Hafta Hafta Gebelik (5. HAFTA)

Kübra Irmak

Gebelik kulübüne hoş geldin!

5. gebelik haftası anne adayının gebeliğini öğrendiği haftadır genelde. Çünkü şimdiye kadar adet döneminizin geciktiğini fark edip gebelik ihtimali için test yapmışsınızdır. Aynı zamanda göz ardı etmenin imkansız olduğu bazı semptomlar, artan hormon seviyelerine bağlı olarak ortaya çıkar; memelerde hassasiyet, bulantı, halsizlik gibi.. ( bunlara neden olan hormonlar gebelik testini pozitif yapan hormonlardır).

Şu an kulüpte olduğunuza memnun olmayabilirsiniz. Ama sonunda bu kulübe üye olduğunuza çok memnun olacaksınız, sadece 8 ay bekleyin 🙂

5 haftalık bebeğin büyüklüğü ne kadardır?

5 haftalık gebelikte bebek büyüklüğü elma çekirdeği kadardır diyebiliriz. Artık embriyonuz ölçülebilir boyutlara geldi. Evet yanlış duymadınız, artık 1.25 mm boyutuna ulaştı.  Küçük gelebilir size ama hızla büyümeye devam edecek. Gelecek hafta boyunu ikiye katlayacak!

5 haftalık bebek ultrasonda görünüyor mu? Kalp atışları duyulabilir mi ?

Bu soruları merak ettiğinizi biliyorum. Bu haftada embriyonun kalbi şekillenmeye başlıyor. Henüz nihai yapısından uzak olsa da atmaya başladı bile 🙂

5 haftalık gebelik vaginal ultrasonografi ile görüntülenebilir. Yalnız bu dönemde kesesi ve bebeğin beslendiği yapı olan yolk sac görüntülenebilirken embriyo ve kalp atımları izlenmeyebilir. Bu tamamen embriyonun küçük olmasından kaynaklıdır.

5 haftalık gebelik kaç aylıktır?

Bir ayını doldurmuştur. Daha önce de dediğimiz gibi, hekimler gebeliği son adet tarihinin başlangıcından itibaren başlatır. Dolayısıyla bir kadın gebe kaldığını anladığında 1 . ayını tamamlamış oluyor.

5 haftalık gebelikte annedeki değişiklikler nelerdir?

5. gebelik haftasında hissedeceğiniz belirtiler vücudunuzun yaşayacağı değişikliklerin başlangıcıdır. Şu an yaşadıklarınızı göz önünde bulundurarak tüm gebeliğinizi düşünüp dehşete kapılmayın. Çoğu anne ilk trimesterin en zor dönem olduğunu ifade eder. Bu yüzden işin zorlu kısmını başta halledeceğinizi düşünün. Bu süre zarfında zamanınızı dinlenerek geçirin, düzenli beslenin ve kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacak aktivitelerde bulunun. 5. haftada sizi nelerin beklediğini merak ediyorsanız sıralayalım;

Memelerde hassasiyet; Bulantı kusma bütün dikkatleri üzerine toplasa da ağrıyan memeler 5. haftanın en sık rastlanan bulgusudur.

Bulantı Kusma; “5 haftalık gebelikte mide bulantısı olur mu ?” en sık duyduğum sorular arasında yer alıyor. Gebelerin  %75-80’i bulantı ve kusma yaşar. Bulantı hissetmiyorsanız paniğe kapılmayın, yüzde 20-25’lik kesim bulantı sorunu yaşamayan şanslı gruptur. Bazı gebelerde bulantı çok şiddetli olduğundan, bu durum gebelikte kilo kaybı yaşanmasına bile neden olabilir, böyle bir durumla karşılaştığınızda mutlaka bir hekime başvurmanızı öneriyoruz.

Gebelikte bulantı ve kusmayı azaltacak ve  önleyecek çeşitli yollar vardır. Her hastada işe yarayan yöntem farklıdır. Küçük porsiyonlarda ve sık yemek yemek işe yarayan yollardan bir tanesidir. Aynı zamanda vitamin B6 ve zencefil kapsüllerini deneyebilirsiniz. Bunların işe yaramadığı durumlarda ise hekiminize başvurmanızda fayda var.

Bitkinlik; 5 haftalık gebeyken toplantı esnasında, işinizi yaparken ya da günün herhangi bir anında uyuyakalabilirsiniz, bunlar normaldir. Bebek büyütürken bütün enerjinizi bebeğe harcarsınız. Bu konuda elinizden kendinize ekstra dinlenme saatleri yaratmak, hafif egzersiz yapmak, kan şekerinizin düşmemesi için bir kaç saatte bir yemek dışında bir şey gelmez.

Sık İdrara Çıkma; Daha sık idrar çıkarabilirsiniz çünkü gebelikte böbreklerinizin boyutları artmaktadır.

Kramp ve lekelenme tarzında kanama;“5. haftada kanama/akıntı olması normal mi ?” yine sıklıkla karşılaştığım sorulardan bir tanesi. Erken gebelik döneminde az miktarda kanama olması normalken, şiddetli ve fazla miktarda olması hekime başvuruyu gerektirir.

Bazı 5 haftalık gebeler hiçbir belirti hissetmeyebilirler veya belirtiler gelip gidebilir. Bunlar tamamen normaldir. Bir şeylerin yolunda gitmediğini düşünmeyin. Sadece şanslı grupta olmanın keyfini çıkarın.

Gebelikte 5. Haftada Akıntı Neden Olur?

Bir çok kadının gebelik boyunca vajinal akıntısı olur. Beyaz akıntı (lökore) sulu, beyaz, hafif kokulu ya da kokusuz bir akıntıdır. Nedeni hormonların gebelik sırasında aşırı derecede genişleyen vajina duvarına yaptığı baskıdır. Hamilelik boyunca vajinal akıntı artabilir, şiddetlenebilir. Akıntıdaki yüksek asit oranının zararlı bakterileri önlemede rolü olduğu düşünülür. Vajinaya doğrudan duş tutmamak, pamuklu iç çamaşırı kullanmak, rahat ve bol pantolonlar giymek yararlı olabilir.

5 Haftalık gebelikte karın şişer mi?

Hayır şişmez. Siz biraz şişkinlik hissedebilirsiniz.  Bu dönemde yarım kilo almak da vermek de (bulantı kusmaya bağlı) tamamen normaldir.  Her insanın vücudunun gebeliğe verdiği tepki farklıdır. Dolayısıyla her kadının gebelik hikayesi ona özeldir.

5 haftalık gebelikte beslenme önerileri nelerdir ?

 Gebelikte 5.hafta beslenme modeli, biraz bu dönemin korkulu rüyası bulantıyı bastırmak ve bu hisle mücadele etmek için düzenlenebilir. Gebeler, mide asidini uyardığı için kahveden uzak durmak, tuzlu gıdalar tüketmek gibi yöntemlerle bu süreçle baş etmeye çalışmalılar.

Gebelikte 5. Haftada ne yemeli ? Gebelikte bulantıyı azaltma yöntemleri nelerdir?

 • Karbonhidrat bakımından zengin, yağ oranı düşük, kolay sindirilebilir yiyecekler tercih edebilirsiniz.
 • Tuzlu ve içinde zencefil olan yiyecekler de bazen işe yarar.
 • Yağlı ve baharatlı yiyeceklerden uzak durmalısınız.
 • Yatmadan önce yüksek proteinli bir ara öğünle kan şekerini dengeleyebilirsiniz.
 • Eşinizden sabah siz yataktan kalkmadan önce yağsız bir tost yapmasını isteyip yatakta yiyebilirsiniz 😀 ( o kadar nazınız geçsin değil mi ama :D)
 • Ya da sabahları kalkmadan önce birkaç kraker ya da kızarmış ekmek parçaları yiyebilirsiniz. Bunlar mide asidinin baskılanmasına yardımcı olur.
 • Taze zencefil çiğneyebilir, çiğ halde yiyebilir veya suda kaynatarak bitki çayı gibi içebilirsiniz.
 • Limonata veya karpuzdan yardım alabilirsiniz.
 • Mide boş kaldığında ya da çok fazla dolu olduğunda bulantı artar. 3 büyük öğün yemek yerine gün boyu sık sık ama az az yiyebilirsiniz.
 • Bol sıvı tüketmeyi unutmamalısınız.
 • Gebelikte kullandığınız vitaminleri aldıktan sonra bulantı hissediyorsanız geceleri ya da yemekle almayı deneyebilirsiniz. (Aldıktan sonra şeker ya da sakız da rahatlatıcı olabilir.)

Gebeliğin 5. Haftasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Bebeğinizin en savunmasız olduğu dönem gebeliğinizin 5.ve 10.haftaları arasıdır; organ sistem gelişmelerinin büyük çoğunluğu bu dönemde meydana gelir! Embriyoya gelebilecek bir zarar, önemli bir doğum kusuruyla sonuçlanabilir. Embriyoya zarar verebilecek ve gebelikte 5.hafta yapılmaması gereken şeylerden bahsedelim biraz:

 Zararlı Toksik Maddeler:

Alkol, uyuşturucular ve bazı ilaçlar teratojendirler (yani çocuğun gelişimine ciddi zarar verirler). Gebeler bunlardan uzak durmalı ve doktorlarının bilgisi haricinde bir ilaç kullanmamalıdır!

Enfeksiyonlar:

Virüs ve bakteriler bu kritik dönemde bebeğe zarar verir. Enfeksiyonlara bağlı ateş yüksekliği de bebeklere zarar vermektedir. Bebek, enfeksiyonu ancak annesi kanalıyla kapabilir. Aşılar ve doğal bağışıklık sizi bir çok zararlı enfeksiyona karşı korur. Hamilelik döneminde su çiçeği, kızamık, kızamıkçık, kabakulak, hepatit gibi hastalıklara maruz kalmamak için önlem almalısınız.

Bu enfeksiyonların taraması hekiminiz tarafından ilk muayenenizde yapılacaktır, bu konuya sonraki yazılarımda tekrar değineceğim. Eğer bu hastalıkları geçirmediyseniz, özellikle bu enfeksiyonu geçiren çocuklardan uzak durmalısınız.

Radyasyon:

Kanser tedavisinde kullanılan radyoterapideki gibi yüksek doz radyasyon bebeğe zarar verir. Fakat tanı amaçlı röntgende kullanılan düşük doz radyasyon doğum kusurları riskini yüksek oranda etkilemez. Bununla birlikte çok gerekli olmadıkça gebelikte röntgen çektirmemek en doğrusu olacaktır. Çok gerekli bir tıbbi durumda mutlaka doktorunuzla konuşarak karar vermelisiniz ve kadın hastalıkları ve doğum dışında bir branşta muayene oluyorsanız, mutlaka gebe olduğunuzu söylemelisiniz.

Gebelikte kullanılabilen ilaçlar ve tanı yöntemleri normal insandan biraz farklı olabiliyor, bu da kulağınıza küpe olsun!

Yetersiz Beslenme:

Hamilelikte yetersiz veya kötü beslenme bir alışkanlık haline geldiğinde, bu durum bebeğe zarar verecektir. Belli bir besin maddesini çok az tüketmek hücre gelişimini etkileyebilir. Doktorunuzun da yönlendirmesiyle folik asit içeren vitamin takviyelerinden almalısınız.

5 haftalık hamilelikte cinsel ilişkiye girmek sakıncalı mı?

Gebelik ve cinsellik konusuna da bu arada değinmek gerekiyor. Hamilelikte 5. haftada cinsellik son derece normaldir. Hatta normal seyrinde hamileliklerde son 4 haftaya kadar cinsel yaşamda hiçbir kısıtlama yoktur.

Cinselliği her zaman canınız istemeyebilir, çünkü 5.haftanın da dahil olduğu ilk 3 aylık dönemde hormonal dalgalanmalar, bulantı, yorgunluk cinsel arzuyu köreltebilir. İkinci 3 aylık dönemde bu durum değişecektir.

Bir çok çift ilk 3 aylık dönem olan birinci trimesterde seks yapmanın düşüklere neden olabileceğini düşünerek endişelenir. Bu yersiz bir endişedir. Gebeliğin ilk döneminde düşüklerin sebebi kromozomlarla ilgili anomaliler ve bebekle ilgili başka sorunlardır. Burada bir parantez açmak gerekiyor, düşük tehdidi gibi bir durum söz konusuysa bir süre ilişkiden uzak durmakta fayda vardır.

Gebelikte enfeksiyonlar erken doğum tehdidi, amniyos mayiisinin (bebeği sarmalayan su) erken gelmesine neden olabileceğinden cinsel yolla bulaşabilecek hastalıklar açısından kondom vs kullanılması ve temizliğe dikkat edilmesi gerektiğini de hatırlatalım.

Sorularınızı lütfen bize iletmekten çekinmeyin. Gelecek hafta görüşmek üzere, şimdilik sağlıcakla kalın 🙂

4. gebelik haftasını konuştuğumuz bir önceki yazıma ise “Hafta Hafta Gebelik (4. Hafta)” başlığı üzerinden ulaşabilirsiniz.

0 Yorum

Bu yazılar ilginizi çekebilir!

Yorum Yaz