Hafta Hafta Gebelik (7. HAFTA)

Kübra Irmak

Evet sevgili okur, kısa bir aranın ardından 7 haftalık gebelik süreci ile ilgili merak edebileceğiniz konulara değinebilmek için yine sizlerleyim. Lafı çok fazla uzatmadan, bu hafta itibariyle önem kazanan konular ile başlayalım..

7 haftalık bebeğin büyüklüğü ne kadardır?

7. gebelik haftası ile birlikte, embriyonun baş-popo mesafesi yaklaşık 4-5 mm civarında. Artık embriyonuz başlangıçtaki döllenmiş yumurtanın on bin katı büyüklüğüne ulaştı ve dakikada 100 tane yeni beyin hücresi oluşturuyor. 7 haftalık bebeğin büyüklüğü için ise görsel olarak yaban mersini kadardır diyebiliriz 🙂

7 haftalık bebek gelişimi nasıl olur?

Bebeğiniz teknik olarak hala embriyo olarak adlandırılıyor. Bir kaç hafta sonra küçülecek olan küçük kuyruğu görünür durumda hala. 7. haftanın büyük haberi ise kol ve bacakları oluşturacak çıkıntıların oluşuyor olması. El, kol, omuz, ayak, bacak ve diz bölümleri bu hafta itibariyle şekilleniyor. Bu hafta itibariyle bebekte gelişen diğer yapılardan bahsedecek olursak; artık ağız ve dilin şekillenmeye başladığını söyleyebiliriz. Göz kapağı kıvrımları gözlerini kısmen kapatmaya başlıyor. Her iki beyin lobu gelişmeye devam eder. Karaciğer, kemik iliği bu görevi devralana kadar kırmızı kan hücrelerini üretmeye başlar. Bu haftada bebeğin appendiksi ve pankreası oluşmuş durumda. Böbrekler yerli yerinde, idrar oluşturma hazırlıkları ise devam ediyor.

7 haftalık gebelikte annedeki değişiklikler nelerdir? 7 haftalık gebelikte dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

7 haftalık gebelik beraberinde bir dizi belirtiye neden olabilir. 7 haftalık gebelik belirtilerinin bazıları önemsizdir, fakat bazıları gününüzü zorlaştırabilir. Bunların yaygın olan birkaçı;

7 haftalık gebelikte mide bulantısı devam eder mi ?;

7. haftada mide bulantılarınız hala devam ediyor olabilir. Biraz dayanın ve bu durumla başa çıkmanın yollarını araştırın. Bazı anneler için Vitamin B6, zencefil kapsüller, acupressure bileklikler mide sorunlarını hafifletme konusunda yardımcı olabiliyor. Özellikle çoğul gebelikler ve bazı tekiz gebeliklerde mide bulantısı sorunu bu yollar ile geçmeyebilir. Bu annelere önerim ise medikal tedavi seçenekleri için hekimlerine başvurmaları!

Aşerme ve yiyecekten tiksinme; Kendinizi belirli ve garip gıdaları yemek isteyip, yararlı olduğunu düşündüğünüz yiyeceklerin yanına bile yaklaşmak istemezken bulabilirsiniz. Yemeklerden tiksinme, doğanın sizi potansiyel olarak tehlikeli yiyeceklerden korumasının bir yoludur aslında ve genellikle mide bulantısı ile birlikte hareket eder.

Aşerme konusuna gelince, çok aşırıya kaçmadığınız sürece canınızın istediği şeyleri yemek konusunda özgürsünüz.

Sık idrara çıkma; Muhtemelen hamile gibi görünmüyor olsanız bile, rahmin bulunduğu bölgeye kan akışının artması ve rahminizin iki katı büyüklüğüne ulaşması sonucunda mesanenize binen yük de artmış oluyor. Bu durumda sık idrara çıkmanıza neden olabilir.

Akne; Akneler vücudunuzdaki hormon değişikliklerinden kaynaklanır. Herhangi bir sivilce ilacı kullanmadan önce hekiminize danışmanınızı öneririm.

Aşırı tükrük salgılanması; Bu belki de beklemeyeceğiniz bir belirti! Fazla tükürük büyük olasılıkla hormonlar tarafından tetikleniyor olsa da, bu durum bulantı ile de ilişkili olabilir.

Ruh hali değişiklikleri; Her ne kadar 6 haftalık gebelik sürecini geride bırakmış olsanız da, muhtemelen hala hamile olma fikrine alışmaya çalışıyorsunuz ve bu sizi daha fazla duygusal hale getiriyor. Endişelenmeyin, hamilelikte ruh hali değişiklikleri son derece normal 🙂

Kramp ve lekelenme ; Hamileliğin erken dönemlerinde kramp normaldir. Sonuçta, uterusunuzda bir çok şey oluyor ve bebek hareketlerini hissetmeden birkaç hafta önce kramp nedeniyle ağrı çekebilirsiniz.

Bunun yanı sıra, rahim ağzı hamile olduğunuzda daha hassaslaşır, bu nedenle seks sonrası bu haftalarda lekelenme yaşayabilirsiniz. Bu iki gebelik semptomu endişe verici olsa da, bu semptomlar çoğu vakada dış gebelik veya diğer düşük türlerinin bir işareti değildir. Karın ağrısı tipik adet dönemi kramplarından daha şiddetli oluyorsa ya da kanama yoğunluğunuz normale göre daha fazlaysa derhal hekiminize başvurmalısınız!

Bununla birlikte, 7 haftalık hamileliğinizin, hiç bir hamilelik belirtisi olmayabilir. Durum buysa, kendinizi şanslı sayın! Bazı anneler, 7. haftada herhangi bir belirtiye sahip olmamasının bir sorun işareti olabileceğinden endişelenirler, ancak bu kesinlikle bir sorun göstergesi değil. Her kadının hamileliği biraz farklı tecrübe ettiğini unutmayın. Herhangi bir kaygınız varsa kesinlikle onları hekiminiz ile konuşun. Bu dönemde hamilelik belirtileri şiddetli veya acı verici olmadıkça, normaldir.

7 haftalık gebelikte anne adayının kilo alımı nasıl olmalıdır?

Gebelik boyunca alınması önerilen kilo miktarı kadından kadına değişkenlik göstermektedir. Burada bizim için en önemli kriter gebe kaldığınız andaki kilonuzdur. Gebelik öncesi kilonuz ile sonrasında aldığınız kilo arasındaki fark ne kadar fazlaysa komplikasyon oranı o kadar artacaktır. Bu sebeple ideal bir kilo artışı belirtmek pek doğru olmaz. Sizin gebelik öncesi kilonuz bu konuda öneri yapmamıza en çok yarar sağlayan şeydir. Bilimsel kaynaklara bakıldığında; 20. haftaya kadar haftada 300 gram, sonraki dönemde ise haftada 450 gram alınmasını öneren yayınlar olduğu gibi hamilelik öncesi kiloya göre sınıflandırma yapılması da önerilmektedir. Gebe kalmadan önce düşük kilolu kabul edilenler 14-20 kg, normal kilolular 12-17 kg, aşırı kilolu kabul edilenler ise 7-12 kg aralıklarında kilo aldığında kabul edilebilir kilo aralıklarında kalmış olacaklar.

7 haftalık gebelikte cinsel ilişkiye girmek sakıncalı mı ?

Gebelikte çoğu zaman cinsel ilişkiye girilmesinde sakınca yokken, bazı durumlarda biz çiftlerin ilişkiden kaçınmasını öneriyoruz.

  • Açıklanamayan kanamanızın varlığında,
  • Rahim ağzınızda erken bir açılma ya da yetersizlik varsa,
  • Plasenta (bebeğinizi rahminize bağlayıp onun beslenmesini sağlayan yapı – halk arasında bebeğin eşi de denilir) rahim ağzını kısmen ya da tamamen örtüyorsa (plasenta previa),
  • Daha önceki gebeliklerinizde erken doğum tehdidi yaşamış ya da erken doğurmuşsanız,
  • Çoğul gebeliğiniz varsa partnerinizle cinsel ilişkiye girmeden önce lütfen sizi takip eden kadın hastalıkları ve doğum uzmanıyla konuşun.

8 haftalık hamilelik sürecini anlatacağımız bir sonraki yazımızda görüşmek üzere 🙂

6. gebelik haftasını konuştuğumuz bir önceki yazıma ise “Hafta Hafta Gebelik (6. Hafta)” başlığı üzerinden ulaşabilirsiniz.

0 Yorum

Bu yazılar ilginizi çekebilir!

Yorum Yaz