Tüm bunların yanı sıra 8 haftalık ikiz gebeliğe sahipseniz, daha fazla yorgunluk ve mide bulantısı hissedebilirsiniz, çünkü muhtemelen hormonlarınız normal tekiz gebeliklerden daha yüksek seviyede. – ki bu da iki bebek büyütmek için gerekli olan bir durum.-
Unutmayın, mide bulantısı, ekstra açlık veya ekstra yorgunluk hissediyorsanız; bunun nedeni; bebeğinizin büyümesinin hızlı olması ve vücudunuzun tüm bu hormonal değişimlere uyum sağlamaya çalışmasıdır. Buna değeceğini hatırlamaya çalışın. 🙂 ( Özellikle, ikinci trimestere girdikten sonra, annelerin çoğu daha enerjik hisseder.)
Ayrıca, 8 haftada herhangi bir gebelik semptomunun olmamasının da tamamen normal olduğunu biliyoruz. 🙂 Henüz çok farklı hissetmiyorsanız endişelenmeyin. Çok yakında hissedeceksiniz söz veriyorum!

8 haftalık gebelikte beslenme önerileri nelerdir ?

Hamilelik süresince edinmeniz gereken  prensibi burada ve her hafta tekrar tekrar soyleceğim. Düzenli, dengeli, sağlıklı ve akıllıca beslenmek! Elbette her öğünde dengeli ve sağlıklı beslenmek zordur. İhtiyacınız olan besinleri her zaman ihtiyacınız olan miktarlarda alamayabilirsiniz. Bunun için planlama yapmak, almanız gereken besin değerlerini öğünlere bölmek, neyi ne zaman yiyeceğinizi önceden bilmek akıllıca beslenmenizi sağlayacaktır. Hamilelik döneminde doğru beslenmek için bir profesyonelden yardım almak da oldukça işe yarar. Anne adayı her gün kalsiyum, folik asit, magnezyum, demir, B6, çinko ve E vitamini almalıdır!

8 haftalık hamilelikte cinsel ilişkiye girmek sakıncalı mı ?

Gebelikte çoğu zaman cinsel ilişkiye girilmesinde sakınca yokken, bazı durumlarda biz çiftlerin ilişkiden kaçınmasını öneriyoruz.
  • Açıklanamayan kanamanızın varlığında,
  • Rahim ağzınızda erken bir açılma ya da yetersizlik varsa,
  • Plasenta (bebeğinizi rahminize bağlayıp onun beslenmesini sağlayan yapı – halk arasında bebeğin eşi de denilir) rahim ağzını kısmen ya da tamamen örtüyorsa (plasenta previa),
  • Daha önceki gebeliklerinizde erken doğum tehdidi yaşamış ya da erken doğurmuşsanız,
  • Çoğul gebeliğiniz varsa partnerinizle cinsel ilişkiye girmeden önce lütfen sizi takip eden kadın hastalıkları ve doğum uzmanıyla konuşun.

Gebeliğin 8.haftasında yaptırılması gereken testler nelerdir ?

Doktora ilk veya ikinci gidişinizde rutin laboratuvar testleri ve pap smear dahil olmak üzere pelvik muayene yapılır. Diğer hamilelik testleri; tam kan sayımı, idrar analizi, idrar kültürü, frengi testi ve rahim ağzı kültürüdür.

Birçok doktor diyabet araştırması için hamilelikte kan şekeri testi de yapar. Ayrıca kızamıkçık hastalığına karşı bağışıklığa bakmak için de test yapabilirler. Hepatit testleri de artık standarttır. Gerek duyulursa başka testler de istenir. Fakat her muayenede test yapılmaz, hamileliğin başlangıç aşamasında testler gerekliyse yapılır.

9 haftalık hamilelik sürecini anlatacağımız bir sonraki yazımızda görüşmek üzere 🙂

7. gebelik haftasını konuştuğumuz bir önceki yazıma ise “Hafta Hafta Gebelik (7. Hafta)” başlığı üzerinden ulaşabilirsiniz.

0 Yorum

Bu yazılar ilginizi çekebilir!

Yorum Yaz