Hafta Hafta Gebelik (4. HAFTA)

Kübra Irmak

Bir önceki yazımda sizlere gebelikte 3.haftayı anlatmıştım. Bu yazımda ise 4 haftalık gebelik süreci ile ilgili merak edebileceğiniz konulara yer vermek istiyorum.

Gebelikte 4.Hafta

Kadınların çoğu bu haftada adet döneminin başlamasını beklerken, gecikmeyi fark edince gebelik testi yapıp gebe olduğunu anlarlar. Halbuki 4. hafta itibariyle 2 haftadır onlarla birlikte olan embriyoları bulunmaktadır.

4 haftalık bebeğin büyüklüğü ne kadardır ?

Bu dönemde embriyo büyüklüğü ne kadardır diye merak edenlere cevap vererek başlayalım, bebeğiniz henüz haşhaş tohumunu geçmeyen büyüklükte.

4 haftalık bebek gelişimi nasıl olur?

Hamilelikte 4.hafta

Embriyonuz 2 katmandan oluşur; plasentayı oluşturacak yapı ve bebeği oluşturacak yapı.
Plasentayı oluşturacak hücrelerin bir kısmı, anne damarlarına ulaşmak üzere rahim duvarına gömülür. Aynı zamanda bu dönemde amniyos sıvısının içinde olduğu kese ve yolk sak adı verilen yapı da oluşmuş durumdadır. Yolk sak bebeğin ilkel kan hücrelerinin oluştuğu yapıdır. Aynı zamanda plasenta işlev kazanana kadar bebeğin beslenmesini sağlar. Bu evre ile birlikte önemli bir dönemece girildiğinden, eğer almıyorsanız gebelik vitaminlerinizi (prenatal vitamin) ve folik asit vitaminini almaya başlayın.

Hamilelikte 4. haftadan 10. haftaya kadar bebeğinizin organları gelişmeye başlayacak. Hatta bazı organları çalışır hale gelecek. Bu sebeple bu dönem, bebeğin gelişimini engelleyecek her şeye karşı savunmasız olduğu bir dönem.

hCG nedir? 4. haftalık gebelikte hCG değeri ne kadardır?

Önce buradan başlayalım. hCG değeri ile ilk olarak muhtemelen evde yaptığınız gebelik testinin pozitif sonucuna bakarken tanıştınız. hCG idrarda ve kanda çıkan, hamile olduğunuzu kesinleştiren değerdir. İnsan koriyonik gonadotropin hormonudur. Döllenmiş yumurtanın rahim duvarına yerleşmesinden sonra birkaç gün içinde gelişmekte olan plasentanın hücreleri tarafından üretilir.
Hamileliğin başlarında hCG değeri yeni üretilmeye başlandığı için oldukça düşük çıkacaktır. Fakat her 48 saatte neredeyse iki katına çıkar. hCG değerlerinizi etrafındaki diğer hamilelerle karşılaştırmayın. Çünkü nasıl ki her kadının hamilelik süreci birbirinden farklı ilerliyorsa, hCG değerleri de aynı şekilde farklı ilerler.
4 haftalık gebelikte hCG değeri için aralık 50 ile 426(mIU/L) dir. Bu geniş aralığın içine giren her değer normaldir. Düşük ya da yüksek olması sizi korkutmasın. Bu konuda aklınıza takılanları doktorunuzla paylaşabilirsin.

4 haftalık gebelikte karın şişer mi ?

4 haftalık gebeliğe sahip kadınların karnı şişmez. Daha onun için çok yolunuz var 🙂

4 haftalık gebelikte annedeki değişiklikler nelerdir? Hamileliğin 4.haftasında anne adayı neler yaşar ?

Gebe olduğunuzu anladığınızda kadın hastalıkları ve doğum uzmanınızdan randevu alın. Eğer ilaç kullanıyorsanız bu ilaçlara devam edip etmeyeceğinizi sorun. Bilinen bir hastalığınız varsa ve ya daha önceki gebeliklerinizde yaşadığınız sorunlar varsa onları mutlaka hekiminize anlatın.

Gebelik testinin pozitif olmasına neden olan hormon aynı zamanda hamilelik belirtilerine neden olan hormondur. Bu hormon seviyesi hızlı bir şekilde artış gösterir. Bu yüzden 4 haftalık gebelik belirtilerinizin olmaması normaldir, panik olmayın, bulantı kusma dönemi yakın gelecekte sizi bekliyor. 🙂

Şişkinlik;  Progesteron hormonundaki artış şişkinlik hissetmenize neden olabilir. Bu dönemde rahat giysiler giymek isteyebilirsiniz.

Hafif kramplar-kasık ağrıları; 4. haftada kramplar sizi endişelendirebilir. Bu aslında bebeğinizin rahime düzgün bir şekilde yerleşmesinden kaynaklanır. Buna karşın hamilelikte şiddetli kramp ve kasık ağrısı doktorunuza kesinlikle söylemeniz gereken bir durumdur. Hekiminiz bu durumda ciddi bir şey olup olmadığını anlamak için sizi muayene etmek isteyebilir.

Lekelenme; Açık renkli kanama yerleşmeye bağlı olarak 4. gebelik haftasında görülebilir. Endişelenmeyin, bu normaldir. Fakat aynı şeyin altını çiziyorum. Eğer kanamanız adet döneminiz kadar veya daha yoğunsa ve bir iki günden fazla sürüyorsa hekiminize başvurun. Aynı zamanda endişeliyseniz de başvurabilirsiniz tabii ki.

Duygu değişimleri; Hayır, size öyle gelmiyor. Duygularınız gebelik hormonlarınızdaki dalgalanmalar nedeniyle karmakarışık. (aynı zamanda strese bağlı da oluşabilir ) Gebelikte özellikle ilk 12 haftada duygu değişimleri şiddetlidir. Ondan sonra hormon seviyeleri kararlı hale gelir ve her hayat sigortası reklamı gördüğünüzde ağlamalarınız azalır. 🙂

Sabah bulantıları; Gebelerin yüzde 75-80’i sabahları yoğun olmak üzere bulantı, kusma hissedebilir. 4. haftalık gebelikte mide bulantısı olur diye soracak anne adayları için cevabım şu: Mideniz sizi hala üzmediyse emin olun yakın zamanda başlayacaktır. 🙂 Bulantılar 9. hafta civarı en kötü seviyeye gelir ve sonra haftalar geçtikçe azalır. İkinci trimeser dan sonra genellikle gözlenmez.

Bitkinlik; Kendinizi aşırı yorgun ya da tükenmiş hissedebilirsiniz. Vücudunuzda artmış olan progesteron hormonu ve bir bebeği oluşturmak için harcadığınız efor maraton koşmuşçasına yorgun hissetmenize neden olabilir.

Meme hassasiyeti; Memeleriniz şiş ve hassas olabilir çünkü artan hormonlar vücudunuza ”Bebek geliyor. Süt üretimi kanlarını hazırlayın!” emrini veriyor.

4 haftalık gebelikte beslenme önerileri nelerdir?

“4 haftalık hamile olanlar nasıl beslenmeli ?” sorusunun cevabını araştırmaya başladıysanız beslenmeyle ilgili bilinçli bir hamilelik geçireceksiniz demektir. Öncelikle hamilelik dönemde kadınlar kilo almak için hazırlıklı olmalı. Bu hem gebe için hem de bebeğin sağlığı için gerekli. Fakat bilinçsiz ve kontrolsüz bir kilo artışından bahsetmiyorum.

Peki, 4 haftalık hamile neler yemeli? Mevsiminde taze meyve ve sebzeye ağırlık vermeli. Çok şekerli ve yağlı gıdalardan, kafeinden sakınmalı. Besleyici gıdalara ağırlık verip boş kalorili gıdalardan uzak durmalı. Beslenme, hamileliğin herhangi bir haftasına özel olarak geliştireceğiniz bir davranış biçimi veya konu değil, hamileliğin geneline yönelik bilinçlenme gerektiren bir konudur.

4. haftada dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

Anne adayı sigara kullanıyorsa kullanmayı bir an önce bırakmalı. Sigara gelişen bebeğe zarar veren kimyasallar içermektedir.
Saç boyası ile ilgili çok soru almaktayım. Gebelikte saç boyasının zararlı olduğunu gösteren yayınlar vardır. Saç boyası saç derisinden emilerek kana karıştığı için, kana karışan kimyasalların bebeğe zarar verme riski vardır.

4.haftalık gebelik kontrol listesi:

• Bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanı bulun ve ilk muayeneniz için randevu alın
• İçki ve sigara içmeyi bırakın,
• Prenatal vitamin alın 🙂
• Partnerinize gebe olduğunuzu söyleyin 🙂

 

Bir önceki haftayı anlattığım yazım için buraya,

Bir sonraki haftayı anlattığım yazım için buraya,

Tüm hafta hafta gebelik serisi için ise buraya tıklayabilirsiniz.

 

0 Yorum

Bu yazılar ilginizi çekebilir!

Yorum Yaz