Hafta Hafta Gebelik (36. Hafta)

Kübra Irmak

9 aylık oldunuz! Zaman çok hızlı geçiyor 🙂 (Bir de bize sor dediğinizi duyar gibiyim 🙂 )

Bebeğiniz bu haftadan itibaren her an gelebilir. Hastaneye gitme planlarınızı gözden geçirin ve doğum çantanızı tekrar kontrol etmeyi unutmayın. Bu küçük uyarıdan sonra 36. gebelik haftası ile ilgili detaylar vermeye başlayalım:

36 haftalık bebeğin büyüklüğü ne kadardır?

Her hafta olduğu gibi kilo ortalaması ve boy ortalaması verirken her bebeğin büyüme eğrisinin, yani normalinin bebeğe özgü olduğunun altını çizmek istiyorum. Bu hafta bebeğiniz ortalama 2700-2800 gram, bebeğinizin boyu ise ortalama 48-50 cm civarındadır. Bu haftanın meyvesi papaya. Bilmeyenler için papaya tropikal bir meyvedir 😉

36 haftalık gebelikte bebekte olan değişimler nelerdir?

Şu anda bebeğinizin tüm organları dışarı çıktığında yaşamasına uygun olgunluğa erişmiş durumdadır. Bebeğiniz bu hafta da yağ depolamaya devam eder, beyin de aynı şekilde gelişimini sürdürür. Bağışıklık sistemi ve sindirim sistemi de çalışır haldedir. Bebeğinizin vücudunu kaplayan vernix adı verilen koruyucu madde ve tüyleri hafif hafif dökülmeye başlar.

Bebeğiniz, vernix ve tüylerden oluşan salgıların her ikisini de yutar, diğer salgılarla birlikte, ilk bağırsak hareketlerinin içeriğini oluşturacak olan mekonyum adlı siyahımsı bir karışım ortaya çıkar. Bu bebeğinizin ilk kakasıdır.

Bebeğiniz önceki haftalarda sert tekmeler savuruyordu öyle değil mi? Artık eskisine göre daha az, daha yavaş hareket ediyor diye endişeleniyor olabilirsiniz. Unutmayın, artık onun yeri dar; dolayısıyla hareket alanı da kısıtlı. Bebeğinizin başı kemik çatıya iniş yaptığında özellikle hareketlerinde ciddi azalma olacaktır. Ama bu demek değildir ki hiç hareket etmeyecek. 2 saat içinde 10’dan az hareket ederse mutlaka hekiminizi bu konuda bilgilendirmelisiniz.

Son olarak bebeğinizin doğum için final pozisyonu almaya başladığını hatırlatmakta fayda var. 🙂 

36 haftalık gebelikte annede olan değişiklikler nelerdir?

Bu hafta bebeğin başı aşağıya doğru indikçe soluk almada rahatlama hissedecek ve daha derin nefesler alabileceksiniz. 36 haftalık gebelikte annede olan değişikliklerden kısaca bahsedecek olursak;

Hamilelikte Pelvik Rahatsızlık; Bebeğin başı aşağı indikçe bu rahatsızlığı hissetmeye başlayacaksınız, bu normal bir durumdur.

Suyun gelmesiyle doğum başlar mı? Suyumun geldiğini nasıl anlarım?

Hamilelikte Akıntının Artması ve Nişan Gelmesi; Doğum yaklaştıkça akıntıda artış olur. Bu akıntıya kimi zaman kırmızı/kahverengi bulaş eklenebilir. Fazla miktarda olan akıntı bazen gebelerde “suyum mu geldi?” endişesi yaratabilir. Bu durumda içi rahat etmeyen tüm gebelerin bir sağlık kurumuna başvurmasını şiddetle öneririm. Su gelişi, genellikle bir çay bardağı miktarında ve normalden daha sıcak olan akıntı şeklindedir. Su geldiğinde veya gelmesi şüphesi olduğunda gebenin mutlaka muayene edilmesi şarttır.

Doğum sancılarım/ağrılarım başladı ne yapayım? Doğumun başlaması nasıl anlaşılır?

Gebelerin en çok merak ettiği sorulardan biri ise “Ne zaman hastaneye başvurmalıyım?” sorusudur.

Gebelik ilerledikçe arada yalancı doğum sancıları dediğimiz, doğuma hazırlık sancıları olmaktadır. Bunlar günde 15’e kadar düzensiz bir şekilde gelen ağrılardır. Bu ağrılar meydana geldiğinde panik olmaya gerek yoktur.

Ağrı olduğunda ve sancıların sık geldiği düşünüldüğünde anne adayına saate bakarak sancılarının ne sıklıkla geldiğini takip etmelerini öneriyorum. Eğer ağrılarda düzenli geliş tespit edilirse, yolda geçecek süre de hesaba katılarak, hastaneye başvurulmasında fayda bulunmaktadır.

Daha önce doğum yapmış kadınların doğumu hızlı gerçekleşeceğinden, ilk gebeliği olanlardan daha kısa sürede hastaneye gitmelerini öneririm; aksi halde henüz siz yoldayken doğum başlamış olabilir. 🙂

Bunun dışında bebeğin iyilik halini en iyi anne bilir. Bebeğinizde bir sıkıntı olduğunu düşündüğünüzde, kanamanız olduğunda, suyunuz geldiğinde derhal hekiminize ya da bir sağlık kuruluşuna güvende olmanızı ve hissetmenizi sağlayacaktır.

Bu haftalık anlatacaklarım bu kadar. Gelecek hafta görüşmek üzere..

Bir önceki gebelik haftası için, Hafta Hafta Gebelik (35. hafta) yazısına tıklayabilirsiniz.

0 Yorum

Bu yazılar ilginizi çekebilir!

Yorum Yaz