Hafta Hafta Gebelik (37. Hafta)

Kübra Irmak

Beklenen doğum tarihine sadece 3 hafta kaldı. Bebeklerin çoğu bu 3 haftayı beklemese de, doğumun ne zaman gerçekleşeceği konusunda kesin bir şey söylemek aslında çokta mümkün değil. Çünkü doğum artık bebeğinizin kontrolünde. O ne zaman isterse o zaman gelecek 🙂

Size tavsiyem bebeğinizin gelişine günler kala hamileliğinizin son günlerini iyi değerlendirmeniz ve keyif alacağınız aktivitelere yönlenmeniz. Eğer hala yapmadıysanız, bebeğinizin odasını düzenlemek sizin için son derece motive edici bir aktivite olabilir. Bu arada düzen demişken, bu hafta itibariyle bazı takıntılarınızda artış gözlemlemeniz son derece normal. “Temizlik” konusunda eskiye göre çok daha fazla dikkatli olabilirsiniz. Bu içgüdüsel olarak “gelecek bebek için evi hazırlama telaşı”ndan dolayı oluşmaktadır. 🙂

37. gebelik haftasının gelişmelerine bir göz atarsak;

37 haftalık bebeğin büyüklüğü ne kadardır?

Her bebeğin kendi potansiyeline ulaştığı bu dönemlerde ortalama bebek kilosu 2900-3100 gram kadardır. Yine her bebeğin genetik olarak miras aldığı potansiyel boyu değişiklik gösterse de 37. gebelik haftası itibariyle bebeğinizin boyu ortalama olarak 47-51 cm kadardır.

 

 

37 haftalık bebekte olan değişimler nelerdir?

Bebeğiniz halihazırda harika yeni beceriler geliştiriyor: soluma, emme, kavrama ve göz kırpma. Daha az şirin haber ise bebeğinizin ilk yapışkan kakasını (mekonyum adı verilen) ilk bezine hazırlıyor olması. Bebekler gebeliğin son haftasına, hatta son gününe kadar bile büyümeye ve gelişmeye devam etmektedirler; dolayısıyla “bebeğim neden içeride kalmak için bu kadar ısrarcı?” diye düşünmeyin. 🙂

Bu hafta itibariyle en çok merak edilen şeylerden birisi de bebeğin anne karnındaki pozisyonu. Hastalarımın pek çoğundan “Bebek doğum pozisyonunu almış mı?” sorusunu alıyorum. 37. gebelik haftasında, bebeklerin çoğunun pozisyonu baş aşağı doğrudur. Fakat gebeliklerin %3’ünde bebeğin kalçası aşağıya gelir. Buna ters ya da makat
pozisyon denir.

37 haftalık gebelikte annede olan değişimler nelerdir?

Gebeliğin 37. haftasında semptomlar doğum belirtileri ile karıştırılabilir.  Bu
haftanın değişikliklerinden kısaca bahsedecek olursak;

Hamilelikte Mide Ekşimesi; Bebek, doğuma kadar sindirim sisteminize baskı yapmaya devam eder. Bu da rahatsızlıklara neden olur.

Hamilelikte Lekelenme; Hamileliğin 37. haftasında bir miktar lekelenme normaldir. Unutmayın, hamileyken rahim ağzınız çok hassastır, bu nedenle seks onu tahriş edebilir ve kanamasına neden olabilir. Ancak birkaç damla kandan fazla olan kanamalarda doktorunuzu bilgilendirin. Vajinal kanama, plasenta ile ilgili bir problemin işareti olabilir ve bu gibi durumlarda hemen tedavi almak önemlidir. (Hamilelik döneminde seks ile ilgili bilgilere “Hamilelikte Cinsellik” başlığından ulaşabilirsiniz.)

Hamilelikte nişan nasıl olur? Hamilelikte nişan gelmesi nedir?

Gebelik boyunca boyunca servikste yanı rahim ağzında çeşitli salgılar oluşur ve rahim ağzını tıkar. Yapısı sümüksü kıvamdadır. Oluşan bu tıkaç, bebeği ve anne adayını enfeksiyonlara karşı korur. Gebeliğin sonuna doğru servikste oluşan değişiklikler ile tıkaç düşer. Bu halk arasında “nişan gelmesi” olarak bilinir.

Anne adayı çoğunlukla nişanın yanında bir miktar da akıntı olduğunu gözlemleyebilir. Akıntının rengi çoğunlukla pembe ya da kahverengi tonlarındadır.

Hamilelikte Deri Çatlağı; Üzgünüm, ancak bu çatlaklar doğuma kadar oluşmaya devam edebilir. Çatlamayı önleyici vücut yağlarını mümkün olduğunca kullanın. Ayrıca, her iki dakikada bir banyoya girseniz bile, vücudunuzu nemli tutabilmek için bol miktarda su içmeye devam edin.

Hamilelikte Karında Baskı; Bebek doğuma hazırlık maksadıyla aşağıya doğru indikçe karnınıza baskı uygular, bu da sizin biraz ağrı hissetmenize neden olabilir- ve tabii ki daha fazla işemek dürtüsü oluşturabilir!

Hamilelikte Uyku Problemi; Hamileliğin son dönemlerinde gecenin ortasında ayakta olmak normaldir. Daha fazla uyku için size sunabileceğim bazı stratejiler şunlar: Gün boyunca bol miktarda egzersiz yapın, yatmadan hemen önce çok fazla su içmeyin ve kafein alımınızı sınırlandırın. Öte yandan hamilelikte su tüketimi son derece önemli bir konu. Geceleri bu tüketimi azaltsanızda, günlük su alımınıza dikkat etmeniz gerekir. Susuz kalmadığınızdan emin olun, çünkü susuzluk sizi erken doğuma sokabilir.

Hamilelikte Kasılmalar; 37 haftada kramp veya kasılmalar beklenen bir şeydir. Sonuçta, yakında bir bebeğiniz olacak ve vücudunuz bu sürece hazırlanıyor! Pozisyon değiştirip oturduğunuzda ya da uzandığınızda kasılmalarınızın rahatlayacağını görebilirsiniz. Bu onların Braxton Hicks oldukları anlamına gelir- yani gerçek doğum kasılmaları değil.-

Hamilelikte Mide Bulantısı; Mide bulantısı, hamilelik sırasında neredeyse her zaman oldukça tipiktir. Ancak şimdi doğum tarihinize çok yakın olduğunuza göre, bulantılar yakında doğumun başlayacağının da bir işareti olabilir. Eğer mide bulantınız şiddetliyse hekiminize bu durumu bildirin, böylece olası HELLP veya preeklampsi gibi hastalıkların önüne geçilebilir veya hamilelik komplikasyonları ekarte edilebilir.

Gelecek hafta doğum belirtileri üzerine ayrıntılı konuşacağız, sağlıcakla kalın 🙂

2 Yorum

Bu yazılar ilginizi çekebilir!

2 Yorum

Kübra 8 Mayıs 2019 - 13:40

Merhaba:) öncelikle çok teşekkür ederim, sitenizden çok faydalanıyorum vee diğer hafta yazısını heyecanla bekliyorum:)

Reply
admin 10 Mayıs 2019 - 16:24

böyle yorumlara çok seviniyoruz:) bir sonraki yazı en kısa zamanda yayında olacak, sevgiler 🙂

Reply

Yorum Yaz