Hafta Hafta Gebelik (35. Hafta)

Kübra Irmak

Artık sonra doğru yaklaşırken 40 haftalık gebelik sürecini tamamlamak için son 5 hafta kaldı önümüzde.

Bebeğinizin kilo alımı devam ettiği için, bu haftalarda hareket etme alanı gittikçe daralıyor. Doğuma doğru geriye saymaya başladığınız şu günlerde bu hareketlerin tadını çıkarmaya çalışmanızı öneririm. Endişelerinizi ve “yapmam gerek” diye sıraladığınız şeyleri bir kenara bırakın. Bazı anneler bebeğe hazırlık için hep çok fazla şey yapması gerektiğini düşünür.:) Oysa ki siz ne yaparsanız yapın, bebeğiniz hazır olduğunda gelecektir. Bu sebeple stres yapmamaya çalışın. Bebeğinizi götüreceğiniz bir eviniz varsa ve eve götürmek için hazırlıklarınız tamamsa geri kalanların çok da önemi yok aslında. Her şeyi zamanla halledebilirsiniz.

Çok kısa bir süre sonra anne olacak olmanın verdiği heyecanla, tüm sürecin kusursuz olmasını beklemeniz ve aksi giden şeylerde kendinizi hazır hissetmemeniz de son derece normal bir durum bu arada; ama kendinizi biraz daha iyi hissetmeniz için söyleyeceğim en önemli şey şu: Bu süreçte hiçbir zaman tam olarak hazır hissetmeyeceksiniz kendinizi, o yüzden canınızı sıkmayın. Lafı çok fazla uzatmadan, 35. gebelik haftasının gelişmeleri ile devam ediyorum yazıma 🙂

35 haftalık bebeğin büyüklüğü ne kadardır?

35 haftalık gebelikte bebeğinizin kilosu yaklaşık olarak 2500 gram, boyu ise 45-50 cm civarındadır. Bu hafta bebeğinizi bir ananas ile kıyaslayabilirsiniz.

35 haftalık gebelikte bebekte olan değişimler nelerdir?

Bebeğinizin işitme yetisi artık tam olarak gelişmiş durumdadır, bebeğiniz bu hafta itibariyle yüksek perdeli seslere en iyi şekilde yanıt verir. Erkek bir bebeğe hamile iseniz, bu hafta bebeğinizin testisleri torbalara iner.

Beyin gelişimi ise hala tamamlanmadı, hatta doğumdan sonra da gelişmeye devam edecek. Bunun dışında böbrekleri tam olarak gelişmiştir. Karaciğeri ise bir çok maddeyi elimine edebilecek kıvama geldi.

35 haftalık gebelikte annede olan değişiklikler nelerdir?

Artık gebeliğin son haftalarına geldiğiniz için neredeyse bütün gebelik semptomlarını yaşamış oldunuz; dolayısıyla bu konuyla ilgili söyleyebileceğim çok farklı şeyler yok.
Yine de en yaygın gördüğümüz gebelik şikayetlerinden kısaca bahsedecek olursak;
Hamilelikte Reflü ve Kabızlık; Rahmin büyümesiyle birlikte iç organlarda olan yer değişikliğine bağlı olarak reflü, kabızlık şikayetleri olabilir. Daha sık idrara çıkma gerçekleşebilir.

Hamilelikte Kalça ve Kasıklarda Ağrılar; Kalçanızda ve doğum yolunda olan bu ağrı ve kasılmalar sizi rahatsız etse de doğuma hazırlık için oldukça önemlidir. Şiddetli kramplar magnezyum eksikliğine bağlı olabileceğinden bu konuda hekiminizi bilgilendirmenizde fayda var.

Hamilelikte kanama olması durumunda ne yapmak gerekir?

Hamilelikte Kanama; Gebeliğin son döneminde meydana gelen kanamalar ciddiye alınması gereken kanamalardır. Bebeğin eşinin önce gelmesi durumu (rahim ağzını kapatma durumu- plasenta previa adı verilir) ciddi kanamalara neden olabilmektedir. Bu haftadan sonra herhangi bir kanama yaşamanız durumunda bir sağlık kurumuna gidip ve/veya hekiminize başvurup muayene olmanızda fayda vardır.

35. gebelik haftası ile ilgili haberlerimiz böyle. Gelecek hafta tekrar görüşmek üzere 🙂

Bir önceki gebelik haftası için, Hafta Hafta Gebelik (34. hafta) yazısına tıklayabilirsiniz.

0 Yorum

Bu yazılar ilginizi çekebilir!

Yorum Yaz