Hafta Hafta Gebelik (6. HAFTA)

Kübra Irmak

Bir önceki yazımda sizlere gebelikte 5.haftayı anlatmıştım. Bu yazımda ise 6 haftalık gebelik süreci ile ilgili merak edebileceğiniz konulara değineceğim 🙂

6 haftalık bebeğin büyüklüğü ne kadardır ?

6. gebelik haftası ile birlikte, ultrasonografi ile ölçüm yapılarak gebeliğinizin kaçıncı haftada olduğunu anlama dönemi  geldi. Biraz daha açmak gerekirse, gebeliğiniz her ne kadar son adet tarihine göre takip edilse de, ultrasonografi sonucunda elde ettiğimiz embriyo büyüklüğü bize gebelik haftanız ile ilgili daha gerçekçi bir bilgi verir.6 haftalık hamilelikte, bebeğinizin henüz oluşmuş bacak ve ayakları olmadığından,  ölçtüğümüz yer baş-popo mesafesidir ve bu mesafe 2-4 mm civarındadır. Görsel olarak canlandırmak gerekirse; embriyonuz bezelye büyüklüğü kadardır.

Aynı zamanda çoğul gebeliğe sahip olup olmadığınızı da ultrasonografi ile embriyoları veya keseleri görerek bu dönemde anlayabiliriz.

 

6 haftalık bebek gelişimi nasıl olur?

6. gebelik haftasındaki önemli gelişimleri gözden geçirmek gerekirse, bu hafta itibariyle bebeğinizin yüz hatları şekillenir, başın iki tarafında gelecekte kulağı oluşturacak tomurcuklar gelişir, ilerleyen dönemde gözleri oluşturacak optik tomurcuklar (siyah noktalar) oluşur. Başın önünde ilk burun taslağı olacak küçük kabarcıklar gelişmeye başlar. Beyin ise hızla büyümeye devam eder. El ve ayak tomurcukları görülmeye, barsakları gelişmeye, ilerde akciğeri oluşturacak yapılar izlenmeye başlar.

6 haftalık gebelikte bebeğin kalp atışları duyulabilir mi?

6 haftalık hamilelikte bebeğin  kalbi dakikada 100-160 arasında atar ve kan vücudunda dolaşmaya başlar. Yine de ultrasonda kalp atımı görülmezse panik olmayın, doktorunuz sizi bir kaç gün ya da 1 hafta sonra tekrar çağırıp kontrol edecektir. Bazen geç yumurtlama ve geç döllenme durumlarında gelişim beklenenden geç olabilmektedir.

6 haftalık gebelikte annedeki değişiklikler nelerdir?

Bu dönemde kişiliğiniz bölünmüş gibi hissedebilirsiniz; bir gün huysuz iken diğer gün mutlu bir insan olarak bulabilirsiniz kendinizi. Bunun gibi endişe verici durumlar yaşamanız tamamen normaldir. Değişken duygu durumları dalgalanan hormonlar nedeniyle oluşur. Hormonları bir kenara bırakırsak, yaşamınızın bir dönüm noktasındasınız, kim bu konuda duygusal hissetmez ki ?

Kadınların yüzde 25’i erken gebelikte lekelenme yaşar. İdrar sonrası tuvalet kağıdında kan görmek, iç çamaşırında leke görmek şeklinde karşılaşabileceğiniz bu durum, normal gebelikte olabileceği gibi düşük, düşük tehditi ya da dış gebelik bulgusu da olabilir.

6 haftalık gebelikte mide bulantısı devam eder mi?

Ne yazık ki evet 🙂 Mide yanması, kabızlık, bitkinlik, sık idrara çıkma, akıntı gibi şikayetler hamilelikte 6.hafta belirtileri arasında yer alabilir.

Hamilelikte ilk doktor muayenesi ne zaman olmalı ?

İdrarda gebelik testiniz pozitif olur olmaz aile hekiminizden ya da yakınınızdaki herhangi bir sağlık kuruluşundan kanda gebelik hormonuna bakılmasını isteyin.  Sonucu aile hekiminize ya da sağlık kuruluşundaki kadın hastalıkları ve doğum hekimine danışın. Genellikle  hamilelikte ilk doktor muayenesi adet gecikince olsa da, ideal olarak 6. gebelik haftasında bebeğin gelişimi hakkında bir fikir edinilebilir.

Bu süre zarfında kanamanız olur ya da kendiniz ile ilgili bir sorun hissederseniz, 6. haftayı beklemeden kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurun.

Hekiminizin muayenesinden önce eminim binlerce sorunuz vardır, size önerim aklınıza takılan soruları bir kağıda yazmanız ve randevunuza gittiğinizde onları dile getirmenizdir. İlk muayenede nelerle karşılaşacağınız ile ilgili olarak sizlere ayrıntılı bir yazı yazdım. Ona da “Gebelikte İlk Muayene Nasıl Olmalı ?” başlığı altından ulaşabilirsiniz.

Sağlıcakla kalın 🙂

5. gebelik haftasını konuştuğumuz bir önceki yazıma ise “Hafta Hafta Gebelik (5. Hafta)” başlığı üzerinden ulaşabilirsiniz.

0 Yorum

Bu yazılar ilginizi çekebilir!

Yorum Yaz