Hafta Hafta Gebelik (39. hafta)

Kübra Irmak

39. gebelik haftasında bebeğiniz pelviste olabildiğince aşağı yerleşimli pozisyonda, bu da bebeğinizin oradaki sinirler ile yakın ilişki içerisinde olması demek oluyor. Dolayısıyla bu bölgedeki sinirlerin yerleşiminden dolayı şimsek çarpar gibi sert ağrılar hissetmeniz son derece normal.

39 haftalık bebeğin büyüklüğü ne kadardır?

Bu haftalarda bebeğinizin büyümesi yavaşlıyor. Dolayısıyla geçen haftaya nazaran daha az büyüme olması sizi endişelendirmesin. Farkındasınız değil mi, doğuma çok az kaldı. 🙂

39. gebelik haftasında bebeğinizin en büyük yeri başı olmakla beraber, bebeğiniz 3000-3600 gram ağırlığında, boyu ise 48- 53 cm  bandındadır. Hamileliğin 39. haftasında bebeğinizin derisi artık beyaza döndü, aynı zamanda deriyi kaplayan verniks ve ayva tüylerinin de çoğunluğu döküldü. Yine de doğum sonrasında bu tüyler ile karşılaşmanız olası, merak etmeyin onlarda zamanla dökülecek.:)

39 haftalık bebekte olan değişimler nelerdir?

Bu hafta bebeklerin beyin gelişimi devam ediyor. Bebeğiniz doğuma günler kala maximum fayda sağlayıp, daha da  akıllı bir ufaklık olarak size merhaba diyebilmek için tüm imkanlarını seferber etmiş durumda. 🙂

Tüm bu gelişim süreci devam ederken diğer gebelik haftalarında olduğu gibi bebeğinizin iyilik halinden emin olmak için non stress test ve ultrasonografi bu hafta da yapılacaktır.

Bunun dışında 39. gebelik haftasında ne gibi değişikliler var derseniz,

  • Bebeğinizin tırnağı parmak ucuna ulaşıp, parmak uçunu geçmeye başlar.
  • 39 haftalık gebelikte bebek hareketlerinin hissedilmesi artık zor bir hal almıştır. Çünkü içeride hareket edecek pek yer kalmadığından bebeğin giderek daralan alanda kıpırdaması, tekmelemesi, taklalar atması zorlaşır.
  • Bebeğin kafası pelvise inip, başı kemik çatıya yerleştiği için de bebeğiniz size daha da hareketsizmiş gibi gelebilir. Doğuma kadar ufak da olsa hareketler hissettiğiniz sürece korkulacak bir şey yoktur. Ama hiç bir hareket hissetmemeniz bir problem olduğunu gösterebilir. Bu yüzden son haftalarda bebeğinizin hareketlerini takip etmeniz son derece önemlidir.

39 haftalık gebelikte annede olan değişiklikler nelerdir?

39 haftalık tipik hamile semptomları – şu anda doğum eylemi olmadığına işaret eden semptomlar – son bir kaç haftadır yaşadığınıza benzer semptomlardır. Bunlar daha önceki gebelik haftalarını yazarken de detaylıca bahsettiğim ve doğumun yakında gerçekleşeceğine dair işaretlerdir. Kısaca tekrar özetlemek gerekirse;

Braxton Hicks Kasılmaları; Bu sahte doğum sancıları genellikle vücudunuzun önünden başlar ve pozisyon değiştirdiğinizde rahatladığınızı hissedersiniz.

Pelvik Baskı; Bebek doğum için pozisyon aldığında baskı hissetmeniz doğaldır.

Şimşek çakar gibi ağrı; Bebeğiniz artık çok aşağıda olduğundan, sinirlere çarptığında şimşek çakar gibi yoğun ağrılar hissetmenize neden olabilir.

Bu hafta anlatacaklarım bu kadar, eğer hala bebeğinizi kucağınıza almadıysanız 40. gebelik haftasını anlatacağım bir sonraki yazımda tekrar görüşmek üzere..

0 Yorum

Bu yazılar ilginizi çekebilir!

Yorum Yaz